Shows and Sales Results

Agroleite Holstein Show 2017
DATE: August 17-19, 2017
LOCATION: Castro, Parana, Brazil






Thank you to Raul Voorsluys for supplying us with Championship photos.


Champions

Junior Champion
C.R.A. High Octane Nely 1071 (Octane), 1st Jr Yearling, Robert Salomons
Reserve Junior Champion
Klaas Reino 1729, 2nd Jr Yearling, Agropecuaria Salomons Ltda – Me
HM Junior Champion
Bur Jr. Gina 3118, 1st Summer Yearling, Hendrik De Boer E/OU Reinaldo De B



Intermediate Champion
Arm Sonie Boulder 311 (Boulder), 1st Jr 3yr Old, Armando Rabbers
Reserve Intermediate Champion
Halley Ruivinha Doorman 538 TE (Doorman), 1st Sr 2yr Old, Pedro Elgersma
HM Intermediate Champion
Fini Doorman Maaike 5768 TE (Maaike), 1st Milking Yearling, Hans Jan Groenwold



Grand Champion
Borg Lutske Cousteau Atwood 150 FIV (Atwood), 1st 5yr Old, Carlos Jacob Wallauer
Reserve Grand Champion
Halley Verdade Windbrook 274 TE (Windbrook), 2nd 5yr Old, Pedro Elgersma

Grand Champion- Borg Lutske Cousteau Atwood 150 FIV


Grand Champion- Borg Lutske Cousteau Atwood 150 FIV

Reserve Grand Champion- Halley Verdade Windbrook 274 TE


Reserve Grand Champion- Halley Verdade Windbrook 274 TE


Junior Calf
  1. Bur Jr. Dealmaker Gina 3247 (Dealmaker), Hendrik De Boer E/OU Reinaldo De
  2. Fini Doorman Martha 7064 (Doorman), Hans Jan Groenwold
  3. C.R.A. Endure Mina 1160 (Endure), Robert Salomons
  4. Recanto Alegre Byway Colorada 11 (Byway), Robert Salomons
  5. Puc PR Maraisa Monterey 617 (Monterey), Apc Fazenda Experimental Gralha

Intermediate Calf
  1. Bur Jr. Andrea 3216 TE, Hendrik De Boer E/OU Reinaldo De B
  2. Arm Beck Mascalese 541 (Mascalese), Armando Rabbers
  3. C.R.A. Damion Fada 1136 TE (Damion), Robert Salomons
  4. C.R.A. Byway Maaike 1141 TE, Robert Salomons
  5. C.H.Salomons Janie 1811 (Salomon), Agropecuaria Salomons Ltda- Me

Senior Calf
  1. Bur Jr. Angelica 3133 TE, Hendrik De Boer E/OU Reinaldo De B
  2. Borg Tulipa Yorick Monterey 1963, Ubel Borg E/OY Rogerio Egbert Bor
  3. Fini Doorman Heringa 6396 (Doorman), Hans Jan Groenwold
  4. C.R.A. Meridian Joya 1132 (Meridian), Robert Salomons
  5. Bur Jr. Elegance 3136 TE, Hendrik De Boer E/OU Reinaldo De B

Summer Yearling
  1. Bur Jr. Gina 3118, Hendrik De Boer E/OU Reinaldo De B
  2. C.R.A. Atwood Fina 1099 TE (Atwood), Robert Salomons
  3. Fini Octane Maaike 6293 TE, Hans Jan Groenwold
  4. C.H.Salomons Aaltje 1781 (Salomons), Agropecuaria Salomons Ltda – Me
  5. Fini Doorman Maaike 6363 TE (Doorman), Hans Jan Groenwold

Junior Yearling
  1. C.R.A. High Octane Nely 1071 (Octane), Robert Salomons
  2. Klaas Reino 1729, Agropecuaria Salomons Ltda-Me
  3. Menge Byway e2845 (Byway), Carlos Jacob Wallauer
  4. Klaas Aaltje 1763, Agropecuaria Salomons Ltda-Me
  5. Fini Octane Maaike 6157 TE, Hans Jan Groenwold

 


Winter Yearling
  1. Granja 1 Cavalli Leonora Sid 601 Fiv (Sid), Granja Cavalli
  2. Granja Cavalli Barbara Goldduste, Granja Cavalli
  3. RCH Joya 616 Reginald (Reginald), Raphael Cornelis Hoogerheide
  4. Fini Doorman Heringa 6027 TE (Doorman), Hans Jan Groenwold
  5. Kivi Braxton Laura 1444 (Braxton), Jean Leandro Kiers

Senior Yearling
  1. Fini Doorman Maaike 5759 TE, Hans Jan Groenwold
  2. Klaas Aaltje 1699, Agropecuaria Salomons Ltda – Me
  3. Klaas Aaltje 1693, Agropecuaria Salomons Ltda – Me
  4. Wilpe Mcutchen Fila 320 Fiv (McCutchen), Leonel Arlindo Dalfovo

