Shows and Sales Results

2013 Midwest Fall National Holstein Show
DATE: August 28, 2013
JUDGE: Chad Ryan, Fond du Lac, WI
HEAD SHOWN: 168





Junior Champions

Junior Champion
Stranshome RLou Spot On (RedLou), Summer Yearling, Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN
Reserve Junior Champion
Bella-View Goldwyn Julip (Goldwyn), 2nd Summer Yearling, Lynn & Sara Harbaugh, WI
HM Junior Champion
Hez Atwood Heidilin (Atwood), Fall Calf, Joe & Reid Stransky & Legendholm Holsteins, MN

Reserve jr Champion - Bella-View Goldwyn Julip


Reserve jr Champion - Bella-View Goldwyn Julip

Junior Champion - Stranshome RLou Spot On


Junior Champion - Stranshome RLou Spot On


Intermediate Champions

Intermediate Champion & HM Grand Champion
Garay Alexander Destiny (Alexander), Senior 3 year old, Mike II & Julie Duckett & F & J Phillipson, WI
Reserve Intermediate Champion
Scientific Decadent Rae (Sanchez), Senior 3 year old, Matthew Joseph Nunes, WI
HM Intermediate Champion
Morsan Atwood Burka (Atwood), Junior 2 year old, Michael II & Julie Duckett, WI

LtoR - Int Champion, Res Int Champion


LtoR - Int Champion, Res Int Champion


Senior and Grand Champions

Senior & Grand Champion:
Craigcrest Rubies Gold Rejoice, WI (Goldwyn), 4 year old, Michael II & Julie Duckett, WI
Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Jen-D Devil Tiffany (Red Devil), 6 yrs and older, Reid Stransky & Jeni Dingbaum, MN
HM Senior Champion
Exels Goldwyn Anna 13384 (Goldwyn), 150,000 lb, Norman Nabholz & Eddie Bue, MN

 

LtoR - Grand, Res & HM with Judge Chad Ryan


LtoR - Grand, Res & HM with Judge Chad Ryan

LtoR - Grand, Res & HM


LtoR - Grand, Res & HM


Junior Show Champions

Junior Champion
Bella-View Alex Ashanti (Alexander), Summer Yearling, Paige N Vossekuil, WI
Reserve Junior Champion
Lida-Acres Dundee Adeen (Dundee), Summer Yearling, Alisha, Bernice, Amy-Jo & Ian Vanderwal, MN
HM Junior Champion: Shiloh-USA Gold Chip 8639 (Gold Chip), Fall Calf, Benjamin Powers, WI

Senior & Grand Champion
Ms Jacobs Sanchez Janna (Sanchez), Senior 3 year old, Jordan & Claire Van Dyk, WI
Reserve Senior & Reserve Grand Champion
Rosedale Fancypants D Honey (Destry), Junior 2 year old, Julia C. Nunes, WI
HM Senior Champion
Miss Rachael Ray (Dundee), 5 year old, Anna K. & Emma R. Culbertson, MN


Spring Heifer Calf (13)

1. Flower-Brook Heztry Carmen (Heztry), Andrew D. Stuewe, MN
2. Bella-Ridge Gins Beauty (Durham), Jacob, Logan & Madison Harbaugh & Adella Loehr, WI
3. Ashview-TG Atwood Lacey (Atwood), Ted, Molly & Tom Norling & Tony Galgowski, WI
4. Ashview-TG Atwood Lilly (Atwood), Ted, Molly & Tom Norling & Tony Galgowski, WI
5. Ms Tara GC Tebbi (Gold Chip), David K. Hoese, MN


Winter Heifer Calf (18)

1. Sunkist Dusk Jianna (Dusk), John W. Donnay, MN
2. Miss Lauthority Glamorous (Lauthority), Wide Open Holstein & K. Underwood, WI
3. Alfalawn Atwood Destiny (Atwood), Alfalawn Farm, WI
4. Elginvue Black Ivory (Goldsun), Kenneth Karl Mueller, MN
5. Mayerlane Damion Mojito (Damion), Donald A. & Elizabeth B. Mayer, WI


Fall Heifer Calf (13)

1. Hez Atwood Heidilin (Atwood), Joe & Reid Stransky & Legendholm Holsteins, MN
2. Stranshome GSun Kallista (Goldsun), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN
3. Demmers Reginald Delusion (Reginald), Demmer Farms, MN
4. Shiloh-USA Gold Chip 8639 (Gold Chip), Benjamin Powers, WI
5. Lyn-Vale Sid Fortress (Sid), Eric Wachtendonk, WI


Summer Yearling (18)

1. Stranshome RLou Spot On (RedLou), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN
2. Bella-View Goldwyn Julip (Goldwyn), Lynn & Sara Harbaugh, WI
3. Bella-View Alex Ashanti (Alexander), Paige N Vossekuil, WI
4. Lida-Acres Dundee Adeen (Dundee), Alisha, Bernice, Amy-Jo & Ian Vanderwal, MN
5. Regancrest Dorian (Atwood), Regancrest Farm, IA


Spring Yearling (12)

