All-New Zealand Youth Show 2016
January 27th-28th, 2016 @ Manfeild Park, Feilding, New Zealand
Matt Templeton, AU and Bradley Parkes, NZ
All-New Zealand Youth Show 2016
The All-New Zealand Youth Show 2016 took place during the New Zealand Dairy Event in Feilding, NZ January 27th and 28th. Matt Templeton, Australia and Bradley Parkes, New Zealand served as the judging panel for the show.
The All-New Zealand Youth Show 2016 took place during the New Zealand Dairy Event in Feilding, NZ January 27th and 28th. Matt Templeton, Australia and Bradley Parkes, New Zealand served as the judging panel for the show.
View more results from the show HERE
Junior Champion
Junior Champion
Ferdon BS Vienna-ET (Blackstone), 1st Senior Yearling Heifer, Toia Ferguson, Otorohanga
Reserve Junior Champion
Larkspur Judge Lilac (Judge), 2nd Senior Yearling Heifer, Emma Kearins, Kairanga
Champion Cow
Champion Cow & Best Uddered
Okawa Cliff Natasha S3F (Clifford), 1st 4 Years Old & Over in Milk, Brett Barclay, Te Awamutu
Reserve Champion Cow
Ferdon BRC Lorna (Comerica), 2nd 4 Years Old & Over in Milk, Boyd Ferguson, Otorohanga
Semex Youth Team Challenge
1. Thames Valley Hot Shots, Ngatea
2. Taranaki Holsteins, Taranaki
3. Westell Warriors, Te Awamutu
4. Jersey New Zealand Team
Junior Heifer Calf
1. Taraua Seaver Serena (Seaver), Rachel Cox, Carterton
2. Flathills Mainman Lola (Manifold), Harvey Verwaayen, Dannevirke
3. Premier Dream Cupid (Dreamer), Maxt Hayward, Cambridge
4. Muritai Uno Deliha (Uno), Dwayne Taylor, Waitara
5. Radly Watson Rubi (Watson), Jessica Powell, Rongotea
Senior Heifer Calf
1. Somerset Tequila Khaleesi (Tequila), Hope Satherley, Te Aroha
2. Hasty Spring WB Legacy (Windbrook), Nicole Johnson, Hawera
3. Westell A Shiloh-ET-Red (Archive), Brade Seager, Te Awamutu
4. Montrose Starfever (Fever), Alicia McPike, Waiuku
5. Okawa Kingboy Taila-ET (Kingboy), Ethan Thorpe, Te Awamutu
Junior Yearling Heifers
1. Fairview Shadow Janice (Shadow), Braydon Schroder, Pahiatua
2. Montrose Whams Spirit (Double Whammy), Alicia McPike, Waiuku
3. Fynreath Gangsta Ava (Gangster), Hope Satherley, Te Aroha
4. Fantastic Sid Pepper (Sid), Joanna Fowlie, Ngatea
5. Tararua Chelios Poria (Chelios), Jeff Saywell, Pahiatua
Senior Yearling Heifers
1. Ferdon BS Vienna-ET (Blackstone), Toia Ferguson, Otorohanga
2. Larkspur Judge Lilac (Judge), Emma Kearins, Kairanga
3. Muritai Goldsun Willow (Goldsun), Dwayne Taylor, Waitara
4. Westell Shot Luckie (Laser), Tarn Harker, Te Awamutu
5. Tahora Brokaw Conny (Brokaw), Kate Cumming, Waitara
2 or 3 Years Old in Milk
1. Stone-Ridge Sterling Corneli (Sterling), Braydon Schroder, Pahiatua
2. Fromdale Brad Lola (Bradnick), Lucy Verwaayen, Dannevirke
3. Ferdon Shottle Chi (Shottle), Pete Smit, Otorohanga
4. Brookview Dist Spirito (Distinction), Imogen Steiner, Tokoroa
5. Te Awa TMG Noni (Maunga), Shannon McKenna, Eketahuna
4 Years Old and Over in Milk
1. Okawa Cliff Natasha S3F (Clifford), Brett Barclay, Te Awamutu
2. Ferdon BRC Lorna (Comerica), Boyd Ferguson, Otorohangu
3. Parkville LDR Kitty S1F (Leader), Vincent Capes, Eketahuna
4. Golden Star Future Fancy (Future), Monique Radford, Stratford
5. Stone-Ridge Tequila Polly (Tuquila), Bradyon Schroder, Pahiatrua
Junior Handlers, 5-13 Years of Age
1. Jessica Powell, Rongotea
2. Bella Booth, Longburn
3. Eva Vanner, Taranaka
4. Devon Thorpe, Auckland
5. Jordyn Gloyn, Rongotea
Junior/Intermediate Handlers, 14-16 Years of Age
1. Crystal Scown, Pukekohe
2. Amanda Buckthought, Kairanga
3. Tiana Davison, Waitara
4. Ethan Thorpe, Auckland
5. Monique Radford, Stratford
Intermediate/Senior Handlers, 17-19 Years of Age
1. Emma Kearins, Palmerston North
2. Lucy Verwaayen, Dannevirke
3. Alex Fullerton, Ngahinapouri
4. Dean Fullterton, Ngahinapouri
5. Thomas Lilley, Tokoroa
Senior Handlers, 20-25 Years of Age
1. Justine Pouliot, Canada
2. Dwayne Taylor, Waitara
3. Nicole Maher, Tuakau
4. Rachel Cox, Carterton
5. Joanna Owers, Darfield