Unfresh 2yr Old
  1. Fort Cilene Doorman Sol 52 F.I.V (Solomon), Carlos Jacob Wallauer
  2. Klaas Reino 1675, Agropecuaria Salomons Ltda – Me
  3. Wilpe Byway Lamarque 311, Leonel Arlindo Dalfovo
  4. Wilpe Sid Chanca 295 Fiv (Sid), Leonel Arlindo Dalfovo

Junior Herd
  1. Hendrik De Boer E/OU Reinaldo De B
  2. Robert Salomons
  3. Hans Jan Groenwold

Junior Exhibitor
  1. Agropecuaria Salomons Ltda – Me
  2. Hans Jan Groenwold
  3. Robert Salomons

Milking Yearling
  1. Fini Doorman Maaike 5768 TE (Doorman), Hans Jan Groenwold
  2. Fini Doorman Maaike 5753 TE (Doorman), Hans Jan Groenwold
  3. Halley Rebite G W atwood 610 TE, Pedro Elgersma
  4. Halley Rebite Doorman 607 TE (Doorman), Pedro Elgersma
  5. Halley Rebite G W Atwood 603 TE, Pedro Elgersma

Junior 2yr Old
  1. Halley Rebite Doorman 580 TE (Doorman), Pedro Elgersma
  2. Fini Roble Jitske 5682, Hans Jan Groenwold
  3. Nobreza Doorman Baxter 968 (Baxter), Regine Hana Noordegraaf
  4. C.R.A. Jordan Britania 945 (Jordan), Robert Salomons
  5. Constentation Elisa Unix, Alessandro H.Dekkers E/OU Marisa

Senior 2yr Old
  1. Halley Ruivinha Doorman 538 TE (Doorman), Pedro Elgersma
  2. Constentation Darah Doorman (Doorman), Carlos Jacob Wallauer
  3. Bur Jr. Elegance 2743, Hendrik De Boer E/OU Reinaldo De B
  4. Borg Leticia Drake Yorick 1782, Ubel Borg E/OU Rogerio Egbert Bor
  5. Wilpe Doorman Rebeca 218 (Doorman), Leonel Arlindo Dalfovo

Junior 3yr Old
  1. Arm Sonie Boulder 311 (Boulder), Armando Rabbers
  2. C.J.C. Tertuliana Alexander 729 (Alexander), Carlos Jacob Wallauer
  3. Wilpe Dude Chanca 180, Leonel Arlindo Dalfovo
  4. Bur Jr. Sonia 2618, Hendrik De Boer E/OU Reinaldo De B
  5. C.H.Salomons Vitoria 1549 Fiv, Agropecuaria Salomons Ltda – Me

Senior 3yr Old
  1. Klaas Aaltje 1492 TE, Agropecuaria Salomons Ltda – Me
  2. Halley Sobria Detroit 411 (Detroit), Pedro Elgersma
  3. Bur Jr. Sonia 2579, Hendrik De Boer E/OU Reinaldo De B
  4. Fini Ceo Heringa 3006 (CEO), Robert Salomons
  5. Wilpe Atwood Nubia 127 (Atwood), Leonel Arlindo Dalfovo

4yr old
  1. Tang Melinha Alexander 8136, Jan Johannes De Boer E/OU Fernando
  2. Fini Gold Chip Heringa 3847 Fiv (Gold Chip), Hans Jan Groenwold
  3. Lospetter Monike Atwood 1149 TE (Atwood), Joao Cornelio Los
  4. Klaas Aaltje 1413 TE, Agropecuaria Salomons Ltda-Me
  5. Kivi Goldwyn Christine 1071 TE (Goldwyn), Jean Leandro Kiers

5yr Old
  1. Borg Lutske Cousteau Atwood 150 F (Atwood), Carlos Jacob Wallauer
  2. Halley Verdade Windbrook 274 TE (Windbrook), Pedro Elgersma
  3. Adrimar Rietje Braxton 530 TE (Braxton), Hendrik De Boer E/OU Reinaldo De B
  4. Adrimar Rietje Sanchez 551 TE (Sanchez), Adriaan Frederik Kok
  5. Bur Jr. Wilhelmina 2277, Hendrik De Boer E/OU Reinaldo De B

Mature Cows
  1. Erica Atwood Joya 976 TE, Regine Hana Noordegraaf
  2. Klaas Aaltje 1246 TE, Agropecuaria Salomons Ltda – Me
  3. Klaas Aaltje 1149, Agropecuaria Salomons Ltda- Me
  4. Baronesa Lilian 1468, Frederik Kok
  5. Bur Jr. Wilhelmina 2097, Hendrik De Boer E/OU Reinaldo De B

Production Cows
  1. Borg Lutske Cousteau Atwood 150 F (Atwood), Carlos Jacob Wallauer
  2. Halley Verdade Windbrook 274 TE (Windbrook), Pedro Elgersma
  3. RCH Joya 972 Durham Lightning TE (Durham), Regine Hana Noordegraaf





error: Content is protected !!