Shows and Sales Results

2013 Landmark Feeds Summer Classic
DATE: July 20, 2013
LOCATION: Morris, MB
JUDGE: Roger Turner, WI





Photo Galleries

Holstein Heifers here
Holstein Cows here


Junior Champions

Junior Champion
Lampada Vengence Pepsi (Vengence), Lampada Holsteins, SK
Reserve Junior Champion
Robella Lorna S Legacy (Reginald), Robella Holsteins, SK
HM Junior Champion
Lampada BT Dot Ca (Braxton), Lampada Holsteins, SK


Intermediate Champions

Intermediate Champion
Lampada Sanchez Shadow (Sanchez), Lampada Holsteins & Robella Holsteins, SK
Reserve Intermediate Champion
Balgonie Terrason Quiz (Terrason), Lampada Holsteins & Robella Holsteins, SK
HM Intermediate Champion
Bunclody Alfredo Danni (Alfredo), Laurie & Donna Hoark, Lampada Holsteins & Robella Holsteins, MB & SK

Int Champions


Int Champions

Intermediate Champions


Intermediate Champions

Intermediate Champions


Intermediate Champions


Senior Champions & Grand Champions

Senior & Grand Champion
Robella Reg Macy (Reginald), Lampada Holsteins & Robella Holsteins, SK
Reserve Senior Champion
Maximin Goldwyn Biopsie (Goldwyn), Roswitha Holsteins Ltd., SK
HM Senior Champion
Bulrush Damion Kuttels (Damion), Bulrush Holsteins, MB

Reserve Grand Champion
Lampada Sanchez Shadow (Sanchez), Lampada Holsteins & Robella Holsteins, SK
HM Grand Champion
Maximin Goldwyn Biopsie (Goldwyn), Roswitha Holsteins Ltd., SK

Senior Champion & Res r-l


Senior Champion & Res r-l

Grand Champions


Grand Champions

Res Sr & HM Sr Chp r-l


Res Sr & HM Sr Chp r-l

r-l HM, Grand & Res Grand Chp


r-l HM, Grand & Res Grand Chp


Junior Calf (6)

1. Benbie Atwood Mallory (Atwood), Benbie Holsteins Ltd., SK
2. Narfa Brunhilda Marla (Bruno), Narfa Holsteins, MB
3. Oakparke Day Jazz 1469 (Day), Oakparke Holsteins, MB
4. Lampada Stanleycup Quinn (Stanleycup), Lampada Holsteins & Robella Holsteins, SK
5. Oakparke Mogul Jana 1472 (Mogul), Oakparke Holsteins, MB


Intermediate Calf (7)

1. Benbie Lauthority Reese (Laurthority), Benbie Holsteins Ltd., SK
2. Bulrush Amazing Stella (Altaamazing), Bulrush Holsteins, MB
3. Twinpark Hero Lauren (Hero), Twinairview Holsteins Ltd., MB
4. Balgonie Alexander Jigsaw (Alexander), Lampada Holsteins, SK
5. Larest Exquisitely Red (Redliner), Southview Holsteins, MB


Senior Calf (10)

1. Robella Lorna S Legacy (Reginald), Robella Holsteins, SK
2. Roswitha Damion Mila (Damion), Roswitha Holsteins Ltd., MB
3. Salem Attic Dianna (Attic), Kevin Van Zessen, Van Zessen Dairy & Lucky Hill Dairy Ltd., SK & AB
4. Malarky Legend Madison (Legend), Malarky Holsteins, MB
5. Bulrush Steady Lipstick (Steady), Bulrush Holsteins, MB


Summer Yearling (9)

1. Lampada BT Dot Ca (Braxton), Lampada Holsteins, SK
2. Oakparke Fever Princess 1371 (Fever), Oakparke Holsteins, MB
3. Bulrush Fever Sparkle (Fever), Bulrush Holsteins & Jotims Holsteins, MB
4. Zessen Dempsey Overthere (Dempsey), Van Zessen Dairy, SK
5. Benbie Braxton Libby (Braxton), Benbie Holsteins Ltd., SK


