Shows and Sales Results

2014 Verona International Brown Swiss Show
DATE: February 8, 2014
LOCATION: Verona, Italy
JUDGE: Alessandro Raffaini





Photo Gallery

Short video highlights with cows, people and those great moments. See them all on Cowsmo’s Youtube channel here

All Brown Swiss classes here


Champions

Grand Champion
Galby Nesta Ivrea, (Nesta), Galbardi Alessandro, Zone
Reserve Grand
P.V Agio Nutella, (Agio), Ponte Vecchio S.S SOC. AGR. DI, Vidor
Hon. Mention
P.V Traction Polly, (Traction), Ponte Vecchio, Vidor

 

1st & 2nd from each milking class


1st & 2nd from each milking class

The Champion


The Champion

The final 4


The final 4

Galby Nesta Ivrea, (Nesta)


Galby Nesta Ivrea, (Nesta)

Galby Nesta Ivrea, (Nesta)


Galby Nesta Ivrea, (Nesta)

Champian getting tapped out


Champian getting tapped out

Celebrating


Celebrating

Presentation of Champion, Reserve and Hon. Mention


Presentation of Champion, Reserve and Hon. Mention


Junior Champion

Junior Champion
Agio Giliola, (Agio), Turnone Domenico, Martina Franca
Reserve Champion
Rufa, (Petit), Agricola San Pietro S.S. DI Later, Noci
Hon. Mention
Margh Brookings Panna, (Brookings), Compagnoni Nicola, Bormio

Junior Champion


Junior Champion

Reserve Junior Champion


Reserve Junior Champion

Reserve Junior Champion


Reserve Junior Champion

Championship Contenders


Championship Contenders

LtoR Reserve, Champion, Hon.Mention


LtoR Reserve, Champion, Hon.Mention

LtoR Hon Mention:Margh Brookings Panna(Brookings),Compagnoni Nicola,Bormio,Reserve ChampION: Rufa(Petit),Agricola San Pietro S.S. DI Later,Noci, Junior Champion:Agio Giliola,(Agio),Turnonr Domenico,Martina Franca


LtoR Hon Mention:Margh Brookings Panna(Brookings),Compagnoni Nicola,Bormio,Reserve ChampION: Rufa(Petit),Agricola San Pietro S.S. DI Later,Noci, Junior Champion:Agio Giliola,(Agio),Turnonr Domenico,Martina Franca


Best Udder in Show

Best Udder in Show
Galby Nesta Ivrea, (Nesta), Galbardi Alessandro, Zone


Class 3 Heifers 8 to 12 months (14)

1. Barbye, (Brookings), Del Curto Farm Di Del Curto Gian, Piuro
2. Kiba Mia, (Norius), Kibafarm SOC. AGR. DEI Flli Barri
3. Loca Olimpia, (Dallas), AZ. AGR. Locatelli Guglielmo & C, Vedeseta
4. Asgard Dior Fulvia, (Asgard), SOC. AGR. Sangonelli Antonio E D, Montechiarugolo
5. Dubfire Surprise Love, (Dubfire), SOC. AGR. Sangonelli Antonio E D, Montechiarugolo


Class 4 Heifers 12 to 16 months(15)

1. Vittoria, (Brookings), AZ. Agrocola Bodengo DI Quadrio, Samolaco
2. AGD Grazia, (Agenda), AZ. AGR. Pizzo Scalino Di Nani Leo, Lanzada
3. Valrose Versace Laura, (Versace), Nuzzi Donato, Laterza
4.   (Brookings), Pedrini Pietro, Bormio
5. Alice, (Glenn), Del Curto Farm Di Del Curto Gian, Piuro

 


Class 5 Heifers 16 to 20 months (11)

1. Lady, (Zeus), Pedrini Maddalena, Dubino
2. Kiba Ladina, (Payssli), Kibafarm SOC. AGR. DEI Flli Barri, Dubino
3. Terranuova Bea, (Brookings), AZ. AGR. Terranuova Di De Novell, Gioia Del Colle
4. Taverna Quna, (Agenda), Ciappesoni S.S.A, Bulciago
5. Galby Payoff Ambra, (Payoff), Galbardi Alessandro

