Shows and Sales Results

All-New Zealand All-Breeds Show 2017
DATE: January 25th-27th, 2017
LOCATION: Manfeild Park, Feilding, New Zealand






Complete Image Galleries are now available for you to view, share & purchase photos from the All-New Zealand All-Breeds Show 2017.


Show Information & Schedule

The NZ Dairy Event will take place January 25th-27th in Feilding, NZ, and will feature the best in dairy cattle from throughout New Zealand. Cowsmo will be there, bringing you results & photos thanks to Toi Toi Genetics!

Toi Toi Genetics, sponsors of Cowsmo Coverage


Toi Toi Genetics, sponsors of Cowsmo Coverage


Junior Champion

Junior Champion
Fairview Doorman Resolute (Doorman), Fairview Holsteins, Timaru

Reserve Junior Champion
Kauri Glen ATW Duchess (Atwood), Kauri Glen Ltd, Matamata


All Breeds Intermediate Champion

Intermediate Champion
(JY) Glenalla Hired Lorna (Hired Gun), Gilbert Family, Ashburton

Reserve Intermediate Champion
Te Hau Windbrook Cleo (Windbrook), Thomas Bennett, Morrinsville


Intermediate All Breeds Best Udder

Best Udder
Glenalla Hired Lorna (Hired Gun), Gilbert Family, Ashburton


Senior Champion

Senior Champion
Kauri Glen Lheros Traci Exc (Lheros), Kauri Glen Ltd, Matamata

Reserve Champion
Ferdon B Stone Rose (Blackstone), Ferdon Genetics, Otorohanga


Senior Best Udder

Senior Best Udder
Kauri Glen Lheros Traci Exc (Lheros), Kauri Glen Ltd, Matamata

 


All Breeds Supreme Champion

All Breeds Supreme Champion
Kauri Glen Lheros Traci Exc (Lheros), Kauri Glen Ltd, Matamata


Class 101 All Breeds 2 Year Old in Milk

1. (JY) Glenalla Hired Lorna (Hired Gun), Gilbert Family, Ashburton
2. (HO) Te Hau Windbrook Cleo (Windbrook), Thomas Bennett, Morrinsville
3. (AY) Sternvale Sweet Sheri (Tridents Lot), Jamie Baxter, Tokoroa
4. (JY) Y-Not Gangster Mia (Gangster), Tony & Serena Jenkins, Huntly
5. (HO) Ferdon Jay Jay S2F (Sid), Romain Legave, Otorohanga


Class 102 All Breeds 3 Year Old in Milk

1. (JY) Ferdon Blackstone Lippy (Blackstone), Ferdon Genetics
2. (HO) Oak Lodge Goldwyn Fran (Goldwyn), Kauri Glen & Trevor Rennie, Matamata
3. (HO) Flathills Okawa Tony Jane (Lattitude), Harvey Verwaayen, Dannevirke
4. (JY) Allandale Van Bam (Vanahelm), P & K Horn, Feilding
5. (AY) Larkspur AA Liquer (Alfie), Fusion Genetics, Palmerston North


Class 103 All Breeds 4 Year Old in Milk

1. Ferdon T Bone Lorna (T Bone), Ferdon Genetics, Otorohanga
2. (BU) Okawa Clifford Amber VG89 (Clifford), Barclay Family-Okawa Ltd, Te Awamutu
3. Glenalla Deans Gypsy (Victor), Gilbert Family, Ashburton
4. Ultimate Windbrook Spirit (Windbrook), Rachel Cox, North Canterbury
5. Arran Burs Cha Cha (Burdette), The Donalds, Featherston


Class 104 All Breeds 5 & 6 Year Old in Milk

1. (BU) Ferdon B Stone Rose (Blackstone), Ferdon Genetics, Otorohanga
2. Glenalla Time Gwido (On Time), Gilbert Family, Ashburton
3. Fairview Windbrook Pauline (Windbrook), Fairview Holstein Farms, Timaru
4. Arran IceFyre Winn S3F VG89 (IceFyre), The Donalds, Featherston
5. Ferdon Mana Belle (Mana), Ferdon Genetics, Otorohanga


