Shows and Sales Results

All Michigan Holstein Show 2014
DATE: July 25, 2014
LOCATION: MSU Livestock Pavilion in East Lansing, MI
JUDGE: Lynn Harbaugh, WI





Champions

Grand Champion
Dream-Prairie GWA Antigo-ET (Atwood), Parker Hardy
Reserve Grand Champion & Senior Champion
Vision-Gen Alex Gena-ET  (Alexander), T&H Dairy
Reserve Senior Champion
Porpo Goldwyn Barby-ET exhibited by Parker Hardy

Intermediate Champion
Dream-Prairie GWA Antigo-ET (Atwood),  Parker Hardy
Reserve Intermediate Champion
Oceanview Sanchez Kodak (Sanchez), Westvale-View Dairy

Junior Champion
Stranhome Starstruck-ET (Lauthority), Lamoreaux, Biermacher, T&H
Reserve Junior Champion
Hardys Windbrook Lexie-ET (Windbrook), Lucas Moser

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Spring Heifer

1. Dream-Prairie Aftshck Adidas (Aftershock), Anna Moser
2. Hardys Atwood Salsa (Atwood), Parker Hardy
3. King-Street Brbwr Galaxy-ET (Barbwire), King Street Dairy
4. King-Street GC Gratitude (Gold Chip), King Street Dairy
5. Ms Minsu Atwood Zerelda-ET (Atwood), Irene Nielsen


Winter Heifer

1. Minsu Bradnick Mel (Bradnick),  T & H Dairy
2. Hardys Brokaw Santa (Brokaw), Parker Hardy
3. Nugentdale Louisville Puff (Bofran Louisville), Nugent & Burkhardt
4. Nugentdale JimmyJohn Caprice, Nugent & Burkhardt
5. Fer-Crest Acme Brooklyn-ET (Acme), Lucas Moser


Fall Heifer

1. Stranhome Starstruck-ET (Lauthority), Lamoreaux, Biermacher, T&H
2 Class-L Sanchez Stella (Sanchez),  Lucas Moser
3 Minsu Brokaw Gidget (Brokaw),  T & H Dairy
4 Minsu Bradnick Violet-ET (Bradnick), Lotte DeSaegher
5 Dream-Prairie Rendezvous-ET (Doorman), Lucas Moser


Summer Yearling Heifer

1 Class-L Windbrook Sally (Windbrook) Lucas Moser
2. Tumbleweed Krispy Goldchip (Gold Chip) Nugent & Burkhardt
3. Liddleholme Precious (Baltimore), Hayleigh Guerink
4. Hardys Fever Snickers (Fever), Parker Hardy
5. Rod-Er-Dic Dempsey Diane (Dempsey), Rod-er-Dic/Meyer


Spring Yearling Heifer

1. Hardys Windbrook Lexie-ET (Windbrook) Lucas Moser
2. Hez Goldchip Heaven-ET (Gold Chip), T & H Dairy
3. Prestige-Gen AT America-ET (Atwood), Reed & Jakubik
4. Class-L Alexander Bailee (Alexander), Lucas Moser
5. Minsu Braxton 8195 (Braxton), Ben Szakal


Winter Yearling Heifer

1. Minsu Goldsun 8070 (Goldsun),  A. Black
2. Class L&E Fever Chloe (Fever), Lucas Moser
3. SJ-Reed Chris Jayne (Chris), Marcus Reed
4. Tomerton Braxton Ella-ET (Braxton), Thomas Atherton
5. Rod-Er-Dic GWA Amy (Atwood), Kailey Sweers

 


Fall Yearling Heifer

1. Petitclerc Goldwyn Starsky-ET (Goldwyn), Watts & Lamoreaux
2. SJ-Reed Col Solstice-Red-ET (Dusk), Marcus Reed
3. King-Street Legendary-Red (Debonair), Ian Black & Rupprecht
4 Miss Anigma Dynamite (Anigma), Quinn & Sierra Watts
5. Star-Summit Shout Pecan (Shout), Star-Summit


Dry Cow

1. Donacres Crystal Buckeye-ET (Buckeye), Jay Luoma


Junior Two Year Old

1. Pleasant Nook CL Chancel (Lavanguard), Gregg Hardy
2. Hardys Goldchip Diva (Gold Chip),  Parker Hardy
3. QCove-W JMK Curan Dakota (Sid), Watts & Lamoreaux
4. Tumbleweed Funny Face-ET (Guthrie), Nugent & Burkhardt
5. Westvale-View GW Atwood Sheri (Atwood), Westvale-View Dairy

 


Senior Two Year Old

1. Hardys Braxton Lola-ET (Braxton), Gregg Hardy
2. Milksource Goldwyn Jenny-ET (Goldwyn), Lucas Moser
3. animal exhibited by Westvale-View Dairy
4. Strautz-AAA GW Atwood Rose (Atwood), Rod-er-Dic/Meyer
5.  MS Tri-Koebel Go-Getter*RC (Hvezda), King Street Dairy


Junior Three Year Old

1. Dream-Prairie GWA Antigo-ET (Atwood),  Parker Hardy
2. Yonkman-S-D-Shot 1273,  Molly Pluger
3. Elder-Creek Fork Donna (Fork),  Raymond Heisler
4. Winterfield SC Taryn-RED-ET (Contender), Morgan Luoma

 


Senior Three Year Old

1. Oceanview Sanchez Kodak (Sanchez), Westvale-View Dairy
2. Star-Summit Aftrshck Gail-ET (Aftershock), Star-Summit
3. Maelynn Redbull Riddles-Red (Redbull), Miriah Dershem


Four Year Old

1. Vision-Gen Alex Gena-ET (Alexander), T&H Dairy
2. Porpo Goldwyn Barby-ET (Goldwyn), Parker Hardy
3. Guerink Sanchez Desire (Sanchez), Jessica Jakubik
4. Hnkes-Wessel ATW Ebony-ET (Atwood), Hyde/Sneller


Five Year Old

1.  Star-Summit Jasper Sawyer (Jasper),  Timmothy Baker
2. Maelynn Magna Razzle (Magna),  Dave & Lisa Wilson


Aged Cow

1. Hardys Goldwyn Destiny-ET (Goldwyn), Parker Hardy
2. Green-Meadow Kari-ET (Shottle),  Justin Webster


125,000 Cow

1. Green-Meadow AltaAAA Shea (AltaAAA), Green Meadow Farms