Shows and Sales Results

BC Holstein Spring Show 2018
DATE: March 22, 2087 at 9AM
LOCATION: Abbotsford, BC
JUDGE: Mike Berry, WA






The Complete Image Gallery from the BC Holstein Spring Show 2018 are now available for you to view, share and purchase photos.

Senior Cow show here
Intermediate Cow show here
Heifer show here


Live Video Feed & Show Program

Live Feed link here
Show Program BC-Holstein-Spring-Show-Holstein(3)


Show Information

The BC Holstein Spring Show 2018 will take place March 22 in Abbotsford, BC, with Mike Berry, WA, serving as official judge. Cowsmo will be on-hand providing a LIVE feed, photos and results thanks to the generous sponsorship of T&L Cattle Ltd.

 

Click HERE to visit the British Columbia Holstein website.

Schedule of Events
Wednesday, March 21
12:45pm…Showmanship Judging Clinic
5pm…Westcoast Classic Social
6pm…Westcoast Classic Sale

Thursday, March 22
9am…British Columbia Spring Holstein Show

Re-Visit the Results from the 2017 British Columbia Spring Holstein Show


Junior Champion

Junior Champion
Milksource Gldndrm Asset (Golden Dreams), Westcoast Holsteins, BC
Reserve Junior Champion
Hamming Solomon Danica (Solomon), Hamming Holsteins, BC
HM Junior Champion
Karolstein Lilastruck 1stGrade (1stGrade), Westcoast Holsteins, BC


R&W Junior Champion

R&W Junior Champion
Ruann D-B Shar-60985 (Diamondback), Stephen & Patrick Maddox, CA

Reserve R&W Junior Champion
Delterra Sheez Awesome (Awesome), Delterra, Sunninghill & Hamming, BC


Junior Best Bred & Owned

Junior Best Bred & Owned
Hamming Solomon Danica (Solomon), Hamming Holsteins, BC

Reserve Junior Best Bred & Owned
Wedgwood Jacoby Tahlia (Jacoby), Stanhope-Wedgwood, BC


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Mosnang Demen Chedder (Demen), Mosnang Holsteins, AB
Reserve Intermediate Champion
Crestomere Unix Lindor (Unix), T&L Cattle Ltd., BC
HM Intermediate Champion
Morsan Doorman Missy 3362 (Doorman), Westcoast Holsteins & Benbie Holsteins & Associates, BC


Senior Champion

Senior Champion
Robella Sanchez Marabella (Sanchez), Robella Holsteins & Westcoast Holsteins, SK
Reserve Senior Champion
Gamlake Destry Sallie (Destry), Samantha Gambonini, CA
HM Mention Senior Champion
Wendon Destry Rainy (Destry), Wendon Holsteins, AB


Senior Best Bred & Owned

Senior Best Bred & Owned
Robella Sanchez Marabella (Sanchez), Robella Holsteins & Westcoast Holsteins, SK


Grand R&W Champion

Grand Champion R&W
Ms Apples Aleda Red (Redburst), Westcoast Holsteins, BC
Reserve Grand Champion R&W
Miss Apple Aria Red (Alchemy), Stephen & Patrick Maddox & Tyler Dickerhoof, CA
HM Champion R&W
Westcoast Defiant Addison (Defiant), Westcoast Holsteins, BC


Grand Champion

Grand Champion
Robella Sanchez Marabella (Sanchez), Robella Holsteins & Westcoast Holsteins, SK
Reserve Grand Champion
Gamlake Destry Sallie (Destry), Samantha Gambonini, CA
HM Grand Champion
Wendon Destry Rainy (Destry), Wendon Holsteins, AB


Senior Calf (24)

1. (B&O) Will-Tattoo Defiant Truly (Defiant), Adam & Lacey Van Exel & Will & Amy Iager, CA
2. Sledgestar Jacoby Alanna (Jacoby), Rietveld Dairies Ltd., AB
3. Wedgwood Lambtom Loralie (Lambton), Stanhope-Wedgwood, BC
4. Lavender Solomon Parade (Solomon), Lavender Farms, BC
5. Skycrest Lumineer Smorgasbord (Lumineer), Skycrest Holsteins, AB
6. Willswikk Solomon Dahlia (Solomon), Barclay Phoenix, ON
7. BLA331 Dempsey Lucky Charm (Dempsey), Rick Heslinga, BC
8. Benbie Light My Fire Phoebe (Light My Fire), Benbie Holsteins, SK
9. Godin Jacoby Booze (Jacoby), Art Pruim, SK
10. Benbie AltaUndado Daya (AltaUndado), Benbie Holsteins, SK


Summer Yearling (26)

1. Karolstein Lilastruck 1stGrade (1stGrade), Westcoast Holsteins, BC
2. (B&O) Lucky Meihaven AV Rosabel (Avalanche), Hamming Holsteins & Lucky Hill Dairy, BC
3. Robella Avalanche Atlanta (Avalanche), Robella Holsteins, SK
4. Blossomdairy Solomon Rose (Solomon), Blossomdairy, BC
5. Rietben WB Calista (Wrecking Ball), Rietveld Dairies Ltd., AB
6. Martiann Control Serenity (Control), Martiann Holsteins, BC
7. Mosnang Solomon Liquify (Solomon), Mosnang Holsteins, AB
8. Cedarwal Revolt Glamour (Revolt), Cedarwal Farms, BC
9. Dryred Solomon Loonie (Solomon), Erin Drydyk, BC
10. Blossomdairy Byway Revive (Byway), Blossomdairy, BC


