Shows and Sales Results

2014 IDW National Illawarra Show
DATE: January 21, 2014
JUDGE: Keith Dorries, Australia
HEAD SHOWN: 52





Champion Results

Junior Champion
Kangawarra Stella 3863, T & K Cochrane, NSW
Reserve Junior Champion
Cherrylock Malda’S Pride, B & J Gavenlock, NSW

Intermediate Champion
Winganna Viscount Flighty, Coburn Family, VIC
Reserve Intermediate Champion
Three Creeks Rosarian 4, JJ & BL Evans, VIC

Champion Cow

Winganna Empire Handsome, Coburn Family, VIC
Reserve Champion Cow
Lemon Grove Honeymoon 15, CR Chittick (Lemon Grove) P/L, VIC

Grand Champion

Winganna Empire Handsome, Coburn Family, VIC

Exhibitor Encouragement Award

Parker Family

Premier Breeder
Hayes Family
Premier Exhibitor
Hayes Family

Kangawarra Stella 3863


Kangawarra Stella 3863

Winganna Viscount Flighty


Winganna Viscount Flighty

Winganna Empire Handsome


Winganna Empire Handsome


Class 01, Heifer, born on or after 01/07/13 (3)

1. Llandovery Blush’s Jean (Viscount), Hayes Family, VIC
2. Llandovery Belagio Pride (Belagio), Hayes Family, VIC
3. Riversleigh Empire Gracie (Empire), Tuhan Family Trust, VIC


Class 02, Heifer, born 01/01/13 to 30/06/13 (6)

1. Cherrylock Malda’S Pride (Prophet), B & J Gavenlock, NSW
2. Glencliffe Kaiya 699 (Francois), R & S Parker, VIC
3. Llandovery L-Mine Duchess (Landmine), Hayes Family, VIC


Class 03, Heifer, born 01/07/12 to 31/12/12 (6)

1. Eagle Park Bygold Pet (Bygold), T & N Cochrane, NSW
2. Lara Twister Glady (Twister), E Ferguson, VIC
3. Llandovery Blush’s Queenette (Viscount), Hayes Family, VIC


Class 04, Heifer, Dry born 01/01/12 to 30/06/12 (5)

1. Kangawarra Stella 3863 (Empire),  T & K Cochrane, NSW
2. Llandovery Jeds Plum (Jed), Hayes Family, VIC
3. Eagle Park Dynamic Myrtle (Dynamic), T & N Cochrane, NSW


Class 05, Heifer, Dry born 01/07/11 to 31/12/11 (6)

1. Eagle Park Monarch Morgana-IVF (Monarch),  T & N Cochrane, NSW
2. Wallumlands Margaret 14 (Francios), TL & UJ Tidcombe, VIC
3. Illinga Solute Vision (Absolute-RED), Coburn Family, VIC


Class 07, Heifer, 2yrs in Milk, born 01/07/11 to 30/06/12 (2)

1. Riversleigh Alston Madeline (Prince), Tuhan Family Trust, VIC
2. Llandovery JR Joan (Fradon Jet-RED), Hayes Family, VIC


Class 08, Heifer, 2 1/2yrs in Milk, born 01/01/11 to 30/06/11 (4)

1. Three Creeks Rosarian 4  (Contender),  JJ & BL Evans, VIC
2. Lemon Grove Buttercup (Relix), CR Chittick (Lemon Grove) P/L,  VIC
3. Bluechip Absolute Pamela (Absolute-RED), T & N Cochrane, Nowra, NSW


Class 09, Cow, 3yrs in Milk, born 01/07/10 to 31/12/10 (2)

1. Winganna Viscount Flighty (Viscount), Coburn Family, VIC
2. Wallumlands Sunstorm 8 (Absolute R-ET), TL & UJ Tidcombe, VIC


Class 10, Cow, Dry born before 01/07/10 (1)

1.  Glencliffe Beauty 471 (Seattle Red), R & S Parker, VIC


Class 11, Cow, 4yrs in Milk, born 01/07/09 to 30/06/10 (6)

1.  Riversleigh Bustling Buttercup 5 (Barry Hall), Tuhan Family Trust, VIC
2. Blackwood Park Laurel 90 (Park Blitz), Blackwood Park,  SA
3. Winganna H-Tulip Duchess (Tulip), Coburn Family, VIC


Class 12, Cow, 5yrs in Milk, born 01/07/08 to 30/06/09 (5)

1. Kangawarra Heather 3188 (Empire), T & N Cochrane, NSW
2. Lemon Grove Honeymoon 27 (Treble), CR Chittick (Lemon Grove) P/L, VIC
3. Glencliffe Joyce 468 (Seattle Red), R & S Parker, VIC


Class 13, Cow, 6yrs & over in Milk, born before 01/07/08 (5)

1. Winganna Empire Handsome(Empire), Coburn Family, VIC
2. Lemon Grove Honeymoon (Buttler), CR Chittick (Lemon Grove) P/L, VIC
3. Llandovery Empires Freda (Empire), Hayes Family, VIC


Best Udder

Winganna Empire Handsome(Empire), Coburn Family, VIC