Shows and Sales Results

2015 Northwest National Brown Swiss Show
DATE: September 17, 2015
LOCATION: Washington State Fair, Puyallup, WA
JUDGE: Mike Berry, Albany, OR
HEAD SHOWN: 68





Senior Champion

Senior Champion – Old Mill Amazing Grace (Snacks), Bradner-R Farms, Abbotsford, BC
Reserve Senior Champion – Bradner Terrie Wonderment-ET (Wonderment), Bradner Farms, Abbotsford, BC
HM Senior Champion – Bradner Tootie Wonderment-ET (Wonderment), Bradner Farms, Abbotsford, BC


Grand Champion

Grand Champion – Old Mill Amazing Grace (Snacks), Bradner-R Farms, Abbotsford, BC
Reserve Grand Champion – Bradner Terrie Wonderment-ET (Wonderment), Bradner Farms, Abbotsford, BC
HM Grand Champion – Bradner Brookings Pickpocket (Brookings), Bradner Farms, Abbotsford, BC


Intermediate Champion

Intermediate Champion – Bradner Brookings Pickpocket (Brookings), Bradner Farms, Abbotsford, BC
Reserve Intermediate Champion – Bradner PS Tristan (Power Surge), Bradner Farms, Abbotsford, BC
HM Intermediate Champion – Bradner Jongleur Pastime (Jongleur), Bradner Farms, Abbotsford, BC


Junior Champion

Junior Champion – Latimore Whiskey Trigger (Whiskey), Bradner-R Farms, Abbotsford, BC
Reserve Junior Champion – M&M Kingpin Jodee (Kingpin), Bradner Farms, Abbotsford, BC
HM Junior Champion – Dan Maur Z Kingsman Finesse (Kingsman), Dan Maur Farms, Liz Holtcamp, Sedro-Woolley, WA


Spring Heifer Calf (8)
  1. Dan Maur N Treasurers Chest-ET (Nomad), Dan Maur Farms, Othello, WA
  2. Bradner Aquillini Ella (Aquillini), Bradner-R Farms, Abbotsford, BC
  3. Dan Maur Durham She So Fine (Durham), Dan Maur Farms, Othello, WA
  4. Chocolate Eversweet (Gameplan), Rick Heslinga, Duvall, WA
  5. Dunrenton Clint Aspen (Clint), Colin Campbell, Deer Park, WA
  6. Lairds GPS Lula (GPS), Colten Cuperus, Everson, WA
  7. Lairds GPS Pinata (GPS), Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA
  8. Dunrenton Galaxy Mora (Galaxy), Dunrenton Ranch, LLC, Deer Park, WA

Winter Yearling Calf (7)
  1. Latimore Whiskey Trigger (Whiskey), Bradner-R Farms, Abbotsford, BC
  2. Dan Maur Rosco Shiver (Rosco), Dan Maur Farms, Othello, WA
  3. Dan Maur Hawk Tricka (Hawk), Dan Maur Farms, Josh Holtcamp, Sedro-Woolley, WA
  4. Dunrenton Berretta Arrow (Berretta), Dunrenton Ranch, LLC, Deer Park, WA
  5. Sunrise R Christmas Eve (Bosephus), Madison Smith, Escalon, CA
  6. Dunrenton Berretta Kate (Berretta), Dunrenton Ranch, LLC, Deer Park, WA
  7. Kruses Medallion Kandy (Medallion), Rick Heslinga, Duvall, WA

Fall Heifer Calf (7)
  1. Dan Maur Z Kingsman Finesse (Kingsman), Dan Maur Farms, Liz Holtcamp, Sedro-Woolley, WA
  2. VB HP Supreme Worthy-ET (Supreme), Clancey Krahn, Albany, OR
  3. Lairds Braiden Bennytu (Braiden), Derek Littrel, Deer Park, WA
  4. Lairds GPS Journey (GPS), Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA
  5. Chocolate Lastrella (Whip), Rick Heslinga, Duvall, WA
  6. Yost Annie Ally (Total), Abby Yost, Deming, WA

 

 


Summer Yearling (4)
  1. Mtn View Tbark Polo Mercy (Tanbark), Mtn View Meadows Farm, Winlock, WA
  2. Bradner Galaxy P Tickley (Pabloe), Bradner-R Farms, Abbotsford, BC
  3. GL-AM GPS Jewel (GPS), Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA
  4. Lairds Gib Belladona-ET (Gib), Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA

Spring Yearling (5)
  1. Dan Maur B Starstruck (Braiden), Dan Maur Farms, Othello, WA
  2. Ritchie View Tbark Yak Geli (Tanbark), Mtn View Meadows Farm, Winlock, WA
  3. Ritchie View Tbark RU Folly-ET (Tanbark), Mtn View Meadows Farm, Winlock, WA
  4. Lairds Dewey Kenzie (Dewey), Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA
  5. Dunrenton Supreme Altima (Supreme), Dunrenton Ranch, LLC, Deer Park, WA

