Shows and Sales Results

All-American Jersey Show
DATE: September 19, 2012
LOCATION: Harrisburg, PA
JUDGE: Ted DeMent, IL





Spring Calf (18)
  1. SSF Grandious Flora ( Grandious), Charles Luschinger, NY
  2. Marhaven Grand Kayla (Grand), Mason Mazzaro, OH
  3. Highland HH Gun Koala (Hired Gun-ET), Ian Taylor, PA
  4. SSF Jackman Tiara (Jackman), Grace I Morrell, PA
  5. Meadow Winds Bella (Hired Gun-ET), Megan Poole, NY
  6. Scottown Eclipes Safari (Eclipes-ET), Emily McKissick, PA
  7. Glenview Action Nala (Avery Action-ET), Haley Johnson, PA
  8. Roc-Ells Waffleswishuponastar (Iatolas Bold), Kristy Ellsworth, NY
  9. Monument View Furor Special-ET (Furor), Monument View Farm, NY
  10. Walnut-Stuff Action Chili (Avery Action-ET), Tobin Stuff, PA

Winter Calf (19)
  1. M-Signature Tequila Clara Marie (Tequila-ET), Elaina Sharp,, OH
  2. Xanadu Kombination Fair Lady (Kombination P), Sam, Angela & George Colpetzer, PA
  3. Stoney Point HG Julia (Hired Gun-ET), Wayne/Allen Stiles, MD
  4. AF Verbatim Finatic (Verbatim), Jordan Anderson, PA
  5. Hillacres Tequila Latte (Tequila-ET), Caroline Arrowsmith, PA
  6. Heaths Fern Sherona (Fernmaster-ET), Hannah Hood, MD
  7. Blue Mountain Jackknife Natasha (Jackknife-ET), Andrew Dice, PA
  8. Glenview Tequila Fawn (Tequila-ET), Madison Manges, PA
  9. Jodens Tequila Jasmine (Tequila-ET), Daniel Fyock, PA
  10. Cole Crest Vincent Ice Princess (Vincent-ET), Brian Cole and Judy Black, OH

Fall Calf (21)
  1. Xanadu Grand Total (Grand), Sam, Angela & George Colpetzer, PA
  2. South Mountain Socrates Lavish-ET (Socrates), Matt Bean and Raymond Anthony, PA
  3. WF Trublue Success (Trublue), Lane Kummer, PA
  4. Ehrhardt Jiller Jemma (Jiller), Wayne/Allen Stiles, , MD
  5. Latimore VR Jennys Jewel (Verbatim Response), Janet Ludwig, PA
  6. Meadow Winds Glitter (Giller), Megan Poole, NY
  7. Xanadu Golden Etta Mademoiselle (Etta Star), Sam, Angela & George Colpetzer, PA
  8. Hillacres Golden Audrey (Ferreira), Nicole Arrowsmith, PA
  9. JW Aghamora Victoria (Fashion Icon), Dawn Sharts, NU
  10. Arethusa Surefire Venus-ET (BW Surefire), Mason Mazzaro, Williamsfield, OH

Summer Yearling (11)
  1. Hillacres Bushmill Fawn (Bushmill), Caroline Arrowsmith, PA
  2. Highland-H Minister Seq (Minister), Dale E Hindman, PA
  3. Xanadu Just Too Bad (Justice), Angela Colpetzer, PA
  4. Evan RCF Tequila Jazmine (Tequila), Kara Evans, NY
  5. Dream Valley Verbatim Turn It (Verbatim Response-ET), Michael Lamar Bosley, PA
  6. SAR Tequila T-N-T (Tequila), Rick Doran, SC
  7. Vale-High Valor Boom Boom Pow (Oblong Valley), Brett Roberts, NY
  8. Nevertell Governor TNT (Governor-ET) Chris Schuler, PA
  9. Hidden Hills Kyros Frill (Kyros-ET), Lori Sollenberger, PA
  10. Columbus Eclipes Gretta (Eclipes P-ET_ Lauren Eslary, PA

