Shows and Sales Results

All-American Ayrshire Show
DATE: September 18, 2012
LOCATION: Harrrisburg, PA
JUDGE: Jeffrey Ziegler of Plain City, Ohio
HEAD SHOWN: 122





Spring Calf (14)
  1. Vales-Pride Sherlock Jezelle (Sherlock), Vales-Pride Farm, MD
  2. Maulfair Acres Diego Eva (Diego), Maufair Acres, PA
  3. Mowry’s Remington Picabo-ET (Remington), Mowry Homestead Farm, PA
  4. JSB-Acres Babycakes (Kelvin) , A & A Zundels Farm, PA
  5. Princess Ginger (Lincoln) , Maple Dell Farm, MD

Winter Calf (15)
  1. Cedarcut Burdette Clove Colata ( Burdette-ET) , Cedarcut Farm, NY
  2. Maple Dell Burdette Dominique-ET (Burdette-ET) , Maple Dell Farm, MD
  3. Blue-Spruce DL-Whammy (DoublWhammy), Laura Emerson & Ryan VanSant, DE
  4. Paragon-Acres Reality Kendall (Reality), Adam Buckenmyer, NY
  5. Maple Dell Poker Daisy-ET (Poker-ET), Maple Dell Farm, MD

Fall Calf (15)
  1. Sunny Acres Jackson’s Vanna (Jackson) , Sunny Acres, NY
  2. Heineman Burdete Bugatti (Burdette), Heineman Farms, NY
  3. Vales-Pride Poker Emily (Poker), Cadin Valentine, MD
  4. Rosayr Rocco’s Viva (Rocco), Homestead Acres,, PA
  5. Martinholm Potter Feather (Potter), Martinholm Farms, PA

Summer Yearling (9)
  1. Palmyra-Raigimore EL BC GiGi (Burdette), Buckeye Knoll, OH
  2. Sunny Acres Imperial Kaleigh (Imperial), Sunny Acres, NY
  3. Petula’s Ramius Pam (Ramius) , Cody Cross, PA
  4. Jems-Ayrshires B Startdust (Burdette), Jems-Ayrshires, PA
  5. Wentworth Farm Ramius Aroma (Ramius), Buckeye Knoll, OH

Spring Yearling (13)
  1. Sunny Acres Poker’s Parody (Poker), Sunny Acres, NY
  2. Topp-View Poker Verity, (Poker), Craig & Emily Walton & Gene Iager, OH
  3. Vales-Pride Reality Odeliea (Reality), Vales-Pride Farm, , MD
  4. Mackinson Jackson Darcy-ET (Jackson), Mackinson Dairy Farm, IL
  5. Jenny’s Dozer Valentina (Reno Dozer), Tomahawk Claim Guernseys, PA

Winter Yearling (3)
  1. Maple Dell Oblique Darlene-ET (Trident Dee-ET), Maple Dell Farm, MD
  2. Princess-Star Penelope (Princesse), Morrel Farms, PA
  3. Scottown Skybuck O’Goodness (O’Lucky), McKissick Farms, PA

Fall Yearling (4)
  1. Hidden Valley DW Stacey (Hidden Valley Garths Serena), Robert G. Moore, DE
  2. Hidden Valley Reality Bliss (Garth’s Briana), Hidden Valley Ayrshires, MD
  3. Martinholm Potter Karma (Mart Kam), Martinholm Farms, PA
  4. Sky-Hi Baltimore Navi (Ozena), Sky-Hi Jerseys, PA

Junior Champions

Junior Champion
Sunny Acres Jackson’s Vanna (Jackson), first fall calf, Sunny Acres, NY

Reserve Junior Champion
Palmyra-Raigimore EL BC GiGi (Burdette), first summer yearling, Buckeye Knoll, OH

Res. Junior Champion - Palmyra-Raigimore FL BC Gi Gi (Burdette), Summer Yearling, Raigimore Trust, E Els, B Volschenck & Palmyra Farm, MD


Res. Junior Champion - Palmyra-Raigimore FL BC Gi Gi (Burdette), Summer Yearling, Raigimore Trust, E Els, B Volschenck & Palmyra Farm, MD

1st and 2nd Junior Herd


1st and 2nd Junior Herd

Junior Champion Class


Junior Champion Class

Junior Champion - Sunny Acres Jackson's Vanna (Jackson), Fall Heifer Calf, Douglas E Evans, NY


Junior Champion - Sunny Acres Jackson's Vanna (Jackson), Fall Heifer Calf, Douglas E Evans, NY


Milking Senior Yearling (2)
  1. Vales-Pride Dozer Garnet (Dozer), Vales-Pride Farm, MD
  2. Sharwards Zorro Avail (Zorro), Kittyhawk Ayrshires, PA