Winter Yearling (6)
  1. LKI Ticket Durham Attagril (Durham), Mtn View Meadows Farm, Winlock, WA
  2. Ritchie View Tbark B Ringer (Tanbark), Kelvy Brown, Winlock, WA
  3. Chocolate Comtesel (Grandslam), Grasslake Farm, Sedro-Woolley, WA
  4. Lairds Twilight Mia (Twilight), Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA
  5. Ritchie View Tbark RU Jolly-ET (Tanbark), Laura Sterland, Winlock, WA
  6. IE Dunrenton Verizon Darcy (Verizon), Chloe Campbell, Deer Park, WA

Fall Yearling (3)
  1. M&M Kingpin Jodee (Kingpin), Bradner Farms, Abbotsford, BC
  2. Chocolate Carrie (Jax), McKenzie Yost, Deming, WA
  3. Lairds Twilight Jessi (Twilight), Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA

Junior Best 3 Females (5)
  1. Mtn View Meadows Farm, Winlock, WA
  2. Dan Maur Farms, Othello, WA
  3. Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA
  4. Dunrenton Ranch, LLC, Deer Park, WA
  5. Grasslake Farm, Sedro-Woolley, WA

Milking Yearling Heifer (2)
  1. Bradner Jongleur Pastime (Jongleur), Bradner Farms, Abbotsford, BC
  2. Dan Maur RK Nemo Justcuz-ET (Nemo), Dan Maur Farms, Othello, WA

Junior 2 Year Old (4)
  1. Dan Maur Vigor Melody (Vigor), Dan Maur Farms, Othello, WA
  2. Lairds Formula Joy (Formula), Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA
  3. Lairds Durango Emma (Durango), Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA
  4. Dunrenton Brookings Avalon (Brookings), Dunrenton Ranch, LLC, Deer Park, WA

Senior 2 Year Old (5)
  1. Dan Maur Frontier Samara (Frontier), Dan Maur Farms, Othello, WA
  2. Lairds Goldrush Ornament (Goldrush), Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA
  3. Gubelman Vigor Julianah (Vigor), Bradner-R Farms, Abbotsford, BC
  4. Yost Morrelo Annabelle (Goldrush), McKenzie Yost, Deming, WA
  5. Lairds Dunkun Riley Anne (Gee), Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA

Junior 3 Year Old (2)
  1. Bradner Brookings Pickpocket (Brookings), Bradner Farms, Abbotsford, BC
  2. Mtn View Dally Cluster Polo (Dally), Mtn View Meadows Farm, Winlock, WA

Senior 3 Year Old
  1. Bradner PS Tristan (Power Surge), Bradner Farms, Abbotsford, BC
  2. Mtn View Benjis Liberty Bell (Benji), Mtn View Meadows Farm, Winlock, WA
  3. Dunrenton Berretta Apex (Berretta), Dunrenton Ranch, LLC, Deer Park, WA
  4. Lairds Legacy Dori (Legacy), Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA
  5. Layasana Vigor Jayton (Vigor), Laura Sterland, Winlock, WA
  6. Emil-T Formula Kerosene, Tony Betschart, Republic, WA

4 Year Old (6)
  1. Bradner Tootie Wonderment-ET (Wonderment), Bradner Farms, Abbotsford, BC
  2. Dan Maur PS Mikasa (Power Surge), Dan Maur Farms, Othello, WA
  3. Bradner W Pasturized-ET (Wonderment), Bradner Farms, Abbotsford, BC
  4. Mtn View Spice Shane Sally (Shane), Kelvy Brown, Winlock, WA
  5. Dunrenton Agenda Amelia (Agenda), Dunrenton Ranch, LLC, Deer Park, WA
  6. Dan Maur Trooper Gillian (Trooper), Dan Maur Farms, Othello, WA

5 Year Old (2)
  1. Bradner Terrie Wonderment-ET (Wonderment), Bradner Farms, Abbotsford, BC
  2. Dan Maur Denmark Tinsel-ET (Denmark), Dan Maur Farms, Othello, WA

Aged Cow (1)
  1. Old Mill Amazing Grace (Snacks), Bradner-R Farms, Abbotsford, BC

Component Merit Cow (1)
  1. Chocolate Carolina (Ace), Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA

Best 3 Females (5)
  1. Bradner Farms, Abbotsford, BC
  2. Dan Maur Farms, Othello, WA
  3. Mtn View Meadows Farm, Winlock, WA
  4. Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA
  5. Dunrenton Ranch, LLC, Deer Park, WA

Products of Dam (7)
  1. Bradner Farms, Abbotsford, BC
  2. Dan Maur Farms, Othello, WA
  3. Mtn View Meadows, Winlock, WA
  4. Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA
  5. Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA
  6. Dunrenton Ranch, LLC, Deer Park, WA
  7. Dunrenton Ranch, LLC, Deer Park, WA

Exhibitors Herd (5)
  1. Bradner Farms, Abbotsford, BC
  2. Dan Maur Farms, Othello, WA
  3. Mtn View Meadows Farm, Winlock, WA
  4. Lairds Brown Swiss, Bellingham, WA
  5. Dunrenton Ranch, LLC, Deer Park, WA

Premier Breeder

Bradner Farms, Abbotsford, BC


1 2