Shows and Sales Results

Atlantic Summer Holstein Show 2014
DATE: August 9, 2014
LOCATION: Charlottetown, PEI
JUDGE: Donald Dubois, QC





Photo Galleries

Heifers online here
Cows online here


Grand Champion

Grand Champion
Eastriver Gold Shimmer (Black Gold), Pat Conroy & Triple T Holsteins, USA

Reserve Grand Champion
Lindenright Manifold Dime (Manifold), Harry & Joanne Van Der Linden, NS

Honorable Grand Champion
Lellavan Baxter Fandango (Baxter), Bernadale Holsteins, NS

Reserve Grand


Reserve Grand

Reserve Udder


Reserve Udder

Int Champions


Int Champions

Wining age cow


Wining age cow

4 year old & grand


4 year old & grand

4 Year Olds


4 Year Olds

5 year Old & Mature Cow


5 year Old & Mature Cow

4 year old


4 year old

Grand Champion


Grand Champion

Resere Grand


Resere Grand

Grand & Reserve


Grand & Reserve

Grand & Reserve


Grand & Reserve

Grand & Reserve Udders


Grand & Reserve Udders

Grand Reserve & HM


Grand Reserve & HM


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Bernadale Goldwyn Ability (Goldwyn), Ferme Laitière Blondin, QC

Reserve Intermediate Champion
Idee Goldwyn Lorenza (Goldwyn), Idee Holstein, PEI

Honorable Intermediate Champion
Extondale Sid Jam (Sid), Ferme Laitière Blondin, QC


Junior Championship

Junior Champion
Craggan Shadow Baby (Shadow), Blair Weeks & Hi-Calibre Holsteins, PEI

Reserve Junior Champion
Cobequid Sid Blackberry (Sid), Cobequid & Berndale Holsteins, PEI

Honorable Mention
Comestar Lautemia Goldwyn (Goldwyn), Eastside Holsteins & Sandy Cole, PEI


Junior Calf (6)

1. Idee Goldchip Lucky (Goldchip) Idee Holsteins, PEI
2. Goldenflo Goldwyn Mississippi (Goldwyn) MacBeth Farms & Leighside Farms, PEI
3. Winterbay Goldwyn Coral (Goldwyn) Winterbay Holsteins, PEI
4. Aija Browkaw Persuade (Browkaw) Weeksdale Holsteins, PEI
5. Goldenflo Culminant Memory (Culminant) Macbeath Farms, PEI
6. Idee Windbrook Lynzi (Windbrook) Idee Holsteins, PEI

First Pull


First Pull

Sideline judges


Sideline judges

Paul Ekstein on hand


Paul Ekstein on hand

1st place


1st place

final lineup


final lineup

final lineup


final lineup

final lineup


final lineup

winning entry


winning entry

1st place


1st place

2nd and 3rd


2nd and 3rd


Intermediate calf class (11)

1. Comestar Lautemia Goldwyn (Goldwyn), Eastside Holsteins & Sandy Cole, PEI
2. Pure Sailing Rocket (Sailing), Pure Holsteins & Blair Weeks, Newfounland &  PEI
3. Extondale Aftershock Ivy (Aftershock), Alex MacPherson, PEI
4. Winterbay Fever Elite (Fever), Winterbay Holsteins, PEI
5. Lesperron Atwood Ainslie (Atwood), Weeksdale & Weekstown, PEI
6. Goldenflo Calender Leslie (Calendar), Macbeth Farms, PEI
7. Goldenflo Fever Lacklustre (Fever), Macbeth Farms, PEI
8. Winterbay Dempsey Diamond (Dempsey), Winterbay Holsteins, PEI
9. Birkentree Brawler Regent (Brawler), Birkentree Holsteins, PEI
10. Shadowave Ice Cold (Sid), Shadowave Holsteins inc., N-B


Senior calf (16)

1. Craggan Shadow Baby (Shadow), Blair Weeks & Hi-Calibre Holsteins, PEI
2. Extondale Goldwyn Laurel (Goldwyn), Bernadale & Extondale Farms, PEI
3. Pure Bret Fantasy (Brett), Pure Holsteins, PEI
4. Budjon-JK WBK White Dove –ET (Windbrook), Crasdale Farms & Hoese Holsteins, PEI
5. Idee Goldwyn Lesli (Goldwyn), Idee Holstein, PEI
6. Eastside Sid Seven Up (Sid), Eastside Holsteins, Diamond Hill & Porter Weeks, PEI
7. Poelman Goldwyn Venom (Goldwyn), Weeksdale Holsteins, PEI
8. Lewisdale Eastside Atw Amaze (Atwood), Hollis Newson
9. Lewisdale Eastside Atwd Amaze, Hollis Newson, PEI
10. Idee Fever Livi (Fever), Idee Holsteins, PEI

first pull


first pull

top 2 leading out


top 2 leading out

winning entry


winning entry

Amber Craswell, Albert Cormier & Fred Vanderkloot ringside


Amber Craswell, Albert Cormier & Fred Vanderkloot ringside

lots of spectators in stands and ringside


lots of spectators in stands and ringside

CHad Crest, Don Chalack & Jeff Donohoe


CHad Crest, Don Chalack & Jeff Donohoe

top 3 final lineup


top 3 final lineup

1st & 2nd


1st & 2nd

1st, 2nd, 3rd


1st, 2nd, 3rd

3rd & 4th


3rd & 4th

4th and 5th


4th and 5th


Summer Yrlg (8)

1. Winterbay McCutchen Anna (McCutchen), Winterbay Holsteins, PEI
2. Comestar Missy Mascalese (Mascalese), Birkentree, Diamond Hill & Eastside, PEI
3. Valleyville Sanchez Alenna (Sanchez), Bernadale Holstein, PEI
4. Jacobs Goldsun Lizy (Goldsun), Weeksdale Holsteins, PEI
5. Aija Gary Goter (Sid), Bernadale & Extondale Farms, NS
6. Idee Goldchip Jackpot (Goldchip), Diamond Hill & James Rhynes, PEI
7. Tuytel Doorman Lana (Crasdale Farms, Walkerbrae Farm & Tuytel, PEI
8. Gardenvale Shadow Paris (Shadow), Gardenvale Farms inc., PEI