Shows and Sales Results

2014 Central New York Holstein Show
DATE: Saturday, July 5, 2014
LOCATION: Norwich, NY
JUDGE: Robert Fitzsimmons





Junior Show Champions

Junior Champion
Roll-N-View Extreme Briona-ET(AltaExtreme), Cooper Galton, Nunda, NY, 1st Fall Calf

Reserve Junior Champion
Sco-Lo-Coons Sid Bally(Sid), Mason Ziemba, Durhamville, NY, 1st Spring Calf



Intermediate Champion
BHL Harkdale AlltheWay-ET(Sid),Delaney Bergen, Odessa, NY, 1st Senior 2-Year-Old

Reserve Intermediate Champion
 L-Maples Hvezda Calli-Red(Hvezda), Cooper Galton, Nunda, NY, 1st Junior 2-Year-Old



Senior & Grand Champion
Ridgedale Glamorous(Outside), Cyrus Conard, Sharon Springs, NY, 1st Five Year-Old

 Reserve Senior & Reserve Grand Champion

Ridgedale Runway-Red-ET(Advent), Cyrus Conard, Sharon Springs, NY, 1st Aged Cow

Honorable Mention Senior Champion

Lantland Luci Jilly-Red-ET-TW(Lucifer), Jacob Menzi, Millport, NY, 1st Four Year-Old


Junior Show Premier Breeder & Exhibitor

Cooper Galton, Nunda, NY


Open Show Champions

Junior Champion
Roll-N-View Extreme Briona-ET(AltaExtreme), Cooper Galton,Nunda, NY, 1st Fall Calf

 Reserve Junior Champion
Ridgedale Raging Fire-Red(Absolute), Ben&Linda Byma, Richard&Henry Byma, Ilion, NY, 2nd Fall Calf

Honorable Mention Junior Champion
ZBW Dempsey Louana(Dempsey), Ziem Barb Way,Durhamsville, NY, 1st Spring Yearling

 



Intermediate Champion
Ovaltop Gibson Naomi(Gibson), Ovaltop Holsteins, Richfield Springs, NY, 1st Senior 3-Year-Old

Reserve Intermediate Champion
Joleanna Absolutely Rainin(Absolute), Joleanna Holsteins, Unadilla, NY, 2nd Senior 3-Year-Old

Honorable Mention Intermediate Champion
BHL Harkdale AlltheWay-ET(Sid), Delaney Bergen, Odessa, NY, 1st Senior 2-Year-Old



Senior & Grand Champion
More-Yet Goldwyn Faithful-ET(Goldwyn), Cooper Galton, Nunda, NY, 1st Four Year-Old

Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Longhaven Gold Roulette-ET(Goldwyn), Ridgedale Farm & Doug Wolfe, Sharon Springs, NY, 2nd Four Year-Old

 Honorable Mention Senior Champion
Maheufils Goldwyn Monica-ET(Goldwyn), Eric Worden, Cassville, NY, 1st Aged Cow


Open Show Premier Breeder & Exhibitor

Ovaltop Holsteins, Richfield Springs, NY


Intermediate Champion Best Three Females (3)

1.Joleanna Holsteins
2.Ovaltop Holsteins
3.Roedale Farm


Bull Calf class (1)

1. Ridgedale, Cyrus Conard, Sharon Springs, NY


Spring Heifer Calf (20)

1.Mac-Mara Brok US Big Time(Brokaw), Mac-Mara Holsteins,Marathon, NY 2.Sco-Lo-Coons Sid Bally(Sid),Mason Ziemba,Durhamville, NY
3.Hobby Acres Hvezda Twisted(Hvezda-ET), Isabella Bergen,Odessa, NY


Winter Heifer Calf (26)

1.Roll-N-View Atwd Braveheart(Atwood), Cooper Galton,Nunda, NY
2.Mac-Mara Defiant Deja Vu(Defiant), Mac-Mara Holsteins,Marathon, NY
3.Roll-N-View McCutchen Fern(McCutchen), Allison Galton,Nunda, NY


Fall Heifer Calf (23)

1.Roll-N-View Extreme Briona-ET(AltaExtreme), Cooper Galton, NY 2.Ridgedale Raging Fire-Red(Absolute-Red), Ben&Linda Byma, Richard&Henry Byma, Ilion, NY
3.Joleanna Domain Maize(Domain), Dave & Cathy Johnson, Unadilla, NY


