Shows and Sales Results

2013 Western Spring National Holstein Show
DATE: May 16, 2013
LOCATION: Richmond, UT
JUDGE: Gus Schwartzbeck, Union Bridge, MD





Junior Champions

Junior Champion
Ms Lulus Fever Legacy-ET (Fever), Spring Yearling, Westcoast Holsteins, BC

Reserve Junior Champion
Westcoast Braxton Ravelynn (Braxton), 2nd Spring Yearling, Ravendale Holsteins, BC

HM Junior Champion
Ms Escapes BW Ectasy-ET (Goldwyn), Fall Yearling, Michael Heath & Robin Hood Holsteins, WA


Red & White Junior Champions

Junior Champion
Mil-R-Mor Desire-Red-TW (Barbwire-Red), Fall Calf, Westcoast Holsteins, BC

Reserve Junior Champion
Ms Apples Aleda-Red-ET (Redburst-Red), Winter Calf, Westcoast Holsteins, BC

HM Junior Champion
Ms Doubletree J Charm-Red (Jericho-Red), Winter Yearling, Doubletree Dairy & EskDale
Dairy, UT


Junior Champions - Junior Show

Junior Champion – Junior Show
Ms Goss Kids Dempsey Twink (Dempsey), Winter Calf, Kayd Goss, CO

Reserve Junior Champion – Junior Show
Pappys Picolo Cherry (Picolo-Red), Fall calf, Katie Wallentine, UT

HM Junior Champion – Junior Show
Claquato-RH Extreme (Atwood), Fall Calf, Tyler Robinson, WA


Intermeidiate Champions

Intermediate Champion
Ms Goldwyn Asterix-ET (Goldwyn), Senior 3 year old, Asterix Syndicate, ID

Reserve Intermediate Champion
Vedderlea Goldwyn Esther (Goldwyn), 2nd Senior 3 year old, Peter Tuytel, BC

HM Intermediate Champion
Duckett D Layla-Red-ET (Destry), Senior 2 year old, Westcoast Holsteins, BC


Senior & Grand Champions

Senior & Grand Champion
Brainwave Goldwyn Lauramie-ET (Goldwyn), Aged Cow, Westcoast Holsteins, BC

Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Air-osa Redbull 12417 (Redbull), 4 year old, Joe Airosa, CA

HM Grand Champion
Ms Goldwyn Asterix-ET (Goldwyn), Senior 3 year old, Asterix Syndicate, ID

HM Senior Champion
Ms Apples Asset-Red-ET (Fradon Redliner-Red-ET), 5 year old, Westcoast Holsteins,
Chilliwack,  BC


Red & White Intermediate Champions

Red & White Intermediate Champion
Duckett D Layla-Red-ET (Destry), Westcoast Holsteins, BC

Reserve Intermediate Champion
Canyon Breeze Rustic-Red (Debonair), Canyon Breeze Holsteins, UT

 

 


Red & White Senior Champions

Senior Champion
Ms Apples Asset-Red (Redliner),Westcoast Holsteins, BC

Reserve Senior Champion
Brown King Advent Liz-Red-ET (Advent), Ethan Brown, UT

 

 


R&W Junior Show

Senior Champion of the R&W Junior Show
Brown King Advent Liz-Red-ET (Advent), Ethan Brown, UT

Reserve Senior Champion of R&W Junior Show
Balland Tugboat Penni-Red (Tugboat-Red), Meredith Ball, ID


Winter Calf (11)

1. Ms Apples Aleda-Red-ET (Redburst-Red),Westcoast Holsteins, BC
2. Ms Goss Kids Dempsey Twink (Dempsey), Kayd Goss, CO
3. Claquato-RH Gold Eclipse (Gold Chip), Claquato Farms, Berry & Kujawa, Chehalis, WA
4. Yard-O-Ute Rainy Lexus (Barnie), Wade Yardley, UT
5. Butter-Dell Perseus Ida-ET (Perseus), Kent & Craig Buttars, UT
6. Whey-Mat Attitude Gidget (Attitude-Red), Matt Leak, UT
7. Claquato-RH Eve-ET (Gold Chip), Claquato Farms, Berry & Kujawa, WA
8. Cache-Valley LH Crystal-ET (Lheros), Kade Harris, UT
9. Bristol Alexander Leona (Alexander), Gerald Halbach, AZ
10. Cache-Valley Colton Roxy (Colton), Landon Schumann, UT


Fall Calf (18)