Spring Yearling (8)
  1. SV Heaths HGun Beaucoup (Hired Gun-ET), Wayne & Allen Stiles, MD
  2. Taylor Made Minster Farrah (Minister-ET), Ian Taylor, PA
  3. Jemi SSM Monopoly (Minister-ET), Jemi Jerseys, PA
  4. WF Motion Tiara (Motion), Patricia Stiles, VA
  5. SAR Shocker Chrissy (Shocker-ET), Doran & Tammy Stiles, SC
  6. EDN-RU HG Jillians Jilli (Hired GUn-ET), Mary E Martz, PA
  7. True View Tbone Tiara (Tbone), Sam Beiler, PA
  8. Chyle Land ROcket Darla (Rocket), Paige Keninitz, PA

Winter Yearling (10)
  1. Xanadu MG Aubrey (Goodbar), Xanadu Jersey Farm, PA
  2. Locust-Ayr Fernmaster Haloti (Fernmaster-ET), Jonathan Sanders, MD
  3. Tower Vue Giller Twister (Giller), Scott Walton, PA
  4. Spatz Sulton Wish (Sultan), Hayden Weaver, PA
  5. M-Signature Comerica Tiana Marie-ET (Comerica), Calla Mazzaro, WilliOH
  6. Scottown Tequila Spicey (Tequila-ET), Emily McKissick, PA
  7. Dream-Valley Shysters SPice (Shyster), Michael Lamar Bosley, PA
  8. WF Iatola Traci (Iatola), Todd Stiles, Clear Brook, VA
  9. EDN-RU Ike Claras Clarissa (Irmas Ike), Gregory McMurtrie, , PA
  10. Hardscrabble Hired Gun Colt (Hired Gun-ET), Kenneth Beatty, PA

Fall Yearlings (3)
  1. Els Brook Minister Myra, (Minister), Erica Pinciotti, PA
  2. Bar-None Iatola Venice, (Iatola), Bar-None Jerseys, MD
  3. EDN RU Ike Mylies Molly, (Ike), Mary Martz. PA

Junior Champions

Junior Champion
M-Signature Tequila Clara Marie (Tequila-ET), 1st winter calf Elaina Sharp, OH
Reserve Junior Champion
SV Heaths HGun Beaucoup (Hired Gun-ET), 1st spring yearling, Wayne & Allen Stiles, MD
HM Junior Champion
Xanadu MG Aubrey (Goodbar), 1st winter yearling, Xanadu Jersey Farm, PA


Junior Best 3 Females (5)
  1. Xanadu Jersey Farm, PA
  2. Hillacres Jerseys, PA
  3. Highland H Farm, PA
  4. EDN-RU Jerseys, PA
  5. Blue Mountain Jerseys, PA

Dry Cow (2)
  1. Boos Zoo Hounor Sierra Mist (Honour), Brooke Andera, NY
  2. M-C Tequila Summer (Towe Tequila), Terrence Murren, PA

Milking Yearling Class (5)
  1. Reich-Dale Verbatim Honor, (Verbatim), Jeremy Laman, PA
  2. WF Motion Alaska, (Motion), Analise Stover, PA
  3. Pleasant Valley Intent Carmel, (Intent), Jill Martin, PA
  4. Wellwyn Action Autumn, (Action), Hannah Bachmann, PA

Junior 2 Year Old (12)
  1. Tower Vue Kookies Krunch, (Governor), Craig Walton, OH
  2. SV Heath Giller June, (Giller), Wayne & Allen Stiles, MD
  3. WF Tiger Analyn, (Tiger), Todd Stiles, VA
  4. SAR Hammer Mace, (Hammer), Rick Doran, SC
  5. Hillacres Marigold Forsythia, (Roberto), Jonathan Arrowsmith, PA