 

 

 


Class 6 Heifers 20 to 24 months (9)

1. Rufa, (Petit), Agricola San Pietro S.S. DI Later, Noci
2. Margh Brookings Panna, (Brookings), Compagnoni Nicola, Bormio
3. Emma, (Petit), Stasi Filippo, Gioia Del Colle
4. Kiba Limoncev, (Jagli), Kibafarm SOC. AGR. DEI Flli Barri, Dubino
5. Chimera Nesta, (Nesta), Besseghini Vincenzo, Grosio

 

 


Class 7 heifers 24 to 30 months (10)

1. Agio Giliola, (Agio), Turnone Domenico, Martina Franca
2. Loca Fosca, (Vigor), AZ. AGR. Locatelli Gugielmo & C, Vedeseta
3. Rugiada, (Wurl), Capelli Kevin, Gordona
4. Kristy Juleng, (Juleng), Covi Mattia, Fondo
5.Margana, (Neighbor), AZ. Agricola Bodengo DI Quadrio, Samolaco


Class 11 Junior 2 year olds (12)

1.Loca Doriana Paysli, (Payssli), AZ. AGR. Locatelli Guglielmo & C, Vedeseta
2. (BU) P.V. Nelson Pantera, (Nelson), Ponte Vecchio, Vidor
3. Taverna Polianna, (Vigor), Ciappesoni S.S.A, Bulciago
4. Zampa, (Wurl), Del Curto Farm DI Del Curto Gian, Piuro
5. P.V Wurl Peggy, (Wurl), Ponte Vecchio, Vidor

2nd place and best Udder


2nd place and best Udder

Final places


Final places

LtoR 3rd, 2nd and 1st place


LtoR 3rd, 2nd and 1st place


Class 12 Senior 2 year olds (9)

1. (BU) P.V Traction Polly, (Traction), Ponte Vecchio, Vidor
2. Rival-Payo Telly, (Rivaldo), Corsini Giuseppe E Francesco, Varsi
3. NRS Rosa, (Norius), AZ. AGR. Pizzo Scalino Di Nani Leo, Lanzada
4. Barly Vigor Alice, (Vigor), Az. AGR. Barella Corrado, Fidenza
5. Cinzia Jeans, (Jeans), AZ. AGR. Baita Noa S.A.S Fratell, Valdidentro

Best Udder


Best Udder

Rival-Payo Telly, (Rivaldo), Corsini Giuseppe E Francesco, Varsi


Rival-Payo Telly, (Rivaldo), Corsini Giuseppe E Francesco, Varsi

Top Places


Top Places

(BU) P.V Traction Polly, (Traction), Ponte Vecchio, Vidor


(BU) P.V Traction Polly, (Traction), Ponte Vecchio, Vidor

Rival-Payo Telly, (Rivaldo), Corsini Giuseppe E Francesco, Varsi


Rival-Payo Telly, (Rivaldo), Corsini Giuseppe E Francesco, Varsi


Class 13a Junior Cow in milk (11)

1. Albon Alibaba Illary, (Alibaba), Bonomi Ennio, Pertica Bassa
2. (BU) Taverna Olanda, (Jolden), Ciappesoni S.S.A, Bulciago
3. P.V Traction Obama, (Traction), Ponte Vecchio S.S SOC. AGR. Di, Vidor
4. Loca Mascia Agio, (Agio), AZ.  AGR. Locatelli Giglielmo & C, Vedeseta
5. Rivaldo Catania, (Rivaldo), Lillo Giuseppe, Castellana Grotte

