Shows and Sales Results

Agriscot 2013 – Livestock show results
DATE: Wednesday, November 20, 2013
LOCATION: Royal Highland Centre, Ingliston, Edinburgh






David Boyd and Rory Timlin


David Boyd and Rory Timlin

Louise Thomas - runner up?????


Louise Thomas - runner up?????

Judges for the 2013 Agriscot. Alex Kirkpatrick (Interbreed), James Stachan (Jersey), Willie Whiteford (Ayrshire) and Elwyn Thomas (Holstein)


Judges for the 2013 Agriscot. Alex Kirkpatrick (Interbreed), James Stachan (Jersey), Willie Whiteford (Ayrshire) and Elwyn Thomas (Holstein)

Emma and Percy Strachan watching on as Dad judges the Jerseys


Emma and Percy Strachan watching on as Dad judges the Jerseys

An extremely happy Tomlinson family and owners of the Ayrshire and breed champion & super cow


An extremely happy Tomlinson family and owners of the Ayrshire and breed champion & super cow

A very happy Richard Bown having won Championship in the Holstein section


A very happy Richard Bown having won Championship in the Holstein section

Louise Graham and her daughter Felicity


Louise Graham and her daughter Felicity

Adi Hindmarsh and Pat Wilson


Adi Hindmarsh and Pat Wilson

Ben Yates doing a spot of relaxing


Ben Yates doing a spot of relaxing

Richaven Goldwyn Adrienne, the eventual Holstein Champion, just chilling at the start of the day


Richaven Goldwyn Adrienne, the eventual Holstein Champion, just chilling at the start of the day

Rory Timlin dialling her in


Rory Timlin dialling her in

Izzy Whittaker working the lines


Izzy Whittaker working the lines

Davy Gray working for a change!


Davy Gray working for a change!

Joanne & Lily Mae Templeton & Lucy Andrews-Noden


Joanne & Lily Mae Templeton & Lucy Andrews-Noden


Red & White Show Results

Judge: Willie Whiteford, Carlisle

Champion
Tegan Advent Mahogany Rox Red 2exhibited by  W & J Templeton
Reserve
Knowe White Kate 178 exhiited by G Templeton
Red & White Heifer (4)
1. (B&O) Morwick H Marsha (Hurricane), D A Howie & Sons, Northumberland
2. Troutbeck Classic Heather (Classic), Frank Mattinson, Cumbria
3. Morwick Peggy 95 (Classic), D A Howie & Sons, Northumberland

Red & White Cow in Milk (3)
1. Tegan Advent Mahogany Rox Red 2 (Advent), W & J Templeton, Ayrshire
2. (B&O) Knowe White Kate 178 (Rose Royce), G Templeton, Ayrshire
3. Cuthill Towers Zola 14 (Retinue), A & S Lawrie, Kinross

Willy Templeton leading Tegan Advent Mahogany Rox Red 2 to the title of Red & White Champion


Willy Templeton leading Tegan Advent Mahogany Rox Red 2 to the title of Red & White Champion


Ayrshire Results

Judge: Willie Whiteford, Carlisle
Champion
Sandyford Clover 10 exhibited by E T Tomlinson
Reserve
Troutbeck Antic 17 exhibited by Frank Mattinson

Champion Heifer:
Halmyre Urr Louise 260 exhibited by  K Davidson & Sons
Reserve Heifer
Sandyford Maple Clover exhibited by  E T Tomlinson

Ayrshire Heifer in Milk (7)
1. (B&O) Halmyre Urr Louise 260 (Reality), K Davidson & Sons, Kirkcudbrightshire
2. Sandyford Maple Clover (Remington), E T Tomlinson, Leicestershire
3. Knowe White Lily 515 (Modern Class), G Templeton, Ayrshire

Ayrshire Cow in Milk 2nd Lactation (4)
1. (B&O) Brieryside Profile Cherry (High Profile), G Lawrie & Sons, Ayrshire
2. Cuthill Towers Radar Ray 13 (Mandella), A & S Lawrie, Kinross
3. Knowe Brown Kate272  (Potter), G Templeton, Ayrshire

Ayrshire Cow in Milk in 3rd or later lactation (8)
1. (B&O) Sandyford Clover 10 (Chatter), E T Tomlinson, Leicestershire
2. Troutbeck Antic 17 (Ace-of-Hearts), Frank Mattinson, Cumbria
3. Barr Sandy Rose 61 (Trafalgar), G Lawrie & Sons, Ayrshire

