Shows and Sales Results

2013 Central New York Holstein Show
DATE: July 5, 2013
LOCATION: Norwich, NY
JUDGE: Molly Florent Sloan, Columbus, WI





Junior Champions of the Junior Show

Junior Champion – Junior Show: L-Maples Hvezda Calli-Red (Hvezda), Spring Yearling, Cooper Galton
Res. Junior Champion – Junior Show: Kingsway Lauthority Rodie (Lauthority), Summer Yearling, Emilie Mulligan
HM Junior Champion – Junior Show: Ms Maview Ludie G Atwood-ET (Atwood), Winter Calf, Cooper Galton


Junior Champions of the Open Show

Junior Champion – Open Show: L-Maples Hvezda Calli-Red (Hvezda), Spring Yearling, Cooper Galton
Res. Junior Champion – Open Show: Kingsway Lauthority Rodie (Lauthority), Summer Yearling, Emilie Mulligan
HM Junior Champion – Open Show: Miss Highlight Showtime (Atwood), Fall Calf, Eaton, Cates & Galton


Intermediate Champions of the Junior Show

Intermediate Champion – Junior Show: Arethusa Aftershock Dahlia (Aftershock), sr. 2-year-old, Cooper Galton
Res. Intermediate Champion – Junior Show: Ms Joleanna Absol Apple-Red (Absolute), 1st jr 3-year-old, Cooper Galton
HM Intermediate Champion – Junior Show: Groeslon Hot Rod Shadow (Hot Rod), 2nd Jr. 3-year-old, Rayne Paddock


Intermediate Champions of the Open Show

Intermediate Champion – Open Show: Co-Vale Goldwyn Kelsey-ET (Goldwyn), Jr. 3 year old, Cates, Lundy & Reynolds
Res. Intermediate Champion – Open Show: Premier-G Alexander Bosky-ET (Alexander), Sr. 3 year old, Coyne Farms
HM Intermediate Champion – Open Show: Arethusa Aftershock Dahlia (Aftershock), Sr. 2 year old, Cooper Galton


Champions of the Junior Show

Senior & Grand Champion – Junior Show: Windex Roy Lightning (Jordan), 5 year old, Kayla Windecker
Res. Senior Champion – Junior Show: Lantland Advisor Honey (Advisor), 5 year old, Lantland Farms
Res. Grand Champion – Junior Show: Arethusa Aftershock Dahlia (Mr Atlees Sht Aftershock), Sr. 2 year old, Cooper Galton


Champions of the Open Show

Senior & Grand Champion – Open Show: Maple-Downs Hailey (Avalanche), 4 year old, Elmvue, Murphy & Field of Dreams
Res. Grand Champion – Open Show: Co-Vale Goldwyn Kelsey-ET (Braedale Goldwyn), Jr. 3-year-old, Cates, Lundy & Reynolds
Res. Senior Champion – Open Show: Windex Roy Lightning (Roylane Jordan), 5 year old, Kayla Windecker


Spring Calf (16)

1. OCD Braxton China Blue (Braxton), Denise Saxton
2. ZBW Dempsey Louana (Dempsey), Woodcrest Dairy & Kevin & Barb Ziemba
3. Ovaltop Destry Sissy (Destry), Ovaltop Holsteins
4. ZBW Hero Finesse-ET (Hero), Woodcrest Dairy & Kevin & Barb Ziemba
5. Woodcrest Bradnick Clematis (Bradnick), Woodcrest Dairy


Winter Calf (18)

1. Ms Maview Ludie G Atwood-ET (Atwood), Cooper Galton
2. Mt Ararat Goldwyn Ebrill-ET (Goldwyn), Aidan Mulligan
3. Miss Mango Margarita (Contender), K&C and Don McEvoy
4. Ovaltop Atwood Laureen-TW (Atwood), Joleanna Holsteins
5. Kulp-Dale Barb Allie-Red-ET (Barbwire), Woodcrest Dairy


Fall Calf (17)

1. Miss Highlight Showtime (Atwood), Eaton, Cates & Galton
2. Duckett Picolo Liz-Red (Picolo), Woodcrest Dairy – Melanie Cruikshank
3. Ovaltop Rlty Ronnie-Red-ET (Reality), Ovaltop Holsteins
4. Monanfran Republican-Red-ET (Redliner), Justine Kelsey
5. Joleanna Chris Gialina (Gold Chris), Joleanna Holsteins


Summer Yearling (13)

1. Kingsway Lauthority Rodie (Lauthority), Emilie Mulligan
2. Heart & Soul Atwood Rose (Atwood), Woodcrest Dairy
3. J-Ran Atwood Jwoww (Atwood), Jason Randall
4. Ms By-Acres Advent Sophia-Red (Advent), Ben & Linda Byma
5. Joleanna Sid Matrimony (Sid), Dave & Cathy Johnson


