Atlantic Summer Show Results 2012

August 11-12, 2012 @

Don Chalack, AB


Photo Galleries



Junior Calf (10)


1. Cobequid Goldwyn Danny (Goldwyn), Cobequid Holsteins & Kevin Doebereiner,
2. Berndale Barbwire Mia (Barbwire), Bernadale Farm
3. Valleyville Sanchez Violet (Stmatic Sanchez), Valleyville Farms
4. Eastriver Goldwyn Deb ( Goldwyn), East River Farms
5. Goldenflo Dempsey Kangaroo (Dempsey), Macbeath Farms
6. Eastrive Elm Jean (Matty), East River Farms
7. Valleyville Alexander Chief (Alexander), Staitside Holsteins
8. Winterbay Windbrook Abel (Windbrook), Winterbay Holsteins
9. Eastriver Goldwyn Deb 31 (Goldwyn), East River Farms
10. Eastriver Goldwyn Deb 30 (Goldwyn), East River Farms

Intermediate Calf (14)


1. Bofran Goldwyn Rosany (Goldwyn), East River Farms
2. Winterbay Windbrook Bella (Windbrook), Winterbay Holsteins
3. Royalwater Destry Sun (Scientific Destry), Ferme Valepiere
4. Cobequid Windbrook Mischeif (Windbrook), Leighside Farms
5. Kouwenberg Windbrook 1769 (Windbrook), Weeksdale
6. Ashlyn Sanchez Sprinkle (Gen-Mark Stmatic Sanchez), Blair Weeks & Countryfied Clothes
7. Goldenflo Wind Jack In The Box (Windbrook), Macbeath Farms
8. Goldenflo Windbrook Jumper (Windbrook), Macbeath Farms
9. Birkentree Sis Mis Fifi (Pinetree Sid), Birkentree Holsteins
10. Extondale Steady Gazella (Stanton Steady), Extondale Farms

Senior Calf (13)


1. Weeksdale Braxton Replay (Braxton), Weeksdale & Hi-Calibre
2. Cobequid Sid Affection (Sid), Cobequid, Eastside & RM Farms
3. Eastside Masterpiece One (Masterpiece), Eastside Holsteins
4. Winterbay Braxton Abby (Braxton), Winterbay Holsteins
5. Karona Atwood Primadonna (Atwood), Ferme Hatee
6. Weeksdale B Razzled (Braxton), Weeksdale
7. Pineland Atlantic Hayden (Atlantic), Shadowave, Bernadale & Ryan Corrigan
8. Goldenflo Braxton Jilie (Braxton), Macbeath Farms
9. Extondale Goldwyn Ireta (Goldwyn), Extondale Farms
10. Idee Sis Emerale (Pine-Tree Sid), Idee Holsteins

Summer Yearling (10)


1. Red Oak Sanchez Odyssey (Gen-Mark Stmatic Sanchez), Blair Weeks, Lookout, F&D Borba & G Halbach
2. Ms Duckett Federal Suzie-ET (Duckett-SA Federal), Extondale & Blair Tweedy
3. Eastside Atwood Trump (Atwood), Eastside Holsteins
4. Winterbay Braxton Darcy (Braxton), Winterbay Holsteins
5. Extondale Shottle James Rose (Shottle), Idee Holsteins
6. St-Jacobs Goldwyn Hillary-ET (Goldwyn), Crasdale, Heritage GRD & T&L Cattle
7. Jacobs Jordan Breneta (Jordan), Birkentree Holsteins
8. Eastside Braxton Carmen (Braxton), Eastside Holsteins
9. Goldenflo Sanchez Jabrielle (Sanchez), Macbeath Holsteins
10. Winterbay Goldwyn Luxury (Goldwyn), Winterbay Holsteins

Junior Yearling (6)


1. Winterbay Goldwyn Loren (Goldwyn), Winterbay Holsteins
2. Eastside Mil Remix (Mil), Eastside Holsteins
3. Cobequid Aftershock Blanche (Mr Atlees Aftershock), Blair Weeks
4. Idee Lynora (Mr Burns), Nordale Holsteins
5. Idee Shottle Lalika (Shottle), Idee Holsteins
6. Valleyville Goldwyn Loren (Goldwyn), Valleyville Holsteins

