oi The All-American Brown Swiss Show 2016 Cowsmo
Shows and Sales Results

All-American Brown Swiss Show 2016
DATE: September 21st-22nd, 2016
LOCATION: Harrisburg, PA
JUDGE: Callum McKinven, QC
HEAD SHOWN: 144 Head





Photo Gallerie

SmugMug Photo Galleries are available to view and purchase images :

All-American Brown Swiss


Show Sponsors

The All-American Brown Swiss Show 2016 will take place September 21st-22nd in Harrisburg, PA during the All-American Dairy Show. Cowsmo Coverage is sponsored by Elite Dairy.

View more Cowsmo Coverage of the All-American Dairy Show!

Elite Dairy, Sponsor of the Mid-Atlantic Brown Swiss Show and the Premier National Junior Brown Swiss Show Coverage


Elite Dairy, Sponsor of the Mid-Atlantic Brown Swiss Show and the Premier National Junior Brown Swiss Show Coverage


Junior Champion

Junior Champion
North Lanes Braiden Present-ET (Braiden), 1st Winter Yearling, Leslie & Linda Bruchey, MD

Reserve Junior Champion
Dochaven Braiden Desiree (Braiden), 1st Fall Yearling, Jeff McKissick, PA

HM Junior Champion
Bo Joy Tanbark Glenda (Tanbark), 2nd Winter Yearling, Bo Joy Farms, PA

North Lanes Braiden Present-ET (Braiden), 1st Winter Yearling, Leslie & Linda Bruchey, MD


North Lanes Braiden Present-ET (Braiden), 1st Winter Yearling, Leslie & Linda Bruchey, MD

Bo Joy Tanbark Glenda (Tanbark), 2nd Winter Yearling, Bo Joy Farms, PA


Bo Joy Tanbark Glenda (Tanbark), 2nd Winter Yearling, Bo Joy Farms, PA

Dochaven Braiden Desiree (Braiden), 1st Fall Yearling, Jeff McKissick, PA


Dochaven Braiden Desiree (Braiden), 1st Fall Yearling, Jeff McKissick, PA

North Lanes Braiden Present-ET (Braiden), 1st Winter Yearling, Leslie & Linda Bruchey, MD


North Lanes Braiden Present-ET (Braiden), 1st Winter Yearling, Leslie & Linda Bruchey, MD

Bo Joy Tanbark Glenda (Tanbark), 2nd Winter Yearling, Bo Joy Farms, PA


Bo Joy Tanbark Glenda (Tanbark), 2nd Winter Yearling, Bo Joy Farms, PA

Dochaven Braiden Desiree (Braiden), 1st Fall Yearling, Jeff McKissick, PA


Dochaven Braiden Desiree (Braiden), 1st Fall Yearling, Jeff McKissick, PA


Intermediate Champion

Intermediate Champion
Cutting Edge T Delilah (Thunder), 1st Senior 3 Year Old, Elite Dairy, NY

Reserve Intermediate Champion
Cutting Edge Thunder Faye (Thunder), 1st Senior 2 Year Old, Lauri Beggs, NY

HM Intermediate Champion
Cutting Edge B Sonny (Bonanza), 1st Junior 2 Year Old, Elite Dairy, NY

Cutting Edge T Delilah (Thunder), 1st Senior 3 Year Old, Elite Dairy, NY


Cutting Edge T Delilah (Thunder), 1st Senior 3 Year Old, Elite Dairy, NY

Cutting Edge B Sonny (Bonanza), 1st Junior 2 Year Old, Elite Dairy, NY


Cutting Edge B Sonny (Bonanza), 1st Junior 2 Year Old, Elite Dairy, NY

Cutting Edge Thunder Faye (Thunder), 1st Senior 2 Year Old, Lauri Beggs, NY


Cutting Edge Thunder Faye (Thunder), 1st Senior 2 Year Old, Lauri Beggs, NY

Cutting Edge T Delilah (Thunder), 1st Senior 3 Year Old, Elite Dairy, NY


Cutting Edge T Delilah (Thunder), 1st Senior 3 Year Old, Elite Dairy, NY


Senior Champion

Senior Champion
Fulp Agenda Snickers (Agenda), 1st Year Old, Elite Dairy, NY

Reserve Senior Champion
Whitland Trump Snowup-ET (Trump), 2nd 4 Year Old, Justin Whitney, NY

HM Senior Champion
Old Mill Starsky Love-ET (Starsky), 1st Component Merit Cow, Gary Mase, PA

 

Fulp Agenda Snickers (Agenda), 1st Year Old, Elite Dairy, NY


Fulp Agenda Snickers (Agenda), 1st Year Old, Elite Dairy, NY

Whitland Trump Snowup-ET (Trump), 2nd 4 Year Old, Justin Whitney, NY


Whitland Trump Snowup-ET (Trump), 2nd 4 Year Old, Justin Whitney, NY

Whitland Trump Snowup-ET (Trump), 2nd 4 Year Old, Justin Whitney, NY


Whitland Trump Snowup-ET (Trump), 2nd 4 Year Old, Justin Whitney, NY

Old Mill Starsky Love-ET (Starsky), 1st Component Merit Cow, Gary Mase, PA


Old Mill Starsky Love-ET (Starsky), 1st Component Merit Cow, Gary Mase, PA


Grand Champion

Grand Champion, Best Udder, Best Bred & Owned
Cutting Edge T Delilah (Thunder), 1st Senior 3 Year Old, Elite Dairy, NY