Winning the Ayrshire Heifer in milk class was Halmyre Urr Louise a daughter of Palmyra Ti-Star Reality led by Katie Davidson


Winning the Ayrshire Heifer in milk class was Halmyre Urr Louise a daughter of Palmyra Ti-Star Reality led by Katie Davidson

In 2nd place from Blaise Tomlinson and led by daughter Evie was Sandyford Maple Clover


In 2nd place from Blaise Tomlinson and led by daughter Evie was Sandyford Maple Clover

The final line up in the Ayrshire Heifer in milk class


The final line up in the Ayrshire Heifer in milk class

Brieryside Profile Cherry VG-89 3yr, the winning Ayrshire Junior Cow in milk


Brieryside Profile Cherry VG-89 3yr, the winning Ayrshire Junior Cow in milk

Sandyford Clover 10 EX-97 4E, in her 8th lactation led the way in the Senior Ayrshire class


Sandyford Clover 10 EX-97 4E, in her 8th lactation led the way in the Senior Ayrshire class

Sired by KC Roses Chatter T Red, and having yielded over 86 tonnes of milk Sandyford Clover 10 was a crowd favourite in her native home


Sired by KC Roses Chatter T Red, and having yielded over 86 tonnes of milk Sandyford Clover 10 was a crowd favourite in her native home

The Final line up in the Senior Ayrshire in Milk class


The Final line up in the Senior Ayrshire in Milk class


Jersey Results

Judge: James Strachan, Suffolk
Champion
Clydevalley Governor Flora exhibited by the Hunter family
Reserve
Trecan exhibited by Murray Farms Ltdada Vindication Lily

Champion Heifer
Windyridge Ministers Amberlight exhibited by Murray Farms Ltd
Reserve Heifer
Saxown Excitation Heidi 14 exhibited by The Saxby family

Jersey Heifer in Milk (16)
1. (B&O) Windyridge Ministers Amberlight (Minister),  Murray Farms Ltd, Staffordshire
2. Saxown Excitation Heidi 14 (Excitation) The Saxby family, Lancashire
3. Tregibby Excitation Panama (Excitation) A H Wilson, Cardigan
4. Logrey Newcroft On Time Regina (On-Time) D & M Holliday, Carlisle
5.Fourcrosses Laddie Sand (Laddie), M R & A W Wright, Staffordshire

Jersey Cow in Milk in 2nd lactation (8)
1. Bluegrass Excitations Pretty Polly (Excitation), A H Wilson, Cardigan
2. Cherryview Vindication Lacey (Vindication), M R & A W Wright, Staffordshire
3. (B&O) Clydevalley Giller Gail (Giller) The Hunter Family, Lanarkshire
4. Bayview Excitation Osprey 3 (Excitation), G M & D J Pye, Lancashire
5.Enchanted Iatola Ariel (Iatola), J & I Wilson, Fife

Jersey Cow in 3rd lactation (5)
1. (B&O) Clydevalley Governor Flora (Governor), The Hunter Family, Lanarkshire
2. Fourcrosses Ringmaster Pepper (Ringmaster), M R & A W Wright, Staffordshire
3. Clifton Excitation Hedgehog (Excitation) Steven Bland & Family, Cumbria
4.Clifton Show Lily (Big Show), Steven Bland & Family, Cumbria
5. Ribblesdale May Gwen (May) G & D McAlpine

Jersey Senior Cow having had 4 or more calves (6)
1. Trecanada Vindication Lily (Vindication), Murray Farms Ltd, Staffordshire
2. Bluegrass Heritages Lovely Lady (Heritage) A H Wilson, Cardigan
3.Goodtime Vindication Order (Vindication) J & I Wilson, Fife
4. (B&O)Tregibby Comerica Panama (Comerica) A H Wilson, Cardigan
5. Whiteoaks Julian Nonette 2 (Julian) D & M Holliday, Carlisle

A great entry of 15 Jersey Heifers in milk


A great entry of 15 Jersey Heifers in milk

1, 2, 3 in the Jersey Heifer class, headed by Windyridge Ministers Amberlight from Murray Farms Ltd, followed by 2 daughters of Excitation- Saxown Excitation Heidi and Hailstone Excitation Winsom 2


1, 2, 3 in the Jersey Heifer class, headed by Windyridge Ministers Amberlight from Murray Farms Ltd, followed by 2 daughters of Excitation- Saxown Excitation Heidi and Hailstone Excitation Winsom 2

The udder on winning entry Windyridge Ministers Amberlight- just 16 days calved


The udder on winning entry Windyridge Ministers Amberlight- just 16 days calved

Larissa Jones concentrating on the job in hand, leading Cherryview Vindication Lacey- 2nd placed Junior cow


