oi The All-American Ayrshire Show 2016 Cowsmo
Shows and Sales Results

All-American Ayrshire Show 2016
DATE: September 20th-21st, 2016
LOCATION: Harrisburg, PA
JUDGE: Mary Creek, Hagerstown, MD
HEAD SHOWN: 88 Head





Photo Galleries

SmugMug Galleries are now available to view and purchase images :

All-American Ayrshire


Junior Champion

Junior Champion
Sco-Lo Dream Mistress-ET (Dreamer), 1st Winter Yearling, Leslie Bruchey, MD

Reserve Junior Champion
GVP Dreamer Gabriella-ET (Dreamer), 1st Spring Yearling, Palmyra Farm, MD
HM Junior Champion
Edgebrook Remington Pistol-ET (Remington), 1st Winter Calf, Leslie Bruchey, MD


Intermediate Champion

Intermediate Champion

Yellow Briar Burdette Panama (Burdette), 1st Junior 3yr Old, Vail & Hellenbrand, PA
Reserve Intermediate Champion
Honer Roll Traveler Tacey 946 (Traveler), 1st Senior 2yr Old, Vail & Hellenbrand, PA
HM Intermediate Champion
Sharwards Plum Bottom Autumn B (Burdette), 1st Senior 3yr Old, Audrey Gay Rodgers, PA


Senior & Grand Champion

Senior Champion and Grand Champion

Cedarcut Burdette Clove Colada (Burdette), 1st 4yr Old, Erin Curtis, NY
Reserve Senior and Reserve Grand Champion
Ski-Pal L G Kalina (Greg), 2nd 4yr Old, Craig Walton, MD

HM Senior Champion
Garnet-Lane Avenger Poinsettia (Avenger), 1st Aged Cow, Cassandra Plummer, MD


Spring Calf (14)
  1. Ridale Nemo Solution-ET (Nemo), Ian McKissick, PA
  2. Haileys Special Daisy (Riggi), Hailey Renolds, PA
  3. Jackson-Hill Burdette Cosmo (Burdett), Jeff Atherton, NY
  4. Homestead Acres Burdette Vianna (Burdette), Robin Peters, PA
  5. Jomill Kalifornia Dreamer-ET (Dreamer), Taylor Heeter, PA

Winter Calf (12)
  1. Edgebrook Remington Pistol-ET (Remington), Leslie Bruchey, MD
  2. Jacksonhill Burdette Kinzie (Burdett), Jeff Atherton, NY
  3. Mowry’s Burdette Tonya (Burdette) Chase Eller, PA
  4. Maple Dell Oblique Doris (Oblique) Jeffry Winkler, MD
  5. Kozy Kountry Jezzabelle-ET (Double Whammy), Cassie Clark, PA

Fall Calf (12)
  1. Brown-Brook Normandin Silk (Normandin), Jeff Atherton, NY
  2. Old Bankston C Jemma-ET (Calimero), Leslie Bruchey, MD
  3. Mackayr Piper (Burdette), Craig Walton, MD
  4. Englan Relentless Dreamer (Dreamer), Bailey Wright, NY
  5. Palmyra Dreamer R Brilee-ET (Dreamer), Jeffrey Winkler, MD

Summer Yearling (3)
  1. Tri-Line Pana Lamira (Pandalaro), Craig Walton, MD
  2. Jenny’s Dozer Virtue (Dozer), Jacob Poole, PA
  3. Heineman Gibbs Shazam (Gibbs), Hailey Feusner, PA

Spring Yearling (8)
  1. GVP Dreamer Gabriella-ET (Dreamer), Palmyra Farm, MD
  2. Old-Bankston Should Be June-ET Calimero), Leslie Bruchey, MD
  3. Mowry’s Gibbs Cayenne (Gibbs), Craig Walton, MD
  4. Sco-Lo Dreamer Miracle-ET (Dreamer), Landree Fraley, PA
  5. Martinholm Burdette Sassy (Burdette), Lauren Martin, PA

