oi 2014 Verona International Holstein Show - Cowsmo Cowsmo
Shows and Sales Results

2014 Verona International Holstein Show
DATE: February 9, 2014
LOCATION: Verona, Italy
JUDGE: Hank Van Exel, CA





Photo Galleries

Short video highlights with cows, people and those great moments. See them all on Cowsmo’s Youtube channel here

Holstein Heifers here
Holstein Intermediate Cows here
Holstein Senior Cows & Grand Champion  here


Champions

Junior Champion
Cavitella Damion Giuly (Damion), Mozzi Carlo, Busseto
Reserve Junior Champion
Bel Mascalese Uga (Mascalese), Allervamento Beltramino S.S AGR. DI Beltramino
Hon. Mention Junior Champion
All.Nure Stanleycup Didyna(Stanleycup), Societa Agricola AI.Be.Ro S.R.L, Piacenza



Intermediate Champion
Giessen Cinderella 50 (Atwood), Societa Africola Al.Be.Ro S.R.L, Piacenza

Reserve Intermediate Champion
C.M.E Alexander Giulietta (Alexander), Errera Holsteins Di D. Errera, Al.Be.Ro, Posal Farms and Dusty Schirm

Hon. Mention Intermediate Champion
Duf Fifty, (Goldwyn), Societa Agricola Al.Be.Ro S.R.L



Senior Champion
Ashlyn-Vray Goldwyn, (Goldwyn), Ponderosa Holsteins & Società Agricola AL.BE.RO, Spain & IT

Reserve Senior Champion
Vanzetti Drake Ninnaoh, (Drake), Allevemento Beltramino S.S

Hon. Mention Senior Champion
Pradazzo Advent Roxy, (Advent), Pradazzo Di Donini Ettore E Riccardo Societa Agricola

 



Grand Champion

Ashlyn-Vray Goldwyn, (Goldwyn), Ponderosa Holsteins & Società Agricola AL.BE.RO, Spain & IT

Reserve Grand Champion

Vanzetti Drake Ninnaoh, (Drake), Allevemento Beltramino S.S

Hon. Mention Grand Champion

Giessen Cinderella 50 (Atwood), Societa Africola Al.Be.Ro S.R.L, Piacenza

 

 


Class 1 Heifer 6 – 9 Months (6)

1. Bel Mascalese Uga, (Mascalese), Allervamento Beltramino S.S AGR. DI Beltramino
2.Planillo Goldwyn Saula, (Goldwyn), Granderia Planillo, Spain
3. Bonnyfarm Aftershock Kitty, (Aftershock), Bonnyfarm Di Chiappini Giovanni e Figli S.S Soc. Agric.
4. Planet Xena, (Planet), Giacopuzzi Renato, S. Anna D’Alfaedo
5. Al. Ce Meridian Sammy, (Meridian), Soc Agr. Cerri Pietro Rinaldo & Figli S.S

Class 1 Lineup


Class 1 Lineup

Bel Mascalese Uga, Class Winner


Bel Mascalese Uga, Class Winner

Top 3 line-up


Top 3 line-up

Class winner, Bel Mascalese Uga


Class winner, Bel Mascalese Uga


Class 2 Heifer 9 – 12 Months ( 14)

1. Amighetti Mascalese Ariel, (Mascalese), Allevamento Beltramino S.S
2.Ondazarte Stanleycup Hasania, (Stanleycup), Ondazarte Gain, Spain
3.
4.Bonnyfarm Destry Evelyn Red, (Destry), Bonnyfarm Di Chiappini Giovanni E Figli S.S Soc. Agric.
5. Cavitella Alliance Delight, (Alliance), Mozzi Carlo, Busseto

Beautiful lineup of heifers


Beautiful lineup of heifers

Final Lineup


Final Lineup

Top 2 in class


Top 2 in class

Amighetti Mascalese Ariel, class winner


Amighetti Mascalese Ariel, class winner

Amighettie Mascalese Ariel, class winner


Amighettie Mascalese Ariel, class winner


Class 3 Heifer 12 – 15 Months (18)

1. All.Nure Stanleycup Didyna, (Stanleycup), Societa Agricola Al.Be.Ro S.R.L, Piacenza
2.Magnolia Quadro Tamara, (Quadro), AZ.AGR La Mognolia Di Balma & C Soc. Agr, Venaria
3. Tobias Fever Chombera, (Fever), Huerta Los Tobias, Spain
4. Bel Fever Tenera, (Fever), Allevamento Beltramino S.S

Final lineup


Final lineup

Final top 3 in class


Final top 3 in class

All.Nure Stanleycup Didyna, class winner


All.Nure Stanleycup Didyna, class winner

All.Nure Stanleycup Didyna, class winner


All.Nure Stanleycup Didyna, class winner

All.Nure Stanleycup Didyna, class winner


All.Nure Stanleycup Didyna, class winner


Class 4 Heifer 15 – 18 Months (7)

1. Manolero Braxton Tefne, (Braxton), Ganaderia Manolero, Spain
2. Bonnyfarm Superbo Ruby, (Superbo), Bonnyfarm Di Chiappini Giovanni  E Figli S.S Soc. Agric.
3. Bel Stout Tola, (Stout), Allevamento Beltramino S.S AGR. Di Beltramino F.lli
4. Magnolia Windbrook Teddy, (Windbrook), AZ. AGR. La Mognolia Di Balma & C Soc. AGR, Venaria
5. Carifarm Atwood Jodie, (Atwood), Casalis Sergio, Carignano