Larissa Jones concentrating on the job in hand, leading Cherryview Vindication Lacey- 2nd placed Junior cow

Bluegrass Excitations Prissy Polly leading out


Bluegrass Excitations Prissy Polly leading out

Udder shot of the winning entry-Bluegrass Excitations Prissy Polly


Udder shot of the winning entry-Bluegrass Excitations Prissy Polly

The line up of Jersey Junior cows cows either having had 2 or 3 calves headed by Bluegrass Excitations Prissy Polly expertly led by Ifan Wilson


The line up of Jersey Junior cows cows either having had 2 or 3 calves headed by Bluegrass Excitations Prissy Polly expertly led by Ifan Wilson

2nd placed entry Fourcrosses Ringmaster Pepper from the Wright family


2nd placed entry Fourcrosses Ringmaster Pepper from the Wright family

Clydevalley Governor Flora, an Ex92 scored third lactation Governor daughter from the Hunter family- the winning entry


Clydevalley Governor Flora, an Ex92 scored third lactation Governor daughter from the Hunter family- the winning entry

Clydevalley Governor Flora, an Ex92 standing at the top of the line


Clydevalley Governor Flora, an Ex92 standing at the top of the line

Emma Murray leading the way


Emma Murray leading the way

The Jersey Senior Cow class headed by Trecanda Vindication Lily EX-93 2E from Murray Farms Ltd


The Jersey Senior Cow class headed by Trecanda Vindication Lily EX-93 2E from Murray Farms Ltd

Judge James Strachan discussing his placings


Judge James Strachan discussing his placings

The Jersey Championship line up


The Jersey Championship line up

A great entry of 15 Jersey Heifers in milk


A great entry of 15 Jersey Heifers in milk


Holstein Results

Judge: Elwyn Thomas, Camarthenshire
Champion
Richaven Goldwyn Adrienne exhibited by Richard Bown
Reserve
Wyndford Goldwyn Erle exhibited by Maddocks Farms Ltd

Champion Heifer
Parkend Sanchez Tamara exhibited by Brian Weatherup & Partners
Reserve Heifer
Tregibby Atwood Cocoa exhibited by A H Wilson

Holstein Junior Heifer in Milk (13)
1. (B&O)Tregibby Atwood Cocoa (Atwood), A H Wilson, Cardigan
2. Feizor Knowledge S Melody (Knowledge) W A & A Booth, Lancashire
3. Bridge End Sid Cheer (Sid) C T Dent, Cumbria
4. Boclair Xacobeo Vision (Xacobeo) M Bryson, Ayrshire
5. Nobold Lauthority Ashlyn (Lauthority) T H Roberts & Son, Shropshire

Holstein Senior Heifer in Milk (12)
1. (B&O) Parkend Sanchez Tamara (Sanchez) Brian Weatherup & Partners, Fife
2. Feizor Jordan S Flo 2 (Jordan), W A & A Booth, Lancashire
3. Sandley Present 92 (Merchant) R Veitch & Blythbridge Holsteins, Ayrshire
4. Loford Goldwyn Marci (Goldwyn), A H Wilson, Cardigan
5. Riverdane Goldwyn Rosabel (Goldwyn) Riverdane Holsteins, Cheshire

Holstein Cow in Milk in 2nd lactation (8)
1.(B&O) Richaven Rapture Rebecca (Rapture) Richard Bown, Worcestershire
2. Sahara Goldwyn Sara 2 (Goldwyn) Sahara Holsteins, Gwent
3. Holmland Goldwyn Adeen Richard Bown & Graham Kirby, Worcestershire
4. Woodhey Bolton Jennifer (Bolton) P & R Robinson, Cheshire
5. Knowlesmere Wisconsin Promise Red (Wisconsin) A & J Whittaker, Shropshire

Holstein Cow in Milk in 3rd lactation (5)
1. (B&O) Wyndford Goldwyn Erle (Goldwyn), Maddocks Ltd, Shropshire
2. Washfold Monica 117 (Bolton,) Riverdane Holsteins, Cheshire
3. Sterndale Gold Rae (Goldwyn,) Nadin & Co, Derbyshire
4. Kellywell Marshall Brooke (Marshall), B G Yates, Kircudbrightshire
5. Richaven Goldwyn Dellia (Goldwyn), Richard Bown, Worcestershire

