Shows and Sales Results

The Big E Eastern States Jersey Show 2016
DATE: September 21st, 2016 at 9am
LOCATION: West Springfield, MA
JUDGE: Shaun Merrill, NY





Show Sponsors

The Big E Eastern States Jersey Show 2016 will be held in West Springfield, MA on September 21st. Cowsmo coverage of the Holstein provided thanks to Juniper Farm.

View the Juniper Farm Website and Facebook Page

View More Cowsmo Coverage of the Big E

View the Big E website for more show information

Juniper Farms, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Red & White and Jersey Shows


Juniper Farms, Sponsors of Cowsmo Coverage of the Red & White and Jersey Shows


Junior Champion Open Show

Junior Champion
Arethusa Colton Kendra (Colton), Arethusa, CT
Reserve Junior Champion
Cowbell Impression Miami-ET (Impression), Chase Rozler, NY
Honorable Mention Junior Champion 
Hardscrabble AJ Easy (Applejack), Chris Reed/Reed Comstock, PA


Junior Champion Junior Show

Junior Champion
 Meadow Winds B Victory (Boeheim), Toni Ann Jacque, MA (3rd Winter Calf Open Show)
Reserve Junior Champion
Liddleridge Veronique-ET (Showdown), Brock Liddle, NY (3rd Spring Calf Open Show)
Honorable Mention Junior Champion
Topline Chocolate Chip (Ricardo), Katelyn  Poitras, MA (4th Fall Calf Open Show)


Intermediate Champion Open Show

Intermediate Champion 
Arethusa HG Svana (Hired Gun), Arethusa Farm, CT
Reserve Intermediate Champion
Arethusa Impression Sunshine (Impression), Arethusa Farm, CT
Honorable Mention Intermediate Champion
Lady Raindrop Crawford, ME


Senior Champion Open Show

Senior Champion 
Knappway BRC Bang A Gong (Comerica), Joe Knapp, CT
Reserve Senior Champion 
Page-Crest Karlie (Excitation), Arethusa Farm, CT
Honorable Mention Senior Champion
Homeridge C Beaconess (Contender), Michaela Davis, ME


Senior & Grand Champion Junior Show

Senior & Grand Champion 
Chestnut-Hyll Lyndsey (Centurion), Zachary Tarryk, CT
Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Silver Lining Verbatim Eclipse (Reponse), Davis Shaw, MA
Honorable Mention Senior & Grand Champion Lady Raindrop (Minister), Barry Nadon III, MA


Grand Champion Open Show

Grand Champion
Arethusa HG Svana (Hired Gun), Arethusa Farm, CT
Reserve Grand Champion 
Knappway BRC Bang A Gong (Comerica), Joe Knapp, CT
Honorable Mention Grand Champion
Arethusa Impression Sunshine (Impression), Arethusa Farm, CT


Spring Heifer Calf (16)

 

  1. Arethusa Colton Kendra (Colton), Arethusa, CT
  2. Arethusa Showdown Crystal (Showdown), Arethusa Farm, CT
  3. Liddleridge Veronique-ET (Showdown), Brock Liddle, NY
  4. South-Mont Premier Krabby Patty (Premier), PA
  5. Irish Hill Gold (Dimension), Grace Depew, NY
  6. Arethusa Applejack Kygo (Applejack), Arethusa Farm, CT
  7. Meadow Winds Jaden (Lexington), Jacque Taryn, MA
  8. Happy Acres Premier Qeila (Premier), Happy Acres Farm, ME
  9. HI Poits-LLF Applejack Lucinda (Applejack), Katelyn Poitras/Lilly Lane Farm, MA
  10. Hi Ponts Cheers To Milkshake (Cheers), Katelyn Poitras, MA

 


