Shows and Sales Results

66th Italian National Holstein Show
DATE: October 27, 2017
LOCATION: Fiera Di Cremona, Cremona, Italy






Photo’s provided by Claire Swale Photography


Champions

Junior Champion
Magnolia Ambrella (Atwood), 1st Summer Yearling, Az Agr La Magnolia Di Balma & C Socr Agrr Veneria
Reserve Junior Champion
Toc-Farm Jacoby Kristel (Jacoby), 1st Jr Calf, Tocchi Filippo Ilaria e Attilio SSA
HM Junior Champion
Sabbiona Butterfly (Beemer), 1st Intermediate Calf, Sabbiona, Ciserani Irene e Francesco

Junior Champion-Magnolia Ambrella


Junior Champion-Magnolia Ambrella

Reserve Junior Champion-Toc-Farm Jacoby Kristel


Reserve Junior Champion-Toc-Farm Jacoby Kristel

HM Junior Champion-Sabbiona Butterfly


HM Junior Champion-Sabbiona Butterfly


Intermediate Champion

Intermediate Champion & Champion Udder
All.Mulino Doorma Melody (Doorman), 1st Senior 3yr Old, Soc.Agr. Caravati S.S. – Ispra

Reserve Intermediate Champion
All Cast Windbrook Zoe ET (Windbrook), 2nd Senior 3yr Old, A.A.IL Castagno (No), Agriber (Canada), Ladina M, TJR Portea

HM Intermediate Champion
Elle McCutchen Jasmine ET (McCutchen), 1st Milking Yearling, Societa Agricola Ferrarini S.P.A.

Champion Udder


Champion Udder

Intermediate Champion LtoR


Intermediate Champion LtoR

Intermediate Champion LtoR


Intermediate Champion LtoR


Senior Champion

Senior Champion
DKR Lexi (Windbrook), 1st Aged Cow – 3 & 4 Lactations, Allevamento Nure Soc.Agr. S.S. – Piacenza

Reserve Senior Champion
Castelverde Goldsun Laura (Goldsun), 1st 5yr Old, Quaini Giuseppe Castelverde Holstein – Castelverde

HM Senior Champion
Acme Elsa (Acme), 1st 4yr Old, Franzetti, Castagno, TJR Portea, Castelgolaso, Albero, Ciacopuzzi

Senior Champion LtoR


Senior Champion LtoR


Grand Champion

Grand Champion & Best Udder
DKR Lexi (Windbrook), 1st Aged Cow – 3 & 4 Lactations, Allevamento Nure Soc.Agr. S.S. – Piacenza

Reserve Grand Champion
All.Mulino Doorma Melody (Doorman), 1st Senior 3yr Old, Soc.Agr. Caravati S.S. – Ispra

HM Grand Champion
Castelverde Goldsun Laura (Goldsun), 1st 5yr Old, Quaini Giuseppe Castelverde Holstein – Castelverde


Junior Calf (6-9month old)
  1. Toc-Farm Jacoby Kristel (Jacoby), Tocchi Filippo Ilaria e Attilio SSA
  2. Elle Solomon Matti Et (Solomon), Tocchi Filippo Ilaria E Attilio S.S. Societa’Agricola
  3. Castelverde Beemer Bigbang ET (Beemer), Quaini Giuseppe Castelverde Holstein – Castelverde
  4. Magnolia Bistecca (Fontain), AZ.AGR. La Magnolia Di Balma & C. SOC.AGR. – Venaria
  5. Cavitella Cambridge Sofy (Cambridge), Mozzi Carlo – Busseto

Toc-Farm Jacoby Kristel


Toc-Farm Jacoby Kristel


Intermediate Calf (9-10 month old)
  1. Sabbiona Butterfly (Beemer), Sabbiona, Ciserani Irene e Francesco
  2. Fantasy Byvans (Sharpe), SOC.Agricola Oitana Guido E Ezio S.S. – Scalenghe
  3. M.E.DAL Millennium Isabella (Millenium), M.E. Dal Farm Ladina S.S. SOC. AGR. – Pandino
  4. Elle Octane Lillybet ET (Octane), Societa’ Agricola Ferrarini S.P.A.
  5. Cavitella Abbott Alyson (Abbott), Mozzi Carlo – Busseto

Sabbiona Butterfly


Sabbiona Butterfly


Intermediate Calf (11-12 month old)
  1. Fry Canosa (Fry), Az Agr Il Castagno di Pastore e Cerutti
  2. Ghini Byway Fuerta Et (Byway), GHINI S.R.L. Societa’ Agricola (PR),Dott. Azelio Marsicola (PR), Gerrit Kerssies
  3. Elle Gold-Chip Marta Et (Goldchip), Societa’ Agricola Ferrarini S.P.A. –
  4. Solomon Alessia (Solomon), Az.Agr.Rinascente Di Lovato (MN)=CO.M.AL. Mantova
  5. Fantasy Artica (Spring), SOC.Agricola Oitana Guido E Ezio S.S. – Scalenghe

