Shows and Sales Results

2013 IDW Illawarra Show
DATE: January 22, 2013
LOCATION: Australia
JUDGE: Ashley Flemming (Northern Ireland)





Junior Champions

Junior Champion Heifer
Wallumlands Blossum 5 (Prudino), Class 5, TL & UJ Tibcombe
Reserve Champion Heifer
Eagle Park Dynamic Myrtle (Dynamic), Class 2, T & N Cochrane

Junior Champion


Junior Champion

Junior Champions LtoR


Junior Champions LtoR


Intermediate Champions

Intermediate Champion
Winganna Empire Vision (Faber),Class 7, Warren Schutz
Reserve Intermediate Champion
Llandovery Ja-Bob Stella 822 (Ja-Bob Sam), Class 8, The Hayes Family

Intermediate Champion


Intermediate Champion


Champion Cow

Champion Cow
Miss Ruby (Fadelio), Class 12, Kinchela Lee
Reserve Champion Cow
Kangawarra Pretty 3012 (FYN AKS),  2nd Class 12, T & K Cochrane

Best Udder

Miss Ruby (Fadelio), Class 12, Kinchela Lee

Senior Champion Illawara


Senior Champion Illawara


Grand Champion

Miss Ruby (Fadelio), Class 12, Kinchela Lee



Premier Breeder
CR Chittick

Premier Exhibitor
The Hayes Family

Encouragement Award
T & N Cochrane

 


Class 1 - heifer born on or after July 1, 2012

1. Lemon Grove Princess 783 (Kakadu), CR Chittick
2. Riversleigh Prince Tulip 14 (Prince), M & C Tuhan
3. Aurora Australis Facet Gabriel, George Malinov


Class 2 - heifer born July 1, 2012 to June 30, 2012

1. Eagle Park Dynamic Myrtle (Dynamic), T & N Cochrane
2. Llandovery Mitchs Joan 1044 (Mitch), The Hayes Family
3. Illinga Red Ruby (Rosoo Red), Robert Coburn
4. Riverleigh Alston Majeda (JF Jed), M & C Tuhan
5. Llandovery Scarles Duchess 1052 (Scarlets Marcell), The Hayes Family


Class 3 - heifer born July 1, 2011 to December 31, 2011

1. Riverleigh Alston Madeline (Prince), M & C Tuhan)
2. Wallumlands Pearl 20th (Silverleigh MC),  Maddison Strong
3. Lemon Grove IDA 3 (Contender), CR Chittick
4. Llandovery JR Joan 983 (Jet), The Hayes Family
5. Willow Ridge Landover Blush 1 (Empire), Willow Ridge Stud


Class 4 - heifer Dry born January 1, 2011 to June 30, 2011

1. Bluechip Absolute Pamela (Absolute), T & N Cochrane
2. Eagle Park Landover Claire (Empire), T & N Cochrane
3. Three Creekd Rosarian 4 (Contender), Three Creek Partnership
4. Lemon Grove Buttercup 338 (Marcel), CR Chittick
5. Kangawarra Stella 3713 (Lemon Grove Bygold), T & K Cochrane


Class 5 - heifer Dry born July 1, 2010 to December 31, 2010

1. Wallumlands Blossum 5 (Prudino), TL & UJ Tibcombe
2.Wallumlands Sanstorm 8 (Absilute), TL & UJ Tibcombe
3. Lemon Grove Princess 767 (Contender), CR Chittick
4. Willow Ridge Landover Flower 2nd (Empire), Willow Ridge Stud


Class 6 heifer Dry born July 1, 2009 to June 30, 2010

1. Wallumlands Margaret 7 (Faber), TL & UJ Tidcombe
2. Lemon Grove Buttercup 328 (Kakadu), CR Chittck
3. Wallumlands Blossum 4 (Viscount), TL & UJ Tibcombe


Class 7 heifer in Milk born July 1, 2010 to June 30, 2011

1. Winganna Empire Vision (Faber), Warren Schutz
2. Redstar Redman Bella (Redman), The Hurford Family
3. Lemon Grove Buttercup 332 (Relix), CR Chittick
4. Glenncliffe Beauty 558 (Seattle), The Hayes Family


Class 8 heifer in Milk bor January 1, 2010 to June 30, 2010

1. Llandovery Ja-Bob Stella 822 (Ja-Bob Sam), The Hayes Family


Class 9 cow born July 1, 2009 to December 31, 2009

1. Kinchela Advent Blush (KHW Kite Advent, B & J Gavenlock)
2. Riverleigh Kitkat Flower 14 (Crystal Park Ulitmate Boy, M & C Tuhan)
3. Kangawarra Jewel 3300 (Llandovery Jeans Futurion, T & K Cochrane)
4. Wallumlands Jinny 2 (Monarch), TL & UJ Tidcombe


Class 10 cow Dry born before July 1, 2009

1. Lemon Grove Honeymoon 27 (Teble), CR Chittick


Class 11 Cow 4years in Milk born July 1, 2008 to June 30, 2009

1. Kangawarra Heather 3188 (Empire), T & N Cochrane
2. Kangarwarra Maida 3075 (Advent), T & N Cochrane
3. Glencliffe Joyce 468 (Seattle Red), R & S Parker
4. Riverleigh Empire Belle 13 (Empire) M & C Tuhan
5. Lemon Grove Honeymoon 26 (Kakadu), CR Chittick


Class 12 cow 5years born July 1, 2007 to June 30 2008

1. Miss Ruby (Fadelio), Kinchela Lee
2. Kangawarra Pretty 3012 (FYN AKS), T & K Cochrane
3. Wallumlands Lorna 12 (Monarch), TL & UJ Tidcombe
4. Llandovery JB Sams Pride (Ja-Bobs Sam), The Hayes Family
5. Redstar Classic Belinda (Classic), The Hurford Family


Class 13 Cow 6years and over in Milk born before July 1, 2007

1. Illinga Inferno Rose (Inferno), Robert Coburn
2. Llandovery Empires Freda (Empire), The Hayes Family






error: Content is protected !!