1. Mil-R-Mor Desire-Red-TW (Barbwire-Red), Westcoast Holsteins, BC
2. Stranshome GW Anthurium-ET (Goldwyn), Matt Leak, UT
3. Cache-Valley Damion Lilly (Damion), Kade Harris, UT
4. Will-Tattoo Des Tinsley-ET (Destry), Adam & Lacey Van Exel and Will & Amy Iager, CA
5. Co-Vale Dempsey Mia 4268 (Dempsey), Wade Yardley, UT
6. Doubletree Chelios Mycala (Chelios), Doubletree Dairy, UT
7. Pappys Picolo Cherry (Picolo-Red), Katie Wallentine, UT
8. Doubletree Wing Sarah (Wing), Doubletree Dairy, UT
9. Exels Lavanguard Ava 17696 (Lavanguard), Hank & Carolyn Van Exel, CA
10. Claquato-RH Extreme (Atwood), Tyler Robinson, WA


Summer Yearling (5)

1. R-John Aftershock Dana (Aftershock), Hank & Carolyn Van Exel, CA
2. Robin-Hood LKI Crackers-ET (Gold Chip), Briar Jeg, WA
3. EskDale ZDestiny Suds-ET (ZDestiny), EskDale Dairy, UT
4. Pappys Falcon Indiana (Falcon), Pappys Farms, UT
5. UTAG Redliner Glamor-Red-ET (Redliner), Utah State University, UT


Spring Yearling (12)

1. Ms Lulus Fever Legacy-ET (Fever), Westcoast Holsteins, BC
2. Westcoast Braxton Ravelynn (Braxton), Ravendale Holsteins, BC
3. Oakfield Demspey (Dempsey), Rebekah Mast, CA 4. Petitclerc Goldwyn Alcatraz (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC
5. Ocean-View Braxton Zamora (Braxton), Hank & Carolyn Van Exel and J & S Zonneveld, CA
6. EskDale Goldsun Susie-ET (Goldsun), EskDale Dairy, UT
7. Ms Double Attic Mia-ET (Atlantic), Doubletree Dairy & Chuck Will, UT
8. UTAG Redliner Freckles-ET (Redliner-Red), Utah State University, UT
9. Cache-Valley Astro Alive (Asteroid), Kade Harris, UT
10. Heart-O-Rose Shot 799 (Shot Laser), Heart-O-Rose Dairy, ID


Winter Yearling (7)

1. Sunnyhome Fever Melora (Fever), Westernrose
2. St-Jacob Destry Alanna-ET (Destry), Pappys Farms, UT
3. Ms Doubletree J Charm-Red (Jericho-Red), Doubletree Dairy & EskDale
Dairy, UT
4. Ms Double Ronnie-ET (Jasper), Doubletree Dairy, UT
5. Claquato-RHCB Santa Baby-ET (Gold Chip), Claquato Farms & Robin-Hood
Holsteins, WA
6. Cache-Valley S S Olive-ET (September Storm), Kade Harris, UT
7. Jerland SH Advt Nova-Red-ET (Advent), Zadie Harris, UT


Fall Yearling (7)

1. Ms Escapes BW Ectasy-ET (Goldwyn), Michael Heath & Robin Hood Holsteins, WA
2. Pappy Raul Shelly (Raul), Pappys Farms, UT
3. EskDale Federal Elyse Elane (Federal), EskDale Dairy, UT
4. Cache-Valley Daiquiri-Red (Destry), Kade Harris, UT
5. Budjon-JK Atwood Elfie-ET (Atwood), Allen & Mike Berry and Michael Heath, WA
6. Class-E Fever Colette-ET (Fever), Wade Yardley, UT
7. VanDyk-K Atwood Paris-ET (Atwood), VanDyk-K Holsteins, WA


Junior Best Three Females (6)

1. Pappys Farms, Ogden, UT
2. Doubletree Dairy, Holden, UT
3. EskDale Dairy, Eskdale, UT
4. Harris Dairyland, Richmond, UT
5. Utah State University, Wellsville, UT
6. Claquato-RH, Chehalis, WA


Dry Cow (1)

1. Cache-Valley Talent 2139-ET (Talent), Lafollette Holsteins and Harris Dairyland, UT


Junior 2-Year-Old (8)

1. Utag Dusk Ellie-ET (Dusk), Utah State University, UT
2. R-John Atwood Aspire- ET (Atwood), Rocco Cunningham, CA
3. Pappys Atlantic Rosebud-ET (Atlantic), Pappys Farms, UT
4. R-John Atwood Ashlyn-ET (Atwood), Westcoast Holsteins, BC
5. Midway Braxton Kathy-ET (Braxton), Karl & Donna Hale, OR
6. Western-Glow AW Buttercup (Atwood), Brea Tracy, WA
7. Knott-Run Contendr Lola-Red (Contender-Red), Knott Run Holsteins, ID
8. Cache-Valley SS Scarlet-Red (September Storm), Harris Dairy, UT


Senior 2-Year-Old (11)