Senior 2 Year Old (11)
  1. Lyon TBone Apple, (TBone), Todd Stiles, VA
  2. Snowdrift Emma, (Excitation), Aaron White, PA
  3. Seacord Farm Gator Vanna, (Gator), Ethan Dupuis, NY
  4. Tri-Line Tequila Glee, (Tequila), Grant & Ann Cope and Jim Beardsley, OH
  5. SAR Governor, (Governor), French and Tyler Stiles, SC

Junior 3 Year Old
  1. South Haven Gov Rose, (Governor), Mackenzie Poole, MD
  2. BRJ Tequila Hmark Ann, (Tequila), Rick Doran, SC
  3. WF Standout Gigi, (Standout), Waverly, VA
  4. SV Heaths Rachel Alexandra, (Talladega), Ryan Pool, MD
  5. Reich-Dale Duaiseior Shanese, (Duaiseior), Skylar Reichard. PA

Senior 3 Year Old (12)
  1.  Cascadia Iatola Puzzle, (Iatola), Craig Wallace and Gene Iager, OH & MD
  2. Milo Centurian Sassafrass, (Centurian), Patrick Youse, MD
  3. GCJ Stardust Ginger, (Stardust), Mike Stiles, VA
  4. Ansell Acres Vintage Dewdrop, (Vintage), Michele & Jeff Reasner, PA
  5. WF Smartbull Magnolia, (Smartbull), Todd Stiles, VA

Intermediate & Grand Champion

Cascadia Iatola Puzzle, 1st Senior 3 Year Old, Craig Walton and Gene Iager, OH & MD


Reserve Intermediate Champion:

Lyon Tbone Apple, 1st Senior 2 Year Old, Waverly Farm, VA


4 Year Old (15)
  1. Marys Asteroid, (Iatola), Mary Rawn, WV
  2. SSF Bellevue Paprika, (Bellevue), Chuck Luchsinger, NY
  3. WF Comerica Flippy, (Comerica), Chris Schuler, PA
  4. Comericas Black Rose, (Comerica), Chris Schuler, PA
  5. Hillacres Juna Jaylene, (Justice), Thomas Arrowsmith, PA

5 Year Old (7)
  1. WF Attaboy Tiffany, (Attaboy), Zach Stiles, VA
  2. Avonlea Connected to Kanada, (Connection), Craig Walton, OH
  3. WF Big Wheel Darcy, (Big Wheel), Patricia Stiles, VA
  4. Rexlea Comerica Fusion, (Comerica), Aaron White, PA
  5. SAR Apollo Tessa, (Apollo), Rick Doran, SC

Aged Cow (6)
  1. Frederick 2783 Adventure, (Award), Lakey, Rader, Iager and Walton, OH
  2. Emervest Senzas Lilybug, (Duaiseoir), Donovan Hollingsworth, MD
  3. Breezy Knoll JW Missy, (Just Wait), Grant Cope, OH
  4. Tallys Centurian Tilly, (Centurain), Rick Doran, SC
  5. WF Kanyon Gentry, (Kanyon), Waverly Farm, VA

100,000 Pound Class (3)
  1. Dalemcee J Counciller Tauntra, (Counciller), Waverly Farm, VA
  2. Bar-None Legion Oopsedaisy, (Legion), Deborah Osborne, MD
  3. EDN RU Remake Pattys Prissy, (Remake), Jessica McMurtrie, PA

Senior and Reserve Grand Champion

Frederick 2783 Adventure, 1st Aged Cow, Lakey, Rader, Iager and Walton, OH

Senior Champion, Reserve Senior Champion and Honorable Mention Senior Champion


Senior Champion, Reserve Senior Champion and Honorable Mention Senior Champion


Reserve Senior Champoin and Honorable Mention Grand Champion

WF Attaboy Tiffany, 1st 5 Year Old, Waverly Farm, VA

Senior and Reserve Senior Champion


Senior and Reserve Senior Champion