Fry Canosa


Fry Canosa


Senior Calf (12-15 month old)
  1. Olza Al Solomon Lucille 884 (Solomon), Agrilat Societa Agricola SS
  2. Dotti Solomon Blanche (Solomon), AZ.AGR. La Corte Di Dotti E C. S.AGR.S. – S.Possidonio
  3. Sem-Farm Mccutch. Ottaviana ET (McCutchen), Semeraro Carlo Maria – Mottola
  4. Magnolia Aurea (Golden Dreams), AZ.AGR. La Magnolia Di Balma & C. SOC.AGR. – Venaria
  5. Zaira Prosecco Nela (Prosecco), Societa’Agricola Luzzeri Giuseppe E Armando S.S. – Ostiano

Olza Al Solomon Lucille 884


Olza Al Solomon Lucille 884


Summer Yearling (15-18 month old)
  1. Magnolia Ambrella (Atwood), Az Agr La Magnolia Di Balma & C Socr Agrr – Veneria
  2. Agrilat Awesome Red Jada ET (Awesome), A.A.IL Castagno(NO), A.Locatelli, TJR Portea, Franzetti F.Lli-Triangle Holstein, Kim Serrabassa
  3. All.Mulino Mccutchen Shally (McCutchen), SOC.AGR. Caravati S.S. – Ispra
  4. Elle Gold Chip Martina ET (Gold Chip), societa’ Agricola Ferrarini S.P.A.
  5. All Ven Selleck Nina (Selleck), Az.Agr.Dosso(MN), Venturini D.G.(MN), CO.M.AL. Mantova

Magnolia Ambrella


Magnolia Ambrella


Spring Yearling (18-21 month old)
  1. Al Ce Doorman Sarah (Doorman), Soc Agr Cerri Piero Rinaldo & Figli S.S.
  2. Al. Ce Doorman Scarlet-ET (Doorman), SOC. AGR. Cerri Pietro Rinaldo & Figli S.S.
  3. Agrilat Lotus Jessica ET (Lotus), A.A.IL Castagno(NO), A.Locatelli,TJR Portea,Franzetti F.Lli
  4. AL. CE Doorman Sherry ET (Doorman), M.E. Dal Farm Ladina S.S. SOC. AGR. (CR),Alce Farm
  5. Sabbiona Barala (Doorman), Sabbiona AZ.AGR. Di Ciserani Ireneo E Francesco S.S.

Al Ce Doorman Sarah


Al Ce Doorman Sarah


Intermediate Yearling (21-24 month old)
  1. Toc-Farm Atwood Adelia (Atwood),Tocchi Filippo Ilaria e Attilio SS
  2. Bosio Zelgadis Quarry (Zelgadis), Bosio Gianluigi – Persico Dosimo
  3. Pradazzo Kingboy Adell (Kingboy), Pradazzo Di Donini Ettore E Riccardo Societa’agricola S.S.
  4. Magnolia Mccutchen Zecla ET (McCutchen), AZ.AGR. LA Magnolia Di Balma & C. SOC.AGR. – Venaria
  5. Agrilat Golddust Loreen ET (Golddust), A.A.IL Castagno(NO), A.Locatelli, Tjr Portea, Franzetti F.Lli

 


Junior Breeders Herd
  1. TOC-Farm Holsteins

Milking Yearling
  1. Elle McCutchen Jasmine ET (McCutchen), Societa Agricola Ferrarini S.P.A.
  2. See Farm Doorman Niagara (Doorman), Semeraro Carlo Maria – Mottola
  3. Fantasy Zaira (Olympian), Soc. Agricola Ortana Guido E Ezio S.S. – Scalenghe
  4. All.Cedroni Doorman Evita (Doorman), Soc.Agr.Cedroni Stefano E Elia S.S. – Orzinuovi
  5. Zelgadis Gr Cuggi (Zelgadis), Az.Agr.Simonazzi E Landed SS (RE) – Granata Romolo

Junior 2 Year Old
  1. Castelverde Goldwyn Suzie ET (Goldwyn), Quaini Giuseppe Castelverde Holstein – Castelverde
  2. Brenda (Rocar), Soc.Agr. Podere Tornata – Reggio Emilia
  3. Castelverde Atwood Perlie (Atwood), Quaini Giuseppe Castelverde Holstein – Castelverde
  4. Coda Vecchia Absolut Rossella (Absolute), Pradazzo Di Donini Ettore E Riccardo Società Agricola S.S.
  5. Pawer (Gambler), Soc.Agr. Dosso Pallavicino S.S. Di Zanetti Francesco E C.