Holstein Cow in 4th or later lactation
1. (B&O) Richaven Goldwyn Adrienne (Goldwyn) Richard Bown, Worcestershire
2. Knowlesmere Jordan Diamond (Jordan), A & J Whittaker, Shropshire
3. Weeton Lheros A Balise (Lheros), J & I Wilson, Fife
4. Peak Goldwyn Rhapsody (Goldwyn), Yasmin Bradbury, Derbyshire
5. Saxelby Goldwyn Rose (Goldwyn), R & E Butterfield, Lancashire

Bob Lawrence making adjustments to Feizor Knowledge S Melody 4 in a tough race for pole position


Bob Lawrence making adjustments to Feizor Knowledge S Melody 4 in a tough race for pole position

The winning entry Tregibby Atwood Cocoa from Hefin Wilson in West Wales


The winning entry Tregibby Atwood Cocoa from Hefin Wilson in West Wales

The Holstein Junior Heifer in Milk class headed by Tregibby Atwood Cocoa, in 2nd Feizor Knowledge S Melody 4 and in 3rd Bridge End Sid Cheer


The Holstein Junior Heifer in Milk class headed by Tregibby Atwood Cocoa, in 2nd Feizor Knowledge S Melody 4 and in 3rd Bridge End Sid Cheer

The winning Senior Heifer in Milk – Parkend Sanchez Tamara calved since March 2013


The winning Senior Heifer in Milk – Parkend Sanchez Tamara calved since March 2013

A great line up of heifers


A great line up of heifers

The final line up in the Senior Heifer in Milk class, headed by daughters of Sanchez and Jordan


The final line up in the Senior Heifer in Milk class, headed by daughters of Sanchez and Jordan

Champion & Reserve Champion Milking Heifers- Parkend Sanchez Tamara and Tregibby Atwood Cocoa


Champion & Reserve Champion Milking Heifers- Parkend Sanchez Tamara and Tregibby Atwood Cocoa

3rd placed heifer Holmland Goldwyn Adeen from Richaven Holsteins


3rd placed heifer Holmland Goldwyn Adeen from Richaven Holsteins

The winning Junior Cow (Jnr) from Richaven Holsteins Richaven Rapture Rebecca VG-89


The winning Junior Cow (Jnr) from Richaven Holsteins Richaven Rapture Rebecca VG-89

1,2,3 in the Junior cow in milk (Snr) section


1,2,3 in the Junior cow in milk (Snr) section

The top udders in the class- Blythbridge Blackjack Jackie in 1st and Wyndford Jasper Betty 92


The top udders in the class- Blythbridge Blackjack Jackie in 1st and Wyndford Jasper Betty 92

From Sahara Holsteins and the 2nd placed entry Sahara Goldwyn Sara 2


From Sahara Holsteins and the 2nd placed entry Sahara Goldwyn Sara 2

Wyndford Goldwyn Erle VG-89 3yr from Maddocks Ltd and led by Ben Yates won the Senior Cow in Milk class (Jnr)


Wyndford Goldwyn Erle VG-89 3yr from Maddocks Ltd and led by Ben Yates won the Senior Cow in Milk class (Jnr)

Taking 2nd place was the Bolton daughter Washfold Monica 117 EX-92 4yr from Riverdane Holsteins


Taking 2nd place was the Bolton daughter Washfold Monica 117 EX-92 4yr from Riverdane Holsteins

“ fantastic Mammary systems on the 1st and 2nd placed cows


“ fantastic Mammary systems on the 1st and 2nd placed cows

Richaven Goldwyn Adrienne EX-95 3E Won the hotly contested Mature cow class


Richaven Goldwyn Adrienne EX-95 3E Won the hotly contested Mature cow class

In a really close contest Knowlesmere Jordan Diamond EX-92 2E took the 2nd ribbon


In a really close contest Knowlesmere Jordan Diamond EX-92 2E took the 2nd ribbon

Judge Elwyn Thomas was quick to praise the top 2 cows and really admires their terrific mammary systems and veination throughout


Judge Elwyn Thomas was quick to praise the top 2 cows and really admires their terrific mammary systems and veination throughout

Champion and Reserve Champion Holstein- Richaven Goldwyn Adrienne EX-95 from Richard Bown and Wyndford Goldwyn Erle VG-89 from Maddocks Ltd rise to the top in one of the best Black & white shows witnessed in the UK this year.


Champion and Reserve Champion Holstein- Richaven Goldwyn Adrienne EX-95 from Richard Bown and Wyndford Goldwyn Erle VG-89 from Maddocks Ltd rise to the top in one of the best Black & white shows witnessed in the UK this year.