Shows and Sales Results

2013 Swiss Expo Brown Swiss Show
DATE: January 18, 2012
LOCATION: Lausanne, Switzerland
JUDGE: Mike Deaver (USA)





Champion Heifer

Champion : Vogelsmatt BS Jongleur J-Ci-Et (Jongleur-Et), Class 7,  Simon Et Peter Gfeller, 3273 Kappelen
Reserve : Finale (Jet-Et ), Class 8, Tom und Noe Salzgeber, 7243 Pany
HM : Jana (Jongleur-Et), Class 3, Hansruedi Arnold & Erwin Arnold, 6463 Bürglen UR


Intermediate Champion

Champion : Paola (Big Boy-Et), Class 11, Hans-Jakob Telli, 7016 Trin Mulin
Reserve : Schibraho Jet Jelena (Jet-Et), Class 10, Ezio Pedrini, 6780 Airolo
HM : Rietbergers Jongleur Norma (Jongleur-Et), 2nd Class 11, Fritz Rietberger, 7208 Malans GR
Champion Udder: Paola (Big Boy-Et), Class 11, Hans-Jakob Telli, 7016 Trin Mulin
Res. Champion Udder: Schibraho Jet Jelena (Jet-Et), Class 10, Ezio Pedrini, 6780 Airolo


Grand Champion

Champion: Steiner’s Jolden Ashton (Jolden-Et), Class 12, GS Alliance & Paul Petriffer, 6463 Bürglen UR
Reserve : Lissy (Agenda-Et), Class 13, Christian Schneider & Dani Gisler, 6463 Bürglen
HM : Aurora (Glenn-Et), 2nd Class 11, Bürgi Schauteam & Heinzer Genetics, 6318 Walchwil
Champion Udder: Steiner’s Jolden Ashton (Jolden-Et), Calss 12, GS Alliance & Paul Petriffer, 6463 Bürglenur
Res. Champion Udder: Lissy (Agenda-Et), Class13, Christian Schneider & Dani Gisler, 6463 Bürglen


Class 1 (4)

1. Willia (William BV), Gisler-Pfulg Schauteam, 6463 Bürglen UR
2. Pedrini Top TI Jongl Seisme-Et (Jongleur-Et), Ezio Pedrini Ezio, 6780 Airolo
3. Peter BS Vigor Gracia (Vigor-Et), Bruno Breitenmoser, 9035 Grub AR
4. Taddei Top TI Chalanger Mirta (Chalanger), Taddei Danilo, 6716 Leontica


Class 2 (6)

1. Schatt’s Jet Joana (Jet-Et), Armin Schatt, 8835 Feusisberg
2. Schatt’s Jongleur Zoe (Jongleur-Et), Armin Schatt, 8835 Feusisberg
3. Pedrini Top TI Jongleur Kelly (Jongleur-Et), Ezio Pedrini, 6780 Airolo
4. Sunday-Et (Jolden-Et), Armin Schatt, 8835 Feusisberg
5. Biasca (Jongleur-Et), Thomas Renggli, 6112 Doppleschwand
6. Finia (Jongleur-Et), Martin Hochreutener, Eggersriet


Class 3 (9)

1. Jana (Jongleur-Et), Hansruedi Arnold & Erwin Arnold, 6463 Bürglen UR
2. Melodie (Jongleur-Et), Mathias Vitali, 6718 Olivone
3. Suissegfeller Denzo O-Eleven (Denzo), Simon & Peter Gfeller, 3273 Kappelen
4. Clos Jolin Vigor Coca-Suze (Vigor-Et), Sebastien Vial, 1609 St-Martin FR
5. Gs Alliance Allie-Et (Jongleur-Et), GS Alliance, 6463 Bürglen
6. Plattenbach Bs Jongleur Jeamie (Jongleur-Et), Peter Betschart, 6436 Muotathal
7. Schibraho Calvin Carla (Calvin-Et), Josef & Benno Schaller, 6174 Sörenberg
8. Merla (Jongleur-Et), Josef Wiederkehr, 9123 Nassen
9. Ineichen’s Dally Pussy (Dally-Et), Peter Ineichen, 9427 Wolfhalden


Class 4 (9)

1. Jonamala (Jongleur-Et), Gisler-Pfulg Schauteam, 6463 Bürglen UR
2. Witra (Witto), Nideröst Mathias, Ingenbohl
3. Jeys-Li (Jet-Et), Werner + Gebrüder Infanger, 6461 Isenthal
4. Lorena (Calvin-Et), Tom und Noe Salzgeber, 7243 Pany
5. Bürgi’s BS Cafino Kesha (Cafino), Heini Bürgi & Bürgi Schauteam, 6078 Lungern
6. Taddei Top Ti Joel Asia-Et (Joel), Taddei Danilo, 6716 Leontica
7. Plattenbach Bs Eros Edelweiss (Eros), Peter Betschart, 6436 Muotathal
8. Bürgi’s Bs Jongleur Jouly (Jongleur-Et), Heini Bürgi & Bürgi Schauteam, 6078 Lungern
9. Abtop Jongleur Jolie (Jongleur-Et), Peter Ledergerber, 8704 Herrliberg