2nd place & Best Udder


2nd place & Best Udder

Albon Alibaba Illary, (Alibaba), Bonomi Ennio, Pertica Bassa


Albon Alibaba Illary, (Alibaba), Bonomi Ennio, Pertica Bassa

final places


final places

Albon Alibaba Illary, (Alibaba), Bonomi Ennio, Pertica Bassa


Albon Alibaba Illary, (Alibaba), Bonomi Ennio, Pertica Bassa

final line up


final line up


Class 13b Intermediate Cow in milk (11)

1. Fiore, (Wonderment), Mazzoni Francesca AZ.AGR, Talamona
2. Castelgolaso Alba Chiara (Ensign Paul), Corsini Giuseppe E Francesco, Varsi
3. Rivaldo Fusella, (Rivaldo), Franca Mansueto, Mottola
4. Nana, (Etvei), Clegna Soc.AGR, Di Turetti Renz, Capo Di Ponte
5. Balu Vigor (Vigor), AZ.AGR Baita Noa S.A.S Fratell, Valdidentro

Final Line up


Final Line up

Fiore, (Wonderment), Mazzoni Francesca AZ.AGR, Talamona


Fiore, (Wonderment), Mazzoni Francesca AZ.AGR, Talamona

Castelgolaso Alba Chiara (Ensign Paul), Corsini Giuseppe E Francesco, Varsi


Castelgolaso Alba Chiara (Ensign Paul), Corsini Giuseppe E Francesco, Varsi


Class 14 Senior cow in milk (16)

1. (BU) Galby Nesta Ivrea, (Nesta), Galbardi Alessandro, Zone

2. Scipio – Pay Devra, (Scipio), Corsini Giuseppe Francesco, Varsi

3. Albon Alice, (Nesta), Bonomi Ennio, Pertica Bassa

4. Raissa Gardan, (Gardan), Forini Filippo, Valdisotto

5. Lambada, (Nesta), Tavasci Luciano AZ. AGR, Gordona

 

 

 

 

(BU) Galby Nesta Ivrea, (Nesta), Galbardi Alessandro, Zone


(BU) Galby Nesta Ivrea, (Nesta), Galbardi Alessandro, Zone

(BU) Galby Nesta Ivrea, (Nesta), Galbardi Alessandro, Zone


(BU) Galby Nesta Ivrea, (Nesta), Galbardi Alessandro, Zone

(BU) Galby Nesta Ivrea, (Nesta), Galbardi Alessandro, Zone


(BU) Galby Nesta Ivrea, (Nesta), Galbardi Alessandro, Zone

Scipio – Pay Devra, (Scipio), Corsini Giuseppe Francesco, Varsi


Scipio – Pay Devra, (Scipio), Corsini Giuseppe Francesco, Varsi


Class 15 Aged Cow (16)

1.(BU)  P.V Agio Nutella, (Agio), Ponte Vecchio S.S SOC. AGR. DI, Vidor
2. P.V Tau Martina, (Tau), Ponte Vecchio S.S SOC. AGR. DI, Vidor
3. P.V Jolden Nike, (Jolden), Ponte Vecchio S.S SOC. AGR. DI, Vidor
4. Tau Caterina, (Tau), Turnone Antonio, Martina Franca
5. Moana Nesta, (Nesta), Besseghini Vincenzo, Grosio

Judging in progress


Judging in progress

a great class


a great class

top 3 udders


top 3 udders

top placings


top placings


Class 16 Production Class (12)

1. Moiado Ula, (Moiado), Marantelli Colombin Franco AZ. A, Villa Di Tirano
2. P.V Dynasty Galaxy, (Dynasty), Ponte Vecchio S.S SOC. AGR. DI, Vidor
3. Stiff Peter Farm Raissa, (Peter), Maso Stivo Societa’ Semplice AGR, Malcesine
4. Taverna Lina, (Scipio), Ciappesoni S.S.A., Bulciago
5. Mir Zeus Eros, (Zeus), Riccianico Di Marchi Remo & Brun, Firenzuola

A proud moment for the winning breeder


A proud moment for the winning breeder

Presentation


Presentation

The Judge


The Judge






error: Content is protected !!