1. Duckett D Layla-Red-ET (Destry), Westcoast Holsteins, BC
2. Lafontaine Aftershock Arrie (Aftershock), Westcoast Holsteins, BC
3. Hamming Jasper Darla-ET (Jasper), Porter Wright & Katie Wallenrine, UT
4. Utag Sanchez Elix-ET (Sanchez) Utah State University, UT
5. Tiptop Shottle Tala 1910-ET (Shottle), Jarom & Staci Nelson, UT
6. How-El-Acres Jas Tiff-ET (Jasper), Kayd Goss, CO
7. EskDale Boxer Bouguet-ET (Boxer), EskDale Dairy, UT
8. EskDale Sterling Alida (Sterling), EskDale Dairy, UT
9. Knott-Run Contndr Sasha-ET (Contender), Jim Folkinga, ID
10. Balland Miss Candycane-Red (Bow), Meredith Ball, ID


Junior 3-Year-Old (7)

1. Pappys Sanchez Lassie (Sanchez), Pappys Farms, UT
2. Canyon-Breeze S Ability (Sanchez), Steven Gillins, UT
3. Utag Spearmint Zoe (Spearmint), Utah State University, UT
4. Butter-Dell Destry Ilsa-ET (Destry), Kent & Craig Buttars, UT
5. Utag Dundee Edified-ET (Dundee), Utah State University, UT
6. Butter-Dell Talent Ivy (Talent), Kent & Craig Buttars, UT
7. Cache-Valley Applegate 2420 (Applegate-Red), Harris Dairyland, UT


Senior 3-Year-Old (11)

1. Ms Goldwyn Asterix-ET (Goldwyn), Asterix Syndicate, ID
2. Vedderlea Goldwyn Esther (Goldwyn), Peter Tuytel, BC
3. Air-Osa San Hezbollah 13319 (Sanchez), Air-Osa Dairy, CA
4. Milky-Way Bolton Blossom (Bolton), Milky Way Dairy & Brown King, UT
5. Pappys Goldwyn Texie-ET (Goldwyn), Lacey Papageorge, UT
6. Premium-Farms Brax Aladin (Regancrest S Braxton-ET), Christopher Rocha, OR
7. Doubletree Storm Deja (September Storm), Doubletree Dairy, UT
8. Utag Sanchez Emblaze-ET (Sanchez), Utah State University, UT
9. Cache-Valley Mac 2373-ET (Mac), Harris Dairyland, UT
10. Canyon-Breeze Rustic-Red-ET (Debonair-Red), Steven Gillins, UT


4-Year-Old (11)

1. Air-osa Redbull 12417 (Redbull), Joe Airosa, CA
2. T-C-G Shottle Minnow (Shottle), Triple Crown Genetics, ID
3. Pappys Goldwyn Natasha-ET (Goldwyn), Pappys Farms, UT
4. Canyon-Breeze L Escape-ET(Lightning), Wade Yardley, UT
5. Brownking Advent Liz-Red-ET (Advent), Ethan Brown, UT
6. EskDale Goldwyn Lizzie-ET (Goldwyn), EskDale Dairy, UT
7. Yard-O-Ute RL Corene (Redliner), Steven Gillins, UT
8. Cache-Valley Laramee  2294 (Laramee), Kade Harris, UT
9. Cache-Valley Outside 2304 (Outside), Harris Dairyland, UT
10. Tiptop Garrison Marah 1363 (Garrison), Kent Aston, ID


5-Year-Old (8)

1. Ms Apples Asset-Red-ET (Fradon Redliner-Red-ET), Westcoast Holsteins,
Chilliwack,  BC
2. Willowlane Dundee Abigail (Regancrest Dundee-ET), Westcoast Holsteins,
Chilliwack, BC
3. Midway Damion Kathy (Damion), Karl & Donna Hale, OR
4. Pappys Dundee Brenen (Dundee), Pappys Farms, UT
5. Cache-Valley Lheros 2163 (Lheros), Kade Harris, UT
6. Rainyridge Regemint Jackie-Red (Regiment-Red), Kade Harris, UT
7. Gracistate Ad Rose-Red-ET (Advent-Red), John Lewis
8. Balland Tugboat Penni-Red (Tugboat-Red), Meredith Ball, ID


Aged Cow (7)

1. Brainwave Goldwyn Lauramie-ET (Goldwyn), Westcoast Holsteins, BC
2. Air-Osa Champion 11225 (Champion), Joe Airosa, CA
3. Stoneden Goldwyn Candace-ET (Goldwyn), Westcoast & R&F Livestock, BC
4. Claquato Goldwyn Regina-ET (Goldwyn), Claquato Holsteins, WA
5. Canyon-Breeze Zenith Awilda (Zenith), Steven Gillins, UT
6. Cache-Valley Lea Septst1-ET (September Storm), Kade Harris, UT
7. Pappys Roy Cutie (Jordan), Pappys Farms, UT


150,000Lb. Cow (2)

1. Pappys Ryan Felma (Ryan), Pappys Farms, UT
2. Utag Dundee Eclipse-ET (Dundee), Utah State University, UT






error: Content is protected !!