Spring Yearling (8)

1. L-Maples Hvezda Calli-Red (Hvezda), Cooper Galton
2. Monanfran Picolo Baby-Red (Picolo), Justine Kelsey
3. Oakfield-Bro Gold Fiji-ET (Goldwyn), Woodcrest Dairy, Tim & Dan Putnam, K&B Ziemba
4. Oakfield Reg Blackberry-ET (Reginald), Lantland Farms
5. Wil-Wen-Brook WBR Shanigan, Alex Evans


Winter Yearling (8)

1. Purple-Fever Dempsey Sam (Dempsey), Eaton, Cates & Morrill
2. Roll-N-View Jet-R Tessa-Red (Jet-Red), Cooper Galton
3. ZBW-JT Sanchez Fiasco (Sanchez), Woodcrest & Barb & Kevin Ziemba
4. Monanfran Dolcevita-Red-ET (Secure), Justine & Maurice Kelsey
5. Hosking Braxton Fire (Braxton), Jacob Evans


Fall Yearling (5)

1. Rivercross Ex Jiggle (Extreme), Cassie Menendez
2. Savage-Leigh Yank Fever (Fever), Don McEvoy
3. Groeslon Braxton Thunder (Braxton), Hailey Paddock
4. Pineyvale Able Ally-Oop (Shottle Able), Tori Reese
5. O-L-E-C Jasper Mermaid-ET (Jasper), Darryl Fiorina


Jr. 2 year old (4)

1. Caprsview Destry Exquisite (Destry), Woodcrest & Ziemba
2. Monanfran Oh My Goodness (Picolo), Justine Kelsey
3. Roedale Aftershock Fizzy (Aftershock), Roedale Farm
4. Ms Sanchez Georgia Rain (Sanchez), Gillian McEvoy


Sr. 2 year old (13)

1. Arethusa Aftershock Dahlia (Aftershock), Cooper Galton
2. Ovaltop Gibson Naomi (Gibson), Ovaltop Holsteins
3. Freebrook Atwood Maxim (Atwood), David Marquis
4. Gladheart Phoenix Molly (Phoenix), Woodcrest
5. Ms Elmvue Durham Korin-ET (Durham), Elmvue Farm


Jr. 3 year old (9)

1. Co-Vale Goldwyn Kelsey-ET (Goldwyn), Cates, Lundy & Reynolds
2. Ms Joleanna Absol Apple-Red (Absolute), Cooper Galton
3. Groeslon Hot Rod Shadow (Hot Rod), Rayne Paddock
4. Intervale Stormatic Gabby (Stormatic), Matt Sears
5. Pooledale Roy Anna (Jordan), Megan Poole


Sr. 3 year old (5)

1. Premier-G Alexander Bosky-ET (Alexander), Coyne Farms
2. Tiger Lily Rlty Ribbon-Red (Reality-Red), Lily Marshman
3. Headwater Alexander Goodluck (Alexander), Ethan Sherman
4. Ovaltop Advent Rosie (Advent-Red), Ovaltop Holsteins
5. Budjon Sanchez Alley (Sanchez), Woodcrest


4 year old (11)

1. Maple-Downs Hailey (Avalanche), Elmvue, Murphy & Field of Dreams
2. Coyne-McGarr Golden Lily-ET (Goldwyn), Coyne & McGarr
3. Geprgefarm Jasper Evita-ET (Jasper), George Farms
4. Roedale Deek Splendid (Deek), Roedale Farm
5. Oakfield-Bro Fresno-Red (Debonair-Red), Marshman Farms


5 year old (10)

1. Windex Roy Lightning (Jordan), Kayla Windecker
2. Sibert Goldwyn Stacey-ET (Goldwyn), Woodcrest & ZIemba
3. Me-Do-Crest BR Aubergine-ET (Pronto), Woodcrest Dairy & Tim & Dan Putnam
4. Maple-Dream RL Bessy-Red-ET (Redliner), Mary Klecha
5. Lantland Advisor Honey (Advisor), Lantland Farms


Aged Cow (1)

1. Ovaltop Rubens Sadie-Red (Rubens), Ovaltop Holsteins


150,000-lb. Cow (2)

1. Joleanna Outside Mandarin (Outside), Joleanna Holsteins
2. Roedale S Fantasia-ET (Starmatic), Roedale Farm


Best Three Females (5)

1. Joleanna Holsteins
2. Roedale Farms
3. Ovaltop Holsteins
4. Monanfran Farms
5. Lantland


Dairy Herd (2)

1. Woodcrest Dairy
2. Ovaltop Holsteins


Breeder’s Herd (3)

1. Joleanna Holsteins
2. Monanfran Farms
3. Ovaltop Holsteins



Premier Breeder: Ovaltop Holsteins
Premier Exhibitor: Woodcrest Dairy