News / Blog

Guernsey All-American Winners for 2015 Announced
February 2, 2016

The Guernsey All-American winners for 2015 have been announced. See the complete list here.

Spring Calves (16)
AA: Prairie Moon L Anala-ET, Leslie & Landon Sivesind, Waukon, IA
Reserve: Pare View Jud Pixie Pumpkin, Logan Ann Derickson, Middletown, DE
HM: Prairie Moon L Angelina-ET, Leslie & Landon Sivesind, Waukon, IA

Winter Calves (14)
AA: Adams Creek Phoenix Mallory, Alyssa & Kate Nuttleman, Bangor, WI
Reserve: Fermara GG HP Kringle Alyssa-ET, Hillpoint, Daniel Basse & Morey Miller, Cross Plains, WI
HM: Knapps Prada Tambi Love-ET, Austin & Landen Knapp, Epworth, IA

Fall Calves (13)
Unanimous AA: Springhill Blackwidow-ET, Marshall Overholt, Big Prairie, OH
Reserve: Adams Creek Maxim Nilla, Alyssa & Kate Nuttleman, Bangor, WI
HM: Knapps Torque Cutie Pie, Alexis & Frederick Williams, Mable, MN

Summer Yearlings (13)
Knapps K Coni Jameson-ET, Daniel Justin & Tyler Chupp, Inola, OK
Reserve: Village View MM Loli Dee, Emily Logan Spurrier, Keymar, MD
HM: Misty Meadows Rebel Suite, Beth Anne Clark, New Paris, PA
HM: Oakland Blue Spruces Pazaz, Cara Stephenson, Chicora, PA

Spring Yearlings (14)
Unanimous AA: Springhill Laredo Jubliee-ET, Marshall Overholt, Big Prairie, OH
Reserve: Up The Creek Jester Kazaam, Scott Weisensel, Marshall, WI
HM: Millborne Hillpoint Jac Fizz-ET, M. Miller, M. Hellenbrand & P. Vail, Granby, CT

Winter Yearlings (7)
Unanimous AA: Warwick Manor Alymo Pie, Karli Stoltzfus, East Earl, PA
Reserve: Walnut Ridge Sizzle Neverland, James Meyer & Richard Whalen, Millbrook, NY
HM: Four Winds Tiller Charmer-ET, Traci & Andy Nelson, Ellendale, MN

Fall Yearlings (12)
AA: Trotacre Tiller Maelyn-ET, Cara Trotter, Enon Valley, PA
Reserve: Wee Kin Farm Yogi Susan-ET, Donna Whalen, Millbrook, NY
HM: Four J Springhil Jerusha-ET, Morey Miller, Michael Hellenbrand, Dan Basse & Peter Vail, Cross Plains, WI

Junior Best 3 Females (7)
AA: Springhill Group B, Big Prairie, OH
Reserve: Springhill Group A, Big Prairie, OH
HM: Adams Creek Farm, Bangor, WI

Milking Yearlings (7)
AA: Knapps Prada Tameer, Ashlee Crubel, Lancaster, WI
Reserve: Fix Pie Priceless, Chris Lang, Marshall Overholt & Dan Basse, Big Prairie, OH
HM: Hollow View B Trisha, Elsie Wolff & Kevin Stoltzfus, Quarryville, PA
HM Knapps Spider Jadyland-ET, Austin & Landen Knapp, Epworth, IA
HM: Melanders Menagerie Johny Utah, Richard Melander, Elkland, MO

Junior 2 Year Olds (10)
AA: Four Winds DC Candy-ET, Lauren McDonald, Hartland, WI
Reserve: Coulee Crest AP Lexi-ET, Jade Marie