Senior 2 Year Old
  1. C.M.E. Eudon Emy (Eudon), Errera Holsteins Soc.Agr. S.S. Di Davide Errera – Borgoforte
  2. Siddy (Sid), Franzetti F.LLI (VA), IL Castagno, TJR Portea, Berta Mauro
  3. Destry Marica R (Destry), All.Elisa Di Benedetti G. (VR), O.Viana, M.Benedetti Vallenari
  4. Olza Shock Princess 557 ET (Aftershock), Società Agricola Alza S.S. – Cavenago D’Adda
  5. Magnolia Doorman Vendetta (Doorman), Az.Agr. La Magnolia Di Balma & C. Soc.Agr. – Venaria

Junior 3 Year Old
  1. All.Nure Fever Enervit ET (Fever), Allevamento Nure Soc.Agr. S.S. – Piacenza
  2. Elle Alexander Beatrix ET (Alexander), Società Agricola Ferrarinin S.P.A.
  3. Atwood Zandra (Atwood), Az.Agr.La Corte Di Dotti (Mo), Stefaninin O.E S., Errera D.
  4. Castelverde Shottbolt Maude (Shottbolt), Quaini Giuseppe Castelverde Holstein – Castelverde
  5. Pradazzo Aftershock Delinda (Aftershock), Pradazzo Di Donini Ettore E Riccardo Società Agricola S.S.

Senior 3 Year Old
  1. All.Mulino Doorman Melody (Doorman), Soc.Agr. Caravati S.S. – Ispra
  2. All Cast Windbrook Zoe ET (Windbrook), A.A.IL Castagno (No), Agriber (Canada), Ladina M, TJR Portea
  3. Castelverde Meridian Louisiana (Meridian), Quaini Giuseppe Castelverde Holstein – Castelverde
  4. Agrilat Aftershock Osla (Aftershock), TJR Portea S. Ag. (VB), A Locatelli, Il Castagno, Franzetti F.LLI
  5. All-Dea Dude Denise ET (Dude), De Antoni G. Battista E Figli Sas – Bressanvido

4 Year Old
  1. Acme Elsa (Acme), Franzetti, Castagno, TJR Portea, Castelgolaso, Albero, Ciacopuzzi
  2. Urana (Zamagni), Az.Agr. La Magnolia Di Balma & C Soc. Agr. – Venaria
  3. All.Nure Numero Uno Pepita ET (Numero Uno), Allevamento Nure Soc.Agr. S.S. (PC), Muri Holstein
  4. Sabbiona Maiorca (O-Cosmopolitan), Sabbiona Az.Agr. Di Ciserani Irene E Francesco S.S.
  5. Crema (Aksel), Soc.Agr. Dosso Pallavicino (CR), Errera Holsteins, C.M. C.

5 Year Old
  1. Castelverde Goldsun Laura (Goldsun), Quaini Giuseppe Castelverde Holstein – Castelverde
  2. Deborah (Dempsey), Soc.Agr. Dosso Pallavicino S.S. Di Zanetti, Francesco E C.
  3. Sabbiona Futura ET (Windbrook), Sabbiona Az.Agr. Di Ciserani Irene E Francesco S.S.
  4. Wendy (Windbrook), Soc.Agr. Dosso Pallavicino S.S. Di Zanetti Francesco E C.
  5. All.Elisa Dundas Afrodite (Dundas), All. Elisa Di Benedetti Giambattista – S.Anna D’Alfaedo

Aged Cow (3 & 4 Lactations)
  1. DKR Lexi (Windbrook), Allevamento Nure Soc.Agr. S.S. – Piacenza
  2. Posal Sanchez Marbella ET (Sanchez), Az.Agr.Zoot.Posticchia Sabelli – Lavello
  3. Sabbiona Maura (Outbound), Sabbiona Az.Agr. Di Ciserani Irene E Francesco S.S.

Aged Cow (5+ Lactations)
  1. Chizzola Atwood Aloee (Atwood), Bollati Antonio E Figli Società Agricola – Cortemaggiore
  2. Rotta (Zenith), Az.Agr. Cambiano F.LLI S.D.F. – Scalenghe
  3. Sabbiona Goldwyn Fiaba ET (Goldwyn), Sabbiona Az.A. Di Ciserani (LO), Az.Barbante Di Cantamessi (LO)
  4. Neve Pagewire Mandy (Pagewire), Società Agricola Neve Di Torricelli S.S> – Reggio Emilia
  5. Diode (Goldwyn), Allevamento Pure Soc.Agr. S.S. – Piacenza

Senior Best Three Females
  1. Sabbiona Holsteins