Class 105 All Breeds 7 and Over in Milk

1. (BU) Kauri Glen Lheros Traci Exc (Lheros), Kauri Glen Ltd, Matamata
2. Glenalla Little Equity (Deano), Gilbert Family, Ashburton
3. Allandale Nero Tinsel (Nero), P&K Horn, Feilding
4. Brookview Jubbas Lot (Naiper), Brookview Genetics, Tokoroa
5. Landell Talent Dara Ex (Talent), Williams Family, Feilding


Class 106 Junior Calf born on or after 1st Aug 2016

1. Premier Dreamer Emanuel (Dreamer), Max Hayward, Cambridge
2. Allandale Caps Quest (Caps) Ethan Thorpe, Auckland
3. Westell Pingerly Fleur (Pingerly), Ella Pirie, Ngatea
4. Tararua Fever Willow S3F (Fever), Braydon Schroder, Pahiatua
5. Landed Brokaw Demi (Brokaw), Riley Taylor, Feilding


Class 107 Senior Calf born between 1st June - 31st July 2016

1. Fynreath Joel Candyfloss (Joel), Zoe Botha, Ngatea
2. Larkspur Windbrook Lil (Windbrook), Fusion Genetics, Palmerston North
3. Aotearoa TSB Bella (Burdette), Leech Family Tirau
4. Te Awhata Van Tiny (Vanahelm), Zach Taylor, Opunake
5. Taonui Doorman Lavana (Doorman), Rachel Cox, North Canterbury


Class 108 Junior Yearling born after 1st August 2015

1. Fairview Doorman Resolute (Doorman), Fairview Holsteins, Timaru
2. Arran Rondo Shilling (Rondo), Joanne Fowlie, Waikato
3. Roscliff BB Devine (Bugle Boy), Ellie May Riddell, Otorohanga
4. Tararua Seaver Serena (Seaver), Rachel Cox, North Canterbury
5. Ferdon Blackstone Lacey (Blackstone), Ferdon Genetics, Otorohanga


Class 109 Senior Yearling Heifer born between 1st June - 31st July

1. Kauri Glen ATW Duchess (Atwood), Kauri Glen Ltd, Matamata
2. Kauri Glen Comerica Peggie (Comerica) Kauri Glen Ltd, Matamata
3. Te Awhata Apple Jay (Applejack), Argyll MaungaView Partnership, Opunake
4. Ferdon Verbatim Sandra (Verbatim), Sarah Mason, Canada
5. Okawa Kingboy Tala (Kingboy), Barclay Family Okawa Ltd, Te Awamutu


Class 141 Autumn Calf born between 1st Jan - 31st May 2016

1. Flathills McBeem Jade (Beemer) Verwaayen Family, Dannevirke
2. Clover-Lane Tango Sunday (Tango) Fowlie Family, Waikato
3. Fynreath Pontiac Estelle (Pontiac), Fowlie Family, Waikato
4. Radly Dauntless Abel, (Dauntless), Radly Holsteins, Rongotea
5. Shaydoc Gold Farryn S!F (Goldfarm), Shayne Card, Waikato


Class 142 Autumn Yearling Heifer born between 1st Jan -31st May 2015 (1)

1. My Luck Trak Star Red (Trak-Red), Verwaayen Family, Dannevirke


Futurity Class

1. Fynreath Joel Candyfloss (Joel), Zoe Botha, Ngatea
2. Westell Pingerly Fleur (Pingerly), Ella Pirie, Ngatea
3. Allandale Caps Quest (Caps) Ethan Thorpe, Auckland
4. Okawa Neon Blaise (Neon), Hope Satherly, Te Aroha
5. Okawa Lynx Pagan (Lynx), Nicole Maher, Te Kauwhata