Junior Yearling (7)

1. Lampada Extreme Bip (Extreme), Lampada Holsteins & Sandyplain Holsteins, SK
2. Lakefield Cathy Dempsey (Dempsey), Jotims Holsteins & Lakefield Farm Ltd., MB
3. Oakparke Hefty Jana 1333 (Hefty), Oakparke Holsteins, MB
4. Bulrush Fever Jamaica (Fever), Bulrush Holsteins, MB
5. Donovan Seaver Sleek (Seaver), Garth L Hockley, MB


Intermediate Yearling (3)

1. Branet Sid Myscarf (Sid), John & Victorie Stefkovic & Bradley Bazinet, MB
2. Dillman Atwood Petina (Atwood), Lampada Holsteins & R&F Livestock Inc., SK
3. Lampada Vengence Ellen (Vengence), Lampada Holsteins, SK


Senior Yearling (6)

1. Lampada Vengence Pepsi (Vengence), Lampada Holsteins, SK
2. Narfa Palermo Allana, Roswitha Holsteins Ltd., MB
3. Oakparke Hill Jana 1282 (Shottle 41), Oakparke Holsteins, MB
4. Robella Lampada Jasper Macy (Jasper), Robella Holsteins & Lampada Holsteins, SK
5. Lakefield Shantell Got Fever (Fever), Lakefield Farm, MB


Junior Breeders Herd (3)

1. Lampada Holsteins, SK
2. Benbie Holsteins, Ltd., SK
3. Bulrush Holsteins, MB


Junior 2-Year-Old (1)

1. Roswitha Secure Nicole (Secure), Roswitha Holsteins Ltd., MB


Senior 2-Year-Old (8)

1. Bunclody Alfredo Danni (Alfredo), Laurie & Donna Hoark, Lampada Holsteins & Robella Holsteins, MB & SK
2. Neuday Goldwyn Georgette (Goldwyn), Benbie Holsteins Ltd., SK
3. Roswitha Watch Out Sindy (Out), Roswitha Holsteins Ltd., MB
4. Brummelhuis Sanchez Adeline (Sanchez), Malarky Holsteins & Smith L Smith, MB
5. Harmill Hefty Rose (Hefty), Roswitha Holsteins Ltd., MB


Junior 3-Year-Old (1)

1. Baumann Dynamite Elle (Dynamite), Baumann Holsteins


Senior 3-Year-Old (7)

1. Lampada Sanchez Shadow (Sanchez), Lampada Holsteins & Robella Holsteins, SK
2. Balgonie Terrason Quiz (Terrason), Lampada Holsteins & Robella Holsteins, SK
3. Readore Reflection Cherri (Reflection), Redhot Holsteins, MB
4. Robella Sanchez Moxy (Sanchez), Robella Holsteins, SK
5. Malarky Sanchez Lasso (Sanchez), Malarky Holsteins, MB


4-Year-Old (7)

1. Roswitha Goldwyn Whitney (Goldwyn), Roswitha Holsteins Ltd., MB
2. Baumann Dundee Sherise (Dundee), Baumann Holsteins, SK
3. Balgonie Promotion Dot Com (Promotion), Lampada Holsteins, SK
4. Narfa Butterfly Amber (Spike), Roswitha Holsteins Ltd., MB
5. Goldrock Holly Olly (Rhyme), Roswitha Holsteins Ltd., MB


4-Year-Old (2)

1. Robella Reg Macy (Reginald), Lampada Holsteins & Robella Holsteins, SK
2. Pamphily Jasper Winnie (Jasper), Roswitha Holsteins Ltd., SK


Mature Cow (4)

1. Maximin Goldwyn Biopsie (Goldwyn), Roswitha Holsteins Ltd., SK
2. Bulrush Damion Kuttels (Damion), Bulrush Holsteins, MB
3. Robella Roy Becky (Jordan), Robella Holsteins, SK
4. Roswitha Blitz Mercury Blitz), Roswitha Holsteins Ltd., SK


Premier Breeder & Premier Exhibitor

Roswitha Holsteins Ltd, MB