Class 5 (9)

1. Romy (Elio), Dino Balestra & Peter Allemann, 7460 Savognin
2. Suissegfeller Alibaba Lisa (Alibaba), Simon & Peter Gfeller, 3273 Kappelen
3. Bürgi’s Jongleur Jesika (Jongleur-Et), Kuno Bürgi, 6414 Oberarth
4. Bürgi’s BS Eros Eve (Eros-Et), Heini Bürgi & Bürgi Schauteam, 6078 Lungern
5. Fontana Top TI Wurl Melrose (Wurl-Et), Fontana Giuseppe, 6773 Prato (Leventina)
6. Plattenbach BS Jet Enya (Jet-Et), Peter Betschart, 6436 Muotathal
7. Schmid BS Chaplin Dimira (Chaplin), Gebr Schmid, 8706 Meilen
8. Les Granges Bongolo Fada (Bongolo-Et), Philippe & Samuel Dupasquier, 1635 La Tour-De-Trême
9. Harmony (Top Acres C Wonderment), Blum Heinrich, A-6973 Höchst/Vorarlberg – Austria


Class 6 (10)

1. Jane (Julen-Et), Mathias Vitali, 6718 Olivone
2. Parade (Pauer Et), Ezio Pedrini, 6780 Airolo
3. Joslin (Jongleur-Et), Christian Muheim, Flüelen
4. Herrenhof Bs Jongleur Pipi (Jongleur-Et), Reto Villiger & Hugo Studhalter / Chantal Baumgartner, 5644 Auw
5. Ursula (Jet-Et), Thomas Breitenmoser, 9035 Grub AR
6. Mirella (Maiko) Willi Gähler, 9243 Jonschwil
7. Jolanda (Jongleur-Et), BG Gisler / Rüegg, 8735 Rüeterswil
8. Angela (Jongleur-Et), Josef Schäli – Burch, 6074 Giswil
9. Gendott Top Ti Jongl Ulrika (Jongleur-Et), Dazio E Enea Polti, 6718 Olivone
10. Lupine (Titus), Josef Wiederkehr, 9123 Nassen


Class 7 (11)

1. Vogelsmatt BS Jongleur J-Ci-Et (Jongleur-Et), Simon & Peter Gfeller, 3273 Kappelen
2. Kreuzerhever Bs Jongleur Kity (Jongleur-Et), Andy U. Kreuzer & Annelise Hever, 5607 Hägglingen
3. J.R. Breeding Vigat Valora (Vigat-Et), Andreas Stocker, 5623 Boswil
4. Gs Alliance Bongolo Joana (Bongolo-Et), Simon & Peter Gfeller, 3273 Kappelen
5. Pom-Lee (Jongleur-Et), Severino Rigozzi & Odis Rigozzi, 6719 Aquila
6. Barbara (Bongolo-Et), Hansruedi Schaufelberger, 8335 Hittnau
7. Bianchi’s Acevio Aria (Acevio), Severino Rigozzi & Odis Rigozzi, 6719 Aquila
8. Global View Decker Hyla (Decker-Et), Ueli Stauffacher, 8932 Mettmenstetten
9. Danea (Terror), Dino Balestra & Damian Caratsch, 7460 Savognin
10. Rüttimann Topas Trisha (Topas), Rochus + Peter Heinzer, 6318 Walchwil
11. Gama (Union), Earl Pierre Blanche, 41170 Souday – France


Class 8 (8)

1. Finale (Jet-Et), Tom und Noe Salzgeber, 7243 Pany
2. Schatt’s Jongleur Svenja (Jongleur-Et), Armin Schatt, 8835 Feusisberg
3. Julia (Julen Et), Peter Betschart, 6436 Muotathal
4. Taiga (Jolahofs Polo Jongleur), Winder Otmar, A-6858 Bildstein/Vorarlberg – Austria
5. Flühmann’s Pixton Cortina (Pixton), Patrick & Romain Castella, 1669 Albeuve
6. Eva (Jeronimo), Danilo Taddei, 6716 Leontica
7. Ineichen’s Adagio Odelia (Adagio), Peter Ineichen, 9427 Wolfhalden
8. Taddei Top TI Alibaba Zamara (Alibaba), Danilo Taddei, 6716 Leontica


Class 9 (7)