Intermediate Yearling (5)


1. Crasdale Atwood Susie (Atwood), Wade Dickie
2. Winterbay Goldwyn Lotus (Goldwyn), Winterbay Holsteins
3. Granvalley Picolo Duet (La Presentation Picolo-Red), Blair Weeks, Weeksdale & Bernadale
4. Eastriver Gold Shimmer (Eastriver Black Gold), East River Farms
5. Idee Denella (Idee Lingo), Idee Holsteins

Senior Yearling (7)


1. Jacobs Sanchez Joelle (Gen-Mark Stmatic Sanchez), Valleyville & Conant Acres
2. Bullsrow Chapter Katie Highoutput (Chapter), Bricaon & Robin Antworth
3. Cragan Denzel Gala ( Denzel), Extondale Farms
4. Comco La Bamba Sanchez  (Sanchez), Nordale Holsteins
5. Idee Shottle Lalika (Shottle), Idee Holsteins
6. Goldenflo Damion Horoscope (Damion), Macbeath Farms
7. Velthuis Goldwyn Monyque (Goldwyn), Valleyville Farms

Junior Champion


Jacobs Sanchez Joelle (1st Senior Yearling), Valleyville & Conant Acres
Reserve Junior Champion
Bullsbrow Chapter Katie Highoutput (2nd Senior Yearling), Bricon & Robin Antworth
HM Junior Champion
Red Oak Sanchez Odyssey (1st Summer Yearling), Blair Weeks, Lookout, F&D Borba & G Halbach

Junior Breeders Herd (5)


1. Eastside, PE
2. Cobequid, NS
3. Valleyville, PE
4. Weeksdale, PE
5. Winterbay, PE

Jr. 2-Year-Old (9)


1. (BU) Cherry Crest Goldwyn Aspire (Goldwyn), Regwall, Bonnechere Holsteins,International Genetics Ltd, Trekili & Rusendale, PE, ON & PQ
2. Pineriver Baxter Savannah (Baxter), Boute, Boutin & Cossette, PE
3. Lewisdale Shottle Amaze ( Shottle), Eastside & Lewisdale, PE
4. Extondale Spirte Hattie (Spirte), Extondale & Staitside, PE
5. Idee Shottle Louise (Shottle), Idee Holsteins, PE
6. Lookout Goldwyn Carii (Goldwyn), Birkentree Holsteins, PE
7. Weeksdale Florian Mamie (Florian), Weeksdale, PE
8. Farnearr TBR Gold Beauti-ET (Goldwyn), Eastside Holsteins, PE
9.Shadowave S Ladina (Sanchez), Shadowave Holsteins, PE

Sr. 2-Year-Old (8)


1. (BU) Bernal TA Goldwyn Jade (Goldwyn), Crasdale, Blondin & Clark Woodmansee, PE, PQ & CT
2. Idee Goldwyn Lucia (Goldwyn) Idee Holsteins, PE
3. Idee Laurin Ruby (Den-K Marshall LL Laurin) Idee Holsteins, PE
4. Eastriver A Shock Nettie (Aftershock), East River Holsteins, PE
5. Lewisdale Eastside Gold Acura (Braedale Goldwyn ) Birkintree, Nordale & Berndale, PE
6. Tumbleweed Dundee Krackle (Dundee), Extondale & Weeks Holsteins, PE
7. Budjon-JK Goldwyn Enika-ET (Goldwyn), Eastside Holsteins. PE
8. Pierstein Roy Lainey (Jordan), Eastside Holsteins, PE

Jr. 3-Year-Old (4)


1.  Brookhill Goldwyn Cecile  (Goldwyn), East River Holsteins, PE
2. (BU) Lakefield Gold Jane (Goldwyn), Extondale & Straitside, PE
3. Valleyville Shottle Stella (Shottle), Cobequid & Straitside, PE
4. Birkentree Goldwyn Evelyn (Goldwyn), Birkentree & Diamond Hill, PE