1st and 2nd Milking Yearlings


1st and 2nd Milking Yearlings

Milking Yearlings


Milking Yearlings


unior Two Year Old (6)
  1. Palmyra Bendig R Bonnie-ET (Bendig), Palmyra Farm, MD
  2. Palmyra Tristar Bobbie (Tristar), Palmyra Farm, MD
  3. Sunny Acres Jackson’s Brooklyn (Jackson), Sunny Acres, NY
  4. Palmyra Brooke’s Belle-ET (Poker), Palmyra Farm, MD
  5. Graves Farm Return (Tornado), Richard Engelbrecht, NY

Senior Two Year Old (8)
  1. Designer Genes Olivia (Mohawk), Designer Genes, Farm, PA
  2. Jomill Poker Keegan (Poker), Jomill Farm, PA
  3. Palmyra Ambush Randy (Ambush), Palmyra Farm, MD
  4. Falcon-Crest Poker Tristan (Poker), Falcon Crest, NY
  5. Spring-Vale Burdt Applefritter (Burdette), Spring-Vale Farm, MD

Top 3 Senior 2 Year Olds


Top 3 Senior 2 Year Olds

1st Senior 2 Year Old


1st Senior 2 Year Old


Junior Three Year Old (9)
  1. Palmyra Poker LH Rosy-ET (Poker), Palmyra Farm, MD
  2. Sunny Acres Poker’s Kadence (Poker), Sunny Acres, NY
  3. Vales-Pride Rawhide Raspberry (CKO Rawhide), Vales-Pride Farm, MD
  4. DL Burdette Rightey (Burdette) , DL Ayrshires, NY
  5. Englan RT Suzy (Tornado) , Richard Engelbrecht, NY

Senior Three Year Old (7)
  1. Vales-Pride Rawhide Boston (Rawhide), Maple Dell Far, MD
  2. Jomill BBB Kellogg Oceana (Omari) , Jomill Farm, PA
  3. Maple Bottom Potter Toya (Potter) , Mowry Homestead Farm, PA
  4. Fairburn Soapy (Iron) , Maufair Acres, PA
  5. Lone-Elm BBBK Marble (Kellogg), Hoppaugh Farms, PA

Senior 3 Year Olds


Senior 3 Year Olds


Intermediate Champions

Intermediate Champion
Vales-Pride Rawhide Boston (CKO Rawhide), 1st Senior 3yr Old, Maple Dell Far, MD

Reserve Intermediate Champion
Palmyra Bendig R Bonnie-ET (Bendig), 1st Junior 2yr Old, Palmyra Farm , MD

Back Intermediate champion


Back Intermediate champion

Reserve Intermediate being congratulated


Reserve Intermediate being congratulated

Reserve Int & Int Champions


Reserve Int & Int Champions

Reserve Int Champion front


Reserve Int Champion front


Four Year Old (8)
  1. Sunny Acres Rattler’s Kacie (Conn Rattler), Sunny Acres, NY
  2. Lone-Elm Modem Lady (Charleston), Sunny Acres, NY
  3. Sunny Acres Master Kendra (Masterpiece), Sunny Acres, NY
  4. Marbrae Modem Jasmine (Modem), Hidden Valley Ayrshires, MD
  5. Maple Dell Trident Dee-ET (Kates Trident) , Maple Dell Farm, MD

Five Year Old (4)
  1. Sunny Acres Harmony’s (Harmony), Sunny Acres, NY
  2. Briarwoods Harmony Midnite (Harmony), Emily & Britni Thornburg & Craig Walton, OH
  3. Mowrys Wilton Trista (LWilton), Mowry Homestead Farm, PA
  4. Vales-Pride Royal Zarrah (Jetstream Royal), Windsor Oak Farm, MD

Aged Cow (3)
  1. Sunny Acres JD Gwyneth (Prudence), Sunny Acres, NY
  2. Sunny Acres Final Premium (Finalist), Sunny Acres, NY
  3. Vales-Pride Soldier Exhale (Exhale), Vales-Pride Farm, MD

Age Cows R-L


Age Cows R-L


100,000 Pound Cow (1)
  1. Vales-Pride Tri-Magic Jianni (Tri-Magic), Vales-Pride Farm, MD

Winning 100,000 lb Cow


Winning 100,000 lb Cow


Senior and Grand Champion

Senior and Grand Champion
Sunny Acres Rattler’s Kacie (Co Conn Rattler), first place four year old, Sunny Acres, NY

Reserve Senior and Reserve Grand Champion
Sunny Acres Harmony’s (Harmony), first place five year old, Sunny Acres, NY

Grand Champion


Grand Champion

Front to back Grand Reserve HM


Front to back Grand Reserve HM

Grand Champion Lineup, Senior champions, Intermediate & Jr Champions


Grand Champion Lineup, Senior champions, Intermediate & Jr Champions

L-R Grand, Reserve, HM


L-R Grand, Reserve, HM


Premier Breeder & Exhibitor

Sunny Acres Farm, NY