Junior Yearling (19)

1. (B&O) Wedgwood Jacoby Tahlia (Jacoby), Stanhope-Wedgwood, BC
2. Hamming Solomon Cherry On Top (Solomon), Hamming Holsteins, BC
3. Starcrest Sunnyhome Sid Myrtle (Sid), Sunnyhome Farms, BC
4. Blossomdairy Doorman Paradise (Doorman), Blossomdairy, BC
5. Robella Byway Whiplash (Byway), Robella Holsteins & RockyMountain Holsteins, SK
6. Prinse Uno Dilly Bar (Numero Uno), Prinse Farms, BC
7. Benbie Solomon Pearl (Solomon), Benbie Holsteins, SK
8. Delterra Sheez Awesome (Awesome), Delterra, Sunninghill & Hamming, BC
9. Cedarwal Diamondback Hashtag (Diamondback), Cedarwal Farms, BC
10. Skycrest High O Silver (High Octane), Chris DeWitt Jr., BC


Intermediate Yearling (12)

1. (B&O) Hamming Solomon Danica (Solomon), Hamming Holsteins, BC
2. Lavender Coreys Robella (Corey), Lavender Farms, BC
3. Smith-Oak Avlnch Rosette (Avalanche), Westcoast Holsteins, BC
4. Skycrest Solomon Salmonella (Solomon), Skycrest Holsteins, AB
5. Wedgwood Jacoby Talissa (Jacoby), Stanhope-Wedgwood, BC
6. Blossomdairy Expand Priscilla (Expander), Blossomdairy, BC
7. Hammingview Doorman Sunshine (Doorman), Hamming Holsteins, BC
8. Robella Beemer Piper (Beemer), Robella Holsteins, SK
9. Cedarwal Diamondback Licorice (Diamondback), Westcoast Holsteins, BC
10. Mosnang Doberman Whatsapp (Doberman), Mosnang Holsteins, AB


Senior Yearling (17)

1. Milksource Gldndrm Asset (Golden Dreams), Westcoast Holsteins, BC
2. Alley Doorman Maple (Doorman), Hamming Holsteins, Blossomdairy & Carl Barclay, BC
3. Wedgwood CG Dorinda (Capital Gain), Podcrest Holsteins, BC
4. Westcoast Avalanche Lampton (Avalanche), Westcoast Holsteins, BC
5. Wendon Byway Winny (Byway), Wendon Holsteins, AB
6. Pierstein High Octane Lollita (High Octane), JDR Genetics, BC
7. Ruann D-B Shar-60985 (Diamondback), Stephen & Patrick Maddox, CA
8. Skycrest Demen Niknak (Demen), Skycrest Holsteins, AB
9. Blossomdairy Cinderdoor Roma (Cinderdoor), Blossomdairy, BC
10. Wedgwood Avalanche Paradise (Avalanche), Stanhope-Wedgwood, BC


Junior Group of 3 (8)

1. Stanhope-Wedgwood, BC
2. Hamming Holsteins, BC
3. Blossomdairy, BC
4. Wendon Holsteins, AB
5. Lavender Farms, BC


Junior 2 Year Old (7)

1. Robella Solomon Andy (Solomon), Westcoast Holsteins, BC

2. Rayon D’or Lotus Can Be Pretty (Lotus), Westcoast Holsteins, BC
3. (B&O) Wedgwood GD Demy (Golden Dreams), Stanhope-Wedgwood, BC
4. Prinse Blake Double Dutch (Blake), Prinse Farms, BC
5. Premierwest Leverage Aspen P (Leverage), Westcoast Holsteins, BC
6. Wedgwood Doorman Diamond (Doorman), Stanhope-Wedgwood & Marv VanMersbergen, BC
7. Chubanna Windhammer Salty (Windhammer), Chubanna Holsteins, AB


Senior 2 Year Old (21)

1. Morsan Doorman Missy 3362 (Doorman), Westcoast Holsteins & Benbie Holsteins, BC
2. Mosnang Snowy Christmas (Snowy), Mosnang Holsteins, AB
3. Skycrest Windbrook Fancypant (Windbrook), Skycrest Holsteins, AB

4. Westcoast Doorman Cash 3444 (Doorman), Westcoast Holsteins, BC
5. Sunnyhome Integral Marcie (Integral), Benbie Holsteins, John Hylkema & Anthony Nienhuis, SK
6. Lakefield Goldwyn Stacey (Goldwyn), Butte Holsteins, Rietveld Dairies & Lakefield Farms, AB
7. Blondin Goldwyn Harriet (Goldwyn), T&L Cattle Ltd., BC
8. Hamming Solomon Claira (Solomon), Hamming Holsteins, BC
9. Westcoast Crown Asparagus P (Crown P), Westcoast Holsteins, BC
10. Wendon Golddust Dividend (Golddust), Wendon Holsteins, AB