Intermediate Champion


Cherry Crest Goldwyn Aspire (1st Junior 2-Year-Old) IGL, Trekili, Rusendale & Aspire
Reserve Intermediate Champion
Bernalta Goldwyn Jade (1st Senior 3-Year-Old) Crasdale, Blondin & Clark Woodmansee
HM Intermediate Champion
Brookhill Goldwyn Cecile (1st Junior 3-Yr-Old) East River Farms

Sr. 3-Year-Old (11)


1. (BU) Hautpre Tralala Dusk (Dusk) Adam Clark
2. Eastside Duplex Holly (Duplex), Eastside Holsteins, PE
3. Mallettdale Dora Jack (Jack), East River Farms, PE
4. Roycham Mr Burn Mercedes (Mr. Burns), Bernadale Holsteins, PE
5. Pierstein Laurin Perpetua (Laurin,) Cobequid & Diamond Hil, PEl
6. Combination Goldwyn Jules (Goldwyn), Bernadale Farm, PE
7. Llavan Spirte Flicka (Spirte), Cobequid, L MacLellan & S Cole, PE
8. Lewisdale Goldwyn Poli 702 (Goldwyn,) Lewisdale, PE
9. Eastside Goldwyn Marina (Goldwyn), Eastside Holsteins, PE
10. Lewisdale James Alice (James), Lewisdale, PE

4-Year-Old (15)


1. (BU) Arethusa-I Gold Marche (Goldwyn), Crasdale, T&L, Ty-D, PE, BC, PQ
2. Weeksdale Goldwyn Raleigh (Goldwyn), Blair Weeks, PE
3. Pascoba Star Lucita (Lucky Star,) Eastside Holsteins, PW
4. Bridor Talent Jasmine (Talent), East River Farms, PE
5. Eastside Damion Lade (Damion), Eastside Holsteins, PE
6. Regwall Damion Lynn (Damion), Eastside Holsteins, PE
7. Extondale Dolman Genna (Dolman), Extondale Holsteins, PE
8. Weeksdale Allen Lolita (Allen), Blair Weeks, PE
9. Birkentree Goldwyn Clea (Goldwyn), Birkentree Holsteins, PE
10. Lewisdale Jerrick Angel (Jerrick) Lewisdale, PE

5-Year-Old (11)


1 (BU) Weeksdale Goldwyn Dallas (Goldwyn), Weeksdale, PE
2. Idee Goldwyn Lunette (Goldwyn), Idee Holsteins, PE
3. Weeksdale Goldwyn Raina (Goldwyn), Weeksdale, PE
4. Berndale Goldwyn Broken (Goldwyn), Bernadale Holsteins, PE
5. Lewisdale Jewel (Powerful), Lewisdale, PE
6. Brackleyfarm Final Cut Hillary (Final Cut), East River Farm, PE
7. Fort Lands Goldwyn Jade (Goldwyn), Idee Holsteins, PE
8. Eastside Fortune Oriole (Fortune), Eastside Holsteins, PE
9. JoBo Spirte 315 Janice (Spirte), Eastside Holsteins, PE
10. Idee Fortune Lissa (Fortune), Idee Holsteins, PE

Mature Cow (4)


1 (BU) Eastside Kite Tristen ( Kite), Eastside Holsteins, PE
2. Cobequid Shottle Bunch (Shottle), Birkentree Holsteins, PE
3. Eastside Gibson Hope (Gibson), Eastside Holsteins, PE
4. Lewisdale Champion Jana (Champion), Lewisdale Holsteins, PE

Breeders Herd (4)


1. Weeksdale
2. Eastside
3. Idee
4. Lewisdale

Grand Champion


Arethusa-I Gold Marche (1st 4-Year-Old) Crasdale, T&L Cattle Co & Ty-D Holsteins
Reserve Grand Champion
Weeksdale Goldwyn Raleigh (2nd 4-Year-Old) Weeksdale Holsteins
HM Grand Champion
Cherry Crest Goldwyn Aspire (1st Junior 2-Year-Old)

Premier Breeder


Eastside Holsteins

Premier Exhibitor
Eastside Holsteins