Winter Calf (9)
  1. Cowbell Impression Miami-ET (Impression), Chase Rozler, NY
  2. Arethusa SDown Vidallia (Showdown), Arethusa Farm, CT
  3. Meadow Winds B Victory (Boeheim), Toni Ann Jacque, MA
  4. Cowbell Impression Mississippi (Impression), Kimberlie Davenport, CT
  5. Silver Lining Action Haven (Action), Abigail Shaw, MA
  6. Fletch Dazzler Colonel (Dazzler), Nicole Fletcher, MA
  7. EMMA’s Sargent Sleeping Beauty (Sargent), Alexandra LaPrise, RI
  8. Gypsy Hill Tonka Nettie (Tonka), Marc Waltemyer, PASkye Budney/Zachaary
  9. ZJF Colton Bergundy (Colton), Joe Adgakabis, CT

Fall Calf (11)
  1. Arethusa Vintage Tequilla (Tequilla), Arethusa Farm, CT
  2. Kellogg-Bay Premier Sadie (Premier), Kennedy, jaydin Kimball/Caroline Allen, ME
  3. Secord Farm Grand Prix Gianna (Grand Prix), Lyle Allen, ME
  4. Topline Chocolate Chip (Ricardo), Katelyn Poitras, MA
  5. Longview Metalica Cristen (Metalica), Randi budney/Everett-Korinam ME
  6. Cowbell Impression Maui (Impression), Skye Budney/Zachary Tarryk, CT
  7. EMMA’s Sargent Minnie (Sargent), Reagan Sankey, RI
  8. Cowbell Impression Nebraska-ET (Impression), Lilly 3ane Farm, MA
  9. Sunny Moon Vindication Spooky (Vindication), Brittany Moon, ME
  10. GR Whiting Terry Charlotte 4 (Terry), Noah Johnson, CT

Summer Yearling (6)
  1. Hardscrabble AJ Easy (Applejack), Chris Reed/Reed Comstock, PA
  2. Cowbell Impression Rowdy (Impression), Graham Rozler, NY
  3. South-Mont Voltage Kassie (Voltage), Josh Shedden/ Chris Moore, PA
  4. Cowbell Hired Gun Rio (Hired Gun), Chase Rozler, NY
  5. South-Mont Voltage Karly (Voltage), Josh Shedden/Chris Moore, PA
  6. Fletcher Reviresco Ruby ( Reviresco), Nicole Fletcher, MA

Spring Yearling (8)
  1. Cowbell Shoes Kandy Kiss ( Shoes), Sheesley Rozler, Christine, NY
  2. Mapleline Getaway Morning Dove (Getaway), Henry Dizek, MA
  3. Brownvalley Gentry Natili (Gentry), Chris Schuler/Marc Waltemeyer, PA
  4. Lillys Lane Giller Lucky Lulu (Giller), Lilly Lane Farm/Katelyn Poitras, MA
  5. Tierneys Hired Gun Twinkle ( Hired Gun), Davis Shaw, MA
  6. Strout Premier Super (Premier), James Strout, ME
  7. Fletch Dazzler Nina (Dazzler), Nicole Fletcher, MA
  8. Green Briar Maverick Moo ( Getaway), Jessica Cottrel, RI

Winter Yearling (4)
  1. Rolling Spring Tequila Lime (Tequila), Chris Schuler/Jamie Crawford, PA
  2. Cowbell Gentry Raven (Gentry), Chase Rozler, NY
  3. Carpsview Blackstone Bridgette (Blackstone), Bethany & Seth Carpenter. VT
  4. EMMA’s Getaway Miss America (Getaway), Maggie LaPrise, RI

Fall Yearling (3)
  1. Sunny Moon Gentry Snuggles (Gunman), Brittany Moon, ME
  2. Seacord Farm Gunman Glenda (Gunman), Brandon Perma, NY
  3. Smithson Premier Zelia (Premier), Keenan Thygesen, VT

Junior Best 3 Females (5)
  1. Cowbell Acres, NY
  2. Arethusa Farm, CT
  3. James Strout, ME
  4. Lillys Lane Farm, MA
  5. Nicole Fletcher, MA