Summer Yearling (5)

1.Curr-Vale Airlift Vanna(Airlift), Joleanna Holsteins,Unadilla, NY
2.Roll-N-View Heath Ivana(Heath), Cooper Galton,Nunda, NY
3.Headline Alexander Juicy(Alexander), Cassie Head, Hubbardsville, NY


Spring Yearling class (11)

1.ZBW Dempsey Louana(Dempsey), Ziem Barb Way,Durhamsville, NY 2.Hackett Lights On(Dundee), Jordan Bergen,Odessa, NY
3.Tiger-Lily Brst Riely-Red(Redburst), Lily Marshman&Merrilea Holsteins, Oxford, NY


Winter Yearling class (6)

1.Ms Maview Ludie G Awtood(Atwood), Cooper Galton, Nunda, NY
2.Oakfield-Bro Feather-Red-ET(Fantasy), Ellen Haner,Canandaigua, NY
3.Miss Mango Margarita(Contender), Mac-Mara Holsteins,Marathon, NY


Fall Yearling class (7)

1.Ovaltop Picolo Rojo-Red-ET(Picolo), Ovaltop Holsteins,Richfield Springs,NY 2.Even-Par Mit Riley-Red(Mitey P), Lily Marshman&Merrillea Holsteins, Oxford, NY
3.Elmvue Gold Nicole-ET(Goldwyn), Monofran Farm, Canastota, NY


Dry Cow class (1)

1.Ovaltop Dundee Ester(Dundee), Ovaltop Holsteins,Richfield Springs, NY


Junior 2-Year-Old class (9)

1.L-Maples Hvezda Calli-Red(Hvezda), Cooper Galton, Nunda, NY
2.Joleanna Sid Matrimony(Sid), Dave & Cathy Johnson,Unadilla, NY
3.Velthius Windbrook Destined(Windbrook), McGarr Farm, King Ferry


Senior 2-Year-Old class (10)

1.BHL Harkdale AlltheWay-ET(Sid), Delaney Bergen, Odessa, NY
2.Ms Curage Sid Contagious-ET(Sid), Elmvue, Air America LLC & Moo-York Cattle Co., Johnstown, NY
3.Ms Nolans McGarr Georgette(Goldwyn), Sam Nolan


Senior 3-Year-Old class (5)

1.Ovaltop Gibson Naomi(Gibson), Ovaltop Holsteins, Richfield Springs, NY
2.Joleanna Absolutely Rainin(Absolute), Joleanna Holsteins, Unadilla, NY 3.Ziems-Emer Absolute Lib-Red(Absolute), Kirt V. Menzi, Millport, NY


Four Year-Old class(12)

1.More-Yet Goldwyn Faithful-ET(Goldwyn), Cooper Galton, Nunda, NY 2.Longhaven Gold Roulette-ET(Goldwyn), Ridgedale Farm&Doug Wolfe, Sharon Springs, NY
3.Lantland Luci Jilly-Red-ET-TW(Lucifer), Jacob Menzi, Millport, NY


Five Year-Old class (7)

1.Ridgedale Glamorous(Outside), Cyrus Conard, Sharon Springs, NY
2.Maple-Downs Hailey(Avalanche), Elmvue, B&C Muprhy & Field of Dreams, Johnstown, NY
3.
4. VT-Pond-View Talent Pat-ET(Talent), Tyler Nephew, Merrill, NY


Aged Cow class (4)

1.Maheufils Goldwyn Monica-ET(Goldwyn), Eric Worden,Cassville, NY 2.Ridgedale Runway-Red-ET(Advent), Cyrus Conard,Sharon Springs, NY 3.Carldot Goldwyn Carlin(Goldwyn), Cooper Galton, Nunda, NY
4.Beaver Ray Damion Honeycomb-ET(Damion), Jessica Currie, Tully


150,000 Lb. Cow class (4)

1.Dithmarsia Black Ice Lara(Black Ice), Paul Johannssen, Mowhawk, NY 2.Joleanna Outside Mandarin(Outside), Joleanna Holsteins, Unadilla, NY 3.Ovaltop Talent Roxette(Talent), Ovaltop Holsteins, Richfield Springs, NY


1 2




error: Content is protected !!