1. Indianhead Golden Girl (Sid), Robert J. Schauf, MN
2. Terra-Mccree CrackerJack (Fever), Meghan K. Connelly, MN
3. JK-Stranshome Atwood Sarina (Atwood), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN
4. Farnear-TBR-BH AT Corona (Atwood), Molly Herberg & Cole Theede, M
5. Willows-Edge Atwood Lydia (Atwood), Claire M. Van Dyk, MN


Winter Yearling (5)

1. Ricagri Black Thunder (Contrast), Anna Culbertson & Bridget Saxton, MN
2. Hilrose Guthrie Peanut (Goldwyn), Pure Pride Holsteins, WI
3. Terra-Mccree S Charisma (Sid), Elizabeth Doornink, WI
4. Ms Schnapsberg GW Raisin (Goldwyn), Andy Stuewe & Corey Feltmann, WI
5. Fullthrottle Dundee Diva (Dundee), Thomas & Katie Knegendorf, WI


Fall Yearling (8)

1. Paltzer-TP Fever Carefree (Fever), Kyle Moon, Andrew, Adney & Seth Ferguson, IA
2. Hoese Goldwyn Breanne (Goldwyn), David & Jeremy Hoese, MN
3. Hoese Roy Basil (Jordan), Maemie & Jeremy Hoese, MN
4. Stranshome Director Ashley (Director), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN
5. Raylore Alexander Avery (Alexander), Luke A. Olson, MN


Milking Yearling (3)

1. Heatherstone Melania (Atwood), Chelsea Leigh Holschbach, WI
2. Bella-Ridge Go For Broke (Braxton), Kayla Krueger, WI
3. Do-N-Joy Advent Luxury (Advent), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN


Junior 2 year old (14)

1. Morsan Atwood Burka (Atwood), Michael II & Julie Duckett, WI
2. Ms Duckett Harvue Flicka (Goldwyn), Michael & Julie Duckett & John Hardesty & Sons, WI
3. Rosedale Fancypants D Honey (Destry), Julia C. Nunes, WI
4. Flower-Brook Gabrila (Jasper), Andrew D. Stuewe, MN
5. Holmgren G W Atwood Trane (Atwood), Joseph, Zach, Jerome & Darian Stransky, MN


Senior 2 year old (9)

1. Scientific Donatella Rae (Braxton), Matthew Joseph Nunes, WI
2. Strans-Jen-D Tequila (Director), Reid & Joe R. Stransky & Cliff Helkenn, MN
3. Scientific S Diondra Rae (Sanchez), Matthew Joseph Nunes, WI
4. Ms Hoese Snhz Elin Woods (Sanchez), David K. Hoese, MN
5. Unique-View Atwood Royal (Atwood), Heatherstone Enterprises & Joel Kietzman

 


Junior 3 year old (11)

1. Laidlawn Knowledge Gemeni (Knowledge), Michael II & Julie Duckett, WI
2. Indianhead Redcarpet Tia (Atwood), Robert J. Schauf, MN
3. Sheeknoll Bolton Ariana (Bolton), Sheeknoll Farms, MN
4. Sheeknoll Durham Arrow (Durham), Robert, Kelly, Krista & Andrew Sheehan, MN
5. Willows-Edge Mac Frosting (Mac), Hendrik W. Van Dyk, MN


Senior 3 year old (16)

1. Garay Alexander Destiny (Alexander), Mike II & Julie Duckett & F & J Phillipson, WI
2. Scientific Decadent Rae (Sanchez), Matthew Joseph Nunes, WI
3. Regancrest S Byesha (Sanchez), Regancrest Farm, IA
4. Ms Jacobs Sanchez Janna (Sanchez), Jordan & Claire Van Dyk, WI
5. Aldee Dackery (Dusk), Chad & Stacy Bohn & Laurie D. & Donna Harp, MN


4 year old (15)

1. Craigcrest Rubies Gold Rejoice, WI (Goldwyn), Michael II & Julie Duckett, WI
2. Brookhill Goldwyn Cecile (Goldwyn), Heatherstone Enterprises Inc., WI
3. Blue-Horizon Jasper Fortune (Jasper), Elginvue Cattle Mktng LLC & William R Sampson, MN
4. Regan-ALH Gold Eveca (Goldwyn), Regancrest Farm, IA
5. Elginvue Goldplate Star-387 (Goldplate), Kenneth Karl Mueller, MN


5 year old (4)

1. Miss Rachael Ray (Dundee), Anna K. & Emma R. Culbertson, MN
2. Stuewes Dundee Gabrina (Dundee), Andrew D. Stuewe, MN
3. Regancrest M Brightstar (Mac), Regancrest Farm, IA
4. Willows-Edge Rubens Karachi (Rubens), Claire M. Van Dyk, MN


6 yrs and older (5)

1. Jen-D Devil Tiffany (Red Devil), Reid Stransky & Jeni Dingbaum, MN
2. R-Made Advent Marnia (Advent), R. & L. Frozene & J. & M. Walker, WI
3. Moodale Damion Charm (Damion), Dan Moon, IA
4. Chelsea-CP Lher Liberty (Lheros), Chad J Popp, MN
5. Bladix Aspen Quiet 2315 (Aspen), Thomas & Katie Knegendorf, WI