Shows and Sales Results

Atlantic Summer Ayrshire Show 2017
DATE: August 15, 2017
LOCATION: Charlottetown, PEI
JUDGE: Greg Edmonds, South Australia
HEAD SHOWN: 79





Champions

Junior Champion
Brixham B Frisky (Burdette), 1st Summer Yearling, Windarra Farms
Reserve Junior Champion
Brixham Burdett Roxy (Burdette), 1st Intermediate Calf, Windarra Farms
HM Junior Champion
Brixham Volvo Decadent (Volvo), 2nd Summer Yearling, Windarra Farms



Grand Champion
Ayr Bay Mc Janette (Chad), 1st 4yr Old, Peter Rossiter
Reserve Grand Champion
Forever Schoon Pretty Lady (Remington), 1st 5yr Old, Forever Schoon Farm
HM Grand Champion
Ayr Bay ABC Eclipse (Captain), Peter Rossiter


Junior calf (9)

1. Brixham RS Pretty (Rockstar), Windarra farm
2. Braefield Predator Avery (Predator), Braefield
3. Mapleburn Predator’s fancy (Predator), Peter Rossiter,  Gabe Blaisdell, Lone Birch & Ella Woodis
4. Lone Birch Magically Delicious, Peter Rossiter, Gabe Blaisdell, Lone Birch & Ella Woodis
5. Riodon’s Burdette Kity (Burdette), Riodon Farm Ltd


Intermediate calf (10)

1. Brixham Burdett Roxy (Burdette), Windarra Farms
2. Ayr Bay Dixie Lee (Dixon), Peter Rossiter
3. Brixham Rock Starburst (Rockstar), Windarra Farms
4. Braefield Predator Pegasus (Predator), Braefield Farms
5. Riodon’s Poker Cloud (Poker), Riodon farm ltd


Senior Calf (13)

1. Breckrow Gibbs Damian (Gibbs), Breckrow Farms
2. Braefield Jumper O Ryane (Jumper), Braefield
3. Brixham Rock Jewel (Rockstart), Windarra Farms & Dana Greenough
4. Lone Birch Burdett Merlot (Burdette), Peter Rossiter, Lone Birch Ayrshires & Gabe Blaisdell


Summer Yearling (10)

1. Brixham B Frisky (Burdette), Windarra Farms
2. Brixham Volvo Decadent (Volvo), Windarra Farms
3. Breckrow Gibbs Daly (Gibbs), Breckrow Farms
4. Landslide Chia (Taro), Landslide Farms
5. Landslide Tulip (Taro), Landslide Farms


Junior Yearling (4)

1. Landslide Katy (Taro), Landslide Farms
2. Breckrow Burdett Dianne (Burdette), Breckrow Farms
3. Prospect Acres Crimson Tide (Subban), Prospect Acres
4. Lone Birch Dwham Monica (Doublewhammy), Peter Rossiter, Lone Birch &Gabe Blaisdell


Intermediate Yearling (4)

1. Allegro Yorktown Spunk (Yorktown), GFF
2. Braefield Animate So So (Animate), Braefield Farms
3. Brixham Jumper Stargazer (Jumper), Windarra Farms
4. Brixham Hendrix (Dreamer), Windarra Farms


Senior Yearling (3)

1. Prospect Acres Memphis (Vicking), Prospect Acres
2. Brixham YoYo Honey (YoYo), Windarra Farms
3. Breckrow Vicking Clara (Vicking), Breckrow Farms


Junior Herd

1. Brixham-Windarra Farms N.S
2. Landslide – Landslide Farms N.B
3. Braefield – Braefield Farms N.B
4. Breckrow – Breckrow Farms N.S
5. Allegro – GFF N.S
6. Prospect Acres – Prospect Acres farm N.B


 Junior Breeder & Exhibitor

Brixham-Windarra Farms N.S


Martina Riodon 4-H Showmanship Memorial (10)

1. Taylor Masters
2. Ty Hornbrook
3. Graceson Bergeron
4. Berry Riodon
5. Annika Masters


Junior 2yr Old (3)

1. Ayr Bay Predator Jordan (Predator), Peter Rossiter
2. Forever Schoon Elly Mae (Predator), Forever Schoon


Senior 2yr Old (5)

1. Forever Schoon Freda (Oblique), Forever Schoon Farm
2. Braefield Prime Gia (Prime), Braefield Farms


Junior 3yr Old (2)

1. Forever Schoon Pilaf (Burdette), Forever Schoon Farm
2. Landslide Berry 2 (Taro), Landslide Farms


Senior 3yr Old (2)

1. Forever Schoon Perfectionist (Poker), Forever Schoon Farm
2. Braefield Burdett Olaska-ET (Burdette), Braefield Farms


4yr Old (6) 

1. Ayr Bay Mc Janette (Chad), Peter Rossiter
2. Ayr Bay ABC Eclipse (Captain), Peter Rossiter


5yr Old (3)

1. Forever Schoon Pretty Lady (Remington), Forever Schoon Farm
2. Forever Schoon Amity (Dreamer), Forever Schoon Farm


Mature Cow (3)

1. Forever Schoon Bunny (Eiffel), Forever Schoon Farm
2. Ayr Bay Cheryl (Captain), Peter Rossiter


Breeders Herd (2)

1. Forever Schoon Farm
2. Braefield Farms


Premier Exhibitor & Breeder

Forever Schoon Farm






error: Content is protected !!