1. Pippilotta (Wurl-Et), Beat Von Rickenbach, 6416 Steinerberg
2. Plattenbach Bs Td Toscana (Td-Et), Peter Betschart, 6436 Muotathal
3. Plantahöf’s Pinggi Ulricke (Pinggi), Plantahof, 7302 Landquart
4. Kavita (Jet-Et), Armin Buchli – Dönz, 7405 Rothenbrunnen
5. Heinzer Genetik Joel Joy (Joel), Rochus + Peter Heinzer, 6318 Walchwil
6. Taddei Top Ti Jongleur Zocra (Jongleur-Et), Fratelli Taddei, 6724 Ponto Valentino
7. Didi (Wurl-Et), Fratelli Taddei, 6724 Ponto Valentino


Class 10 (8)

1. Schibraho Jet Jelena (Jet-Et), Ezio Pedrini, 6780 Airolo
2. Marana (Willi), Johannes Bürki, 9413 Oberegg
3. Fontana Top Ti Wurl Meredith (Wurl-Et), Giuseppe Fontana, 6773 Prato (Leventina)
4. Les Granges Huray Detresse (Huray), Philippe & Samuel Dupasquier, 1635 La Tour-De-Trême
5. Marzaro Top Ti Glenn Si Lo So (Glenn-Et), Andrea Marzaro, 6955 Cagiallo
6. Gunda (Willi) Ueli Jäger, 9064 Hundwil
7. Bettina (Pelux-Et), Gebr. Schmid, 8706 Meilen
8. Taddei Top Ti Glenn Villa (Glenn-Et), Fratelli Taddei, 6724 Ponto Valentino


Class 11 (7)

1. Paola (Big Boy), Hans-Jakob Telli, 7016 Trin Mulin
2. Rietbergers Jongleur Norma (Jongleur-Et), Fritz Rietberger, 7208 Malans Gr
3. Truaisch Flli. Panner Fortuna (Panner-Et),Mathias Vitali, 6718 Olivone
4. Frusetta Top Ti Jol Twister-Et (Jolden-Et), Andrea Marzaro & Stefano Mercoli, 6955 Cagiallo
5. Bea (Julen-Et), Ezio Pedrini, 6780 Airolo
6. Meta (Glenn-Et), Ezio Pedrini, 6780 Airolo
7. Glenna (Glenn-Et), Ernst Knüsel, 6403 Küssnacht Am Rigi


Class 12 (11)

1. Steiner’s Jolden Ashton (Jolden-Et), GS Alliance + Paul Petriffer, 6463 Bürglen Ur
2. Aurora (Glenn-Et X Carlos-Et), Schauteam Bürgi & Heinzer Genetics, 6318 Walchwil
3. Global View Jolden Dakota (Jolden-Et), Global View Genetics, 9313 Muolen
4. Plantahof’s Denver Sindi (Denver-Et) Plantahof, 7302 Landquart
5. Tamy (Tau), Werner Haas & Martin Haas, 6012 Obernau
6. Emel (Eduard), Carolin Mazzolini – Regli, 6490 Andermatt
7. Steiner’s Dynasty Angelic (Dynasty-Et), GS Alliance, 6463 Bürglen Ur
8. Sun Valley Total Tiki (Total-Et), Fratelli Taddei, 6724 Ponto Valentino
9. Widmer D&B Vigor Julie (Vigor-Et), Andreas Widmer, 6274 Eschenbach Lu
10. Global View Jet Daisy (Jet-Et ), Global View Genetics, 9313 Muolen
11. Elena (Tau) Hans Breitenmoser, 6147 Altbüron


Class 13 (4)

1. Lissy (Agenda-Et), Christian Schneider & Dani Gisler, 6463 Bürglen
2. Suissegfeller Zeu Jane Of Bern (Zeus), Simon & Peter Gfeller, 3273 Kappelen
3. Inka (Zottli), Markus Süess, 9204 Andwil Sg
4. Pricilla (Westlife), Andreas Stocker, 5623 Boswil


Class 14 (7)

1. Rüttimann Orlando Odessa (Orlando-Et), Rochus + Peter Heinzer, 6318 Walchwil
2. Jarin (Bordo), Ruth Marti, 8718 Schänis
3. Tufera Genetic Agio Ontaria (Agio-Et), Gisler-Pfulg Schauteam, 6113 Romoos
4. Junker (Jackpot), Beat Windlin, 6064 Kerns
5. Thom Bisch’s Wurl Paloma (Wurl-Et), Ezio Pedrini, 6780 Airolo
6. Fontana Top Ti Rhythm Megan (Rhythm), Giuseppe Fontana, 6773 Prato (Leventina)
7. Widmer D&B Polo Diega (Polo-Et) Andreas Widmer, 6274 Eschenbach Lu


Class 15 (4)

1. Biene (Denmark-Et) Beat Von Rickenbach, 6416 Steinerberg
2. Plantahof’s Gerry Nixe (Gerry), Plantahof, 7302 Landquart
3. Wickli’s Collection Wicki-Et (Collection) Markus Süess, 9204 Andwil Sg
4. Global View Zoldo Handy (Zoldo), Global View Genetics, 9313 Muolen