Junior 3 Year Old (11)

1. Hez Bo Atwood Ruth (Atwood), T&L Cattle Ltd., BC
2. (B&O) Skycrest Daddy Long Legs (Nightmoves), Skycrest Holsteins, AB
3. Wedgwood CG Nina (Capital Gain), Stanhope-Wedgwood, BC
4. Wedgwood G C Paradise (Gold Chip), Stanhope-Wedgwood, BC
5. Ruann Doorman Jean-54712 (Doorman), Stephen & Patrick Maddox, CA
6. Wedgwood G C Gemima (Gold Chip), Stanhope-Wedgwood, BC
7. Mosnang Captial Gain Magnum (Capital Gain), Mosnang Holsteins, AB
8. Hamming Sid Squirt (Sid), Hamming Holsteins, BC
9. Benbie Doorman Pisces (Doorman), Benbie Holsteins, SK
10. Eastside Lewisdale Avon (Chipper P), T&L Cattle Ltd & Scott Brethet, BC


Senior 3 Year Old (17)

1. Mosnang Demen Chedder (Demen), Mosnang Holsteins, AB
2. Crestomere Unix Lindor (Unix), T&L Cattle Ltd., BC
3. Westcoast Defiant Addison (Defiant), Westcoast Holsteins, BC
4. Lazy-A Goldchip Eva-3 (Gold Chip), Exels Holsteins, CA
5. Westcoast Action Regina (Action), Westcoast Holsteins, BC
6. Meadow Green Mogul Willie (Mogul), T&L Cattle Ltd., BC
7. Westcoast Olympian Layla (Olympian), Westcoast Holsteins, BC
8. Hamming Goldwyn Bella (Goldwyn), Hamming Holsteins, BC
9. Rietben Slapshot Barbara (Slapshot), Rietveld Dairies Ltd., AB
10. Wedgwood Goldchip Lustre (Gold Chip), Stanhope-Wedgwood, BC


4 Year Old (19)

1. Robella Sanchez Marabella (Sanchez), Robella Holsteins & Westcoast Holsteins, SK
2. AP Gambo Atwood Kenan (Atwood), A Bambonie, S&P Maddox, & G&M Schmidt, CA
3. Morsan McCutchen Behave 1848 (McCutchen), Stanhope Wedgwood Holdings Ltd., BC
4. Westcoast Absol Rina (Absolute), Sunnyhome Farms, BC
5. Webb View Butterballs McCutchen (McCutchen), Robella, Benbie, Lakefield & Blair Weeks, SK
6. Benbie Atwood Matilda (Atwood), Benbie Holsteins, SK
7. Wendon Atwood Mira (Atwood), Wendon Holsteins, AB
8. Westcoast Absolute Lavender (Absolute), Westcoast Holsteins, BC
9. Ruann Jazy Miaden 43449 ET (Jayz), Stephen & Patrick Maddox, CA
10. Hammiing Doorman Clarice (Doorman), Hamming Holsteins, BC


5 Year Old (9)

1. Ms Apples Aleda Red (Redburst), Westcoast Holsteins, BC
2. Miss Apple Aria Red (Alchemy), Stephen & Patrick Maddox & Tyler Dickerhoof, CA
3. Bernalta Dude Dressy (Dude), Westcoast Holsteins, BC
4. Wendon Goldwyn Raina (Goldwyn), Wendon Holsteins, AB
5. Skycrest Defiant Last Call (Defiant), Skycrest Holsteins, AB
6. Reitben SC Carolina (Stanleycup), Rietveld Dairies Ltd., AB
7. Benbie Gold Chip Flora (Gold Chip), Benbie Holsteins, SK
8. Stanhope Dempsey Hope (Dempsey), Stanhope-Wedgwood, BC
9. Wedgwood Meridian Delcie (Meridian), Stanhope Wedgwood & Marvin VanMersbergen, BC


Mature Cow (9)

1. (B&O) Gamlake Destry Sallie (Destry), Samantha Gambonini, CA
2. (BU) Wendon Destry Rainy (Destry), Wendon Holsteins, AB
3. Morningview Destry Lani (Destry), Westcoast Holsteins, BC
4. Syma Gold Marie  December (Gold Chip), Stanhope-Wedgwood, BC
5. Tolamika Dundee Fanta (Dundee), Skycrest Holsteins & Chris DeWitt Jr., AB
6. Silvermaple Braxton Calypso (Braxton), Silvermaple Holsteins, BC
7. Willswikk Duplex Dion (Duplex), Wikkshaven Holsteins, BC

8. Westcoast Destry Avril (Destry), Westcoast Holsteins, BC
9. Claquato Gold Chip Bliss (Gold Chip), T&L Cattle Ltd., BC


Senior Breeders Herd (7)

1. Wendon Holsteins, AB
2. Westcoast Holsteins, BC
3. Mosnang Holsteins, AB
4. Hamming Holsteins, BC
5. Stanhope-Wedgwood, BC