Fall Yearling in Milk (2)
  1. (BU) Cowbell Tequila Paradise (Tequila), Cowbell Acres, NY
  2. Dreamroad Tequila The Way (Tequila), Barry Nadon, MA

Fall Yearling in Milk (2)
  1. (BU) Cowbell Tequila Paradise (Tequila), Cowbell Acres, NY
  2. Dreamroad Tequila The Way (Tequila), Barry Nadon, MA

Junior Two-Year-Old (9)
  1. (BU) Arethusa Vespera (Redford), Arethusa Farm, CT
  2. Arethusa Impression Veramonte (Impression), Matt Senecal/Brad Cullen, CT
  3. Korona Extra KP Screaming O (Koop), Matthew Korona, NY
  4. Forever Hopeful HG Special (Hired Gun), Brian Skarka, NY
  5. Silver Lining Verbatim Eclipse (Reponse), Davis Shaw, MA
  6. South-Mont Topeka Kenzie (Topeka), Josh Shedden/Chris Moore, PA
  7. Tanners Govenor Folly (Govenor), Rachel Bozzi, CT
  8. Tierneys Verbatim Leela (Verbatim), Abigail Shaw, MA
  9. Green Briar Karbala Ema Lydia (Karbala), Sarah Kelly, RI

Senior Two-Year-Old (5)
  1. BU) Arethusa HG Svana (Hired Gun), Arethusa Farm, CT
  2. Arethusa Impression Sunshine (Impression), Arethusa Farm, CT
  3. Cowbell BS Shoes Charisma (Shoes), Graham Rozler, NY
  4. Strout Minister Sly (Minister), James Strout, ME
  5. Dreamroad Hired Gun Truffles (Hired Gun), Jacob Tarryk, CT

Junior 3-Year-Old (3)
  1. (BU) Lady RaindropCrawford, ME
  2. Arethusa Mini Vee (Minister), Arethusa Farm, CT
  3. Lady Raindrop (Minister), Barry Nadon III, MA

Senior 3-Year-Old (3)

1.(BU) Knappway BRC  Forever Hopefull Teq Julia-ET (Tequila), Brandon Perna, NY
2. EMMA’s Bold Garcie (Iatola), Maggie LaPrise, RI
3. PWH Bold Sparkle (Iatola), Andrew DiFormato, RI


4 Year Old
  1. (BU) Knappway BRC Bang A Gong (Comerica), Joe Knapp, CT
  2. Forever Hopeful Sparklea-ET (Tequila), Brian Skarka/Michele Reasner, NY
  3. Elliotts Voltage Simone-ET (Voltage), Brandon Perma, NY
  4. Hemenway Hill Valenti Tweet (Valentino), Rebecca Everett, MA
  5. Strout Minister Sugar (Minister), James Strout, ME
  6. Billings Iatola Brittan (Iatola), Tabitha Phillips, H

5 Year Old (30
  1. (BU) Homeridge C Beaconess (Contender), Michaela Davis, ME
  2. PWH Minister Eton (Minister), Davis Shaw, MA
  3. Hemenway Hill Deacon Gonzo (Deacon), Rebecca Everett, MA

Aged Cows (5)
  1. BU) Page-Crest Karlie (Excitation), Arethusa Farm, CT
  2. Strout Blackstone Sage (Blackstone), James Strout, ME
  3. Chestnut-Hyll Lyndsey (Centurion), Zachary Tarryk, CT
  4. Tierneys Shyster Sydney (Shyster), Lilly Lane Farm, MA
  5. Fletch Showtime Charlene (Showtime), Nicole Fletcher, MA

6. 100,000 (2)
  1. Country Ayre Jade Maeveb (Jade), Tristan Phillips, NH
  2. (BU) Crescent Action Miracle (Action), Tristan Phillips, NH

1 2




error: Content is protected !!