Winter Yearling (4)
  1. Sco-Lo Dream Mistress-ET, (Dreamer), Leslie Bruchey, MD
  2. Mapleburn Candy Land-ET (Riggins), Richard Sharer, PA
  3. Maple Dell Poker Dandee (Poker), Morgan Murray, MD
  4. Mapleburn Cotton Candy-ET (Riggins), Hailey Feusner, PA

Fall Yearling (3)
  1. Martinholm Burdette Duo (Burdette), Lauren Martin, PA
  2. Jackson Hill Homerun Blitz (Blitz), Robert Moore, DE
  3. DVC Burdette Heartland (Burdette), Ethan Arsenault, PA

Dry Cow (1)
  1. Jems-Ayrshires R Mystery (Rawhide), Jennifer Zinn, PA

Junior 2 Year Old (3)
  1. Mowry’s Prime Tsunami (Prime), Cody Eller, PA
  2. (BU) Lone-Elm Burdette Jeslyn (Burdette), Daniel Hoppaugh, PA
  3. HMM BHM Dreamer Snowy (Dreamer), Benjamin Miller, PE

Senior 2 Year old (5)
  1. (BU) Honer Roll Traveler Tacey 946 (Traveler), Vail & Hellenbrand, PA
  2. Mandacres Jeronimo Jackpot (Jeronimo), Robert Moore, DE
  3. Maple Dell Poker Diamond-ET (Poker), Morgan Murray, MD
  4. Jomill Ramius Odessa (Ramius), Peyton Heeter, PA
  5. Whitlings Steeling Nuts (Burdette), Derek Morningstar, PA

Futurity (2)
  1. Garnet-Lane Avenger Phoenix (Agenger), Cassandra Plummer, MD
  2. Jems-Ayrshires O Gorgeous (Olympian), Jennifer Zinn, PA

Junior 3 Year Old (3)
  1. Yellow Briar Burdette Panama (Burdette), Vail & Hellenbrand, PA
  2. Homestead Acres Burdette Jackie (Burdette), Brooklyn Peters, PA
  3. Jems-Ayrshires O Gorgeous (Olympian), Jennifer Zinn, PA

Senior 3 Year Old (5)
  1. Sharwards Plum Bottom Autumn B (Burdette), Audrey Gay Rodgers, PA
  2. Garnet-Lane Avenger Phoenix (Avenger), Cassandra Plummer, MD
  3. Rosayre Roccos Bennie (Rocco), Robin Peters, PA
  4. Twin-Path Berkely Flurry (Berkely), Kali Terrel, PA
  5. Hidden-Valley Brandon Dar (Garth), Benjamin Miller, PE

4 Year old (8)
  1. (BU) Cedarcut Burdette Clove Colada (Burdette), Erin Curtis, NY
  2. Ski-Pal L G Kalina (Greg), Craig Walton, MD
  3. Maple Bottom Burdette Tofu (Burdette), Cody Eller, PA
  4. Willow Brook Branson B J (Branson), Toni Baker, NJ
  5. Maple Dell Poker Dana-ET (Poker), Devin Murray, MD

5 Year Old (2)
  1. Kler-Vu Ramius Kendallynds (Ramius), Lyndsay Snyder, NY
  2. Hidden Velley Felix Wendy (Felix), Royston Coale, PA

Aged Cow (3)
  1. Garnet-Lane Avenger Poinsettia (Avenger), Cassandra Plummer, MD
  2. Marbrae Modem Jasmine (Modem), Royston Coale, PA
  3. Jomill Poker Keegan (Poker), Taylor Heeter, PA

Production Class (2)
  1. Brown Brook Reno Dynasty (Reno), Hailey Reynolds, PA
  2. Lone-Elm Modem Lady (Modem), Dan Hoppaugh, PA





error: Content is protected !!