Manolero Braxton Tefne


Manolero Braxton Tefne

Manolero Braxton Tefne


Manolero Braxton Tefne

Bonnyfarm Superbo Ruby


Bonnyfarm Superbo Ruby

Manolero Braxton Tefne


Manolero Braxton Tefne

Manolero Braxton Tefne


Manolero Braxton Tefne


Class 5 Heifer 18 – 22 Months (8)

1. Castelverde Damion Cristobel, (Damion), M.E. Dal Farm Ladina S.S, Pandino
2. Bel Artes Titty, (Artes), Allevamento Beltramino S.S AGR. Di Beltramino F.lli EC
3. Albos Dora, (Candido), Pradazzo Di Donin Ettore E Richardo Societa’ Agricola S.S
4. Carifarm Iron O’Kalibra, (Iron), Casalis Sergio, Carignano
5. Manolero Goldwyn Terelu, (Goldwyn), Ganaderia Manolero, Spain


Class 6 Heifer 22 – 26 Months (11)

1. Cavitella Damion Giuly, (Damion), Mozzi Carlo, Busseto
2. Zial Artes Ghiara, (Artes), Azienda Agricola Bertoletta Di Zilocchi Omero & C.SS Soc. Agr
3. Albos Zucca, (Bradley), Pradazzo Di Donini Ettore E Riccardo Societa’ Agricola S.S
4. Magnolia Sid Trinity, (Sid), AZ.AGR La Mognolia Di Balma & C Soc. Agr, Venaria
5. La Portea Goldwyn Sira, (Goldwyn), Soc. Agr. Al.Be.Ro


Class 8 Junior 2 year old (10)

1.(BU) Cabri Windbrook Windy, (Windbrook), Societa Agricola Al.Be.Ro S.R.L, Piacenza
2. Argomota Windbrook Sonia, (Windbrook), La Argomota-Ganaderia Diplomada, Spain
3. Magnolia Arden Sally, (Arden), AZ. AGR. La Magolia Di Balma & C Soc. Agr., Venaria
4. Flora Xacobeo Chanel, (Xacobeo), Casa Flora. Sdad. Civil, Spain
5. Gold Amily, (Goldsun), AZ. AGR. Negro Antonio Cristiano E Roberto S.S, Mantova

 

 


Class 9 Senior 2 year old(12)

1. (BU) Gloria Damion Azahara, (Damion), Casa Patron, Spain
2. Gerboise, (Atwood), Societa Agricola Al.Be.Ro. S.R.L, Piacenza
3. Bel Barcley Selen, (Barclay), Allevamento Beltramino S.S
4. Al. Ce Atwood Samuela, (Atwood), Soc. Agr. Cerri Pietro Rinaldo & Figli S.S
5. Flora Jordan Mandy, (Jordan), Casa Flora Sdad Civil, Spain

 

 


Class 10 Junior 3 year olds (9)

1. (BU) Giessen Cinderella 50 (Atwood), Societa Africola Al.Be.Ro S.R.L, Piacenza
2. C.M.E Alexander Giulietta (Alexander), Errera Holsteins Di D. Errera, Al.Be.Ro, Posal Farms and Dusty Schirm
3. Acqualunga Goldwyn Renee, (Goldwyn), M.E. Dal Farm Ladina
4. Riozzo Maria, (Goldwyn), Societa Agricola Al.BeRo, Piacenza
5. Planillo Lou Lira, (Lou), Ganaderia Planillo, Spain

 

 


Class 11 Senior 3 year old (8)

1. (BU) Duf Fifty, (Goldwyn), Societa Agricola Al.Be.Ro S.R.L
2. All Elisa Damion Spagna, (Damion), All Elisa Di Benedetti
3.Carifarm Sanchez Becky, (Sanchez), Casalis Sergio, Carignano 4. Ruegruet Goldwyn Quarda, Goldwyn, Ponderosa Holsteins, Spain
5. Vina Shottle Blanquina, (Shottle), Casa Vina, Spain


Class 12 4 year old (14)

1.(BU) Pradazzo Advent Roxy, (Advent), Pradazzo Di Donini Ettore E Riccardo Societa Agricola S.S
2. Gayere Chati G Spirte, (Spirte), Ganaderia Inclan S.C, Spain
3. Bel Goldwyn Dory, (Goldwyn), Allevamento Beltramino S.S AGR. Di Beltramino Flli E C
4. All Nure Goldwyn Delight, (Goldwyn), Societa Agricola Al.Be.Ro S.R.L, Piacenza

 

 


Class 13 5 year old (5)

1. Elle Goldwyn Blizar, (Goldwyn), Ferrarini S.P.A , Albinea
2. Huddlesford Duplex Medora, (Duplex), Ponderosa Holsteins, Spain
3. Diode, (Goldwyn), Societa Agricola Al.Be.Ro S.R.L.
4.Carmela Valido Chavala, (Valido), Ganaderia Parlero, Spain
5. All Elisa Talent Brina, (Talent), All. Elisa di Benedetti Giambattista

 

 


Class 14 Aged Cow (3)

1. (BU) Ashlyn-Vray Goldwyn, (Goldwyn), Ponderosa Holsteins, Spain
2. Vanzetti Drake Ninnaoh, (Drake), Allevemento Beltramino S.S
3. All Elisa Kite Magic, (Kite), All Elisa Di Benedetti Giambattista

 

 


Best Udder Champion

Best Udder

Ashlyn-Vray Goldwyn, (Goldwyn), Ponderosa Holsteins, Spain

Reserve Best Udder

Vanzetti Drake Ninnaoh, (Drake), Allevemento Beltramino S.S

Hon. Mention Best Udder

Pradazzo Advent Roxy, (Advent), Pradazzo Di Donini Ettore E Riccardo Societa Agricola S.S