Reserve Grand Champion
Fulp Agenda Snickers (Agenda), 1st Year Old, Elite Dairy, NY

HM Grand Champion
Cutting Edge Thunder Faye (Thunder), 1st Senior 2 Year Old, Lauri Beggs, NY

Cutting Edge T Delilah (Thunder), 1st Senior 3 Year Old, Elite Dairy, NY


Cutting Edge T Delilah (Thunder), 1st Senior 3 Year Old, Elite Dairy, NY

Cutting Edge Thunder Faye (Thunder), 1st Senior 2 Year Old, Lauri Beggs, NY


Cutting Edge Thunder Faye (Thunder), 1st Senior 2 Year Old, Lauri Beggs, NY

Fulp Agenda Snickers (Agenda), 1st Year Old, Elite Dairy, NY


Fulp Agenda Snickers (Agenda), 1st Year Old, Elite Dairy, NY


Spring Calves (21)

1. Giesy Manor Richard Dish (Richard), Russ Giesy, FL
2. Kulp-Gen Winmore Booty-ET (Winmore), Hayden Weaver, PA
3. Cutting Edge C Demi (Carter), Kyle Barton, NY
4. Champion View C Babe-ETV (Carter), Jared Widerman, PA
5. Meadow Hill Total Trace (Total), Anthony Mase, PA
6. Bo-Joy Tanbark Jiera (Tanbark), Robert & Joyce Wagner, PA


Winter Calves (15)

1. Cutting Edge C Kitty-ET (Carter), Olivia Love, PA
2. Hell Hollow Tequila Dasher (Tequila), Patrick Miller, NY
3. Way-Lyn Braiden Jewels (Braiden), Rebecca Deeter, PA
4. RAD-ical Goliath Good Luck (Goliath), Warner, Trapp & Packard, MD
5. PA-Lyn-Leigh Tutti Frutti (Richard), Colton Savage, PA
6. Hills Valley Victor Tricky-ET (Victor), Richard Hill, NY


Fall Calves (16)

1. Top Acres Braiden Wiza-ET (Braiden), Lindsey Rucks, FL
2. Peach Kist Richard Brynn (Richard), Jenna Smith, PA
3. Prime Time Braiden Ariel (Braiden), Alexis Geiwitz, PA
4. A Joy Wonder Cliché-ET (Wonderment), Abbie Kuhlman, PA
5. Meadow Hill Braiden Altima (Braiden), Anthony Mase, PA
6. Cutting Edge CP Tess ETV (Chili Pepper), Elite Dairy, NY

 


Summer Yearling (16)

1. Peach Kist TL Bedazzle (Tallant), Jenna Smith, PA
2. Cutting Edge S Suri (Streamline), Elite Dairy, NY
3. Cutting Edge T Jellybean (Thunder), Rivendale Farm, PA
4. A Joy Thunder Nova (Thunder), Abbie Kuhlman, PA
5. Empire T Victor Lyla (Victor), Lindsey Rucks, FL
6. Peach Kist Richard Jade (Richard), Jenna Metzler, PA


Spring Yearling (12)

1. Cutting Edge C Bali (G 500), Elite Dairy, NY
2. Top Acres Garbro Wave OCS (Tanbark), Elite Dairy, NY
3. BYG Tanbark Wizzy (Tanbark), Matthew Brior, NY
4. Autumn Creek Durham Sierra (Durham), Nicholas Love, PA
5. Cutting Edge JP Lil Deb (Jet Pilot), Elite Dairy, NY
6. Way Lyn Braiden Pebbles-ET (Braiden), Madison Johnson, PA


Winter Yearling (9)

1. North Lanes Braiden Present-ET (Braiden), Leslie & Linda Bruchey, MD
2. Bo Joy Tanbark Glenda (Tanbark), Bo Joy Farms, PA
3. Dochaven Seaman Sweetness (Seaman), Jeff McKissick, PA
4. A Joy T Nirvana (Tressel), Abbie Kuhlman, NY
5. One True Hill Shark Prime (Shark), Joelle Urban, PA
6. Hills Valley Bonanza Rhyme-ET (Bonanza), Hills Valley Farm, NY

North Lanes Braiden Present-ET (Braiden), Leslie & Linda Bruchey, MD


North Lanes Braiden Present-ET (Braiden), Leslie & Linda Bruchey, MD

North Lanes Braiden Present-ET (Braiden), Leslie & Linda Bruchey, MD


North Lanes Braiden Present-ET (Braiden), Leslie & Linda Bruchey, MD


Fall Yearling (9)

1. Dochaven Braiden Desiree (Braiden), Jeff McKissick, PA
2. Rad-ical Showring Ready ETV (Gib), Lindsey Rucks, FL
3. Bo Joy Bonanza Geena (Bonanza), Bo Joy Farm, PA
4. Hylight Tanbark Perfection (Tanbark), Elite Dairy, NY
5. Dubeco Tanbark Atagirl (Tanbark), Breanne Copenhaver, PA
6. Cutting Edge HP F Tricia-ET (Faust), Hannah Riser & Ellie Widerman, PA


Junior Best Three Females (7)

1. Elite Dairy, NY
2. Abbie Kuhlman, PA
3. Jeff McKissick, PA

Elite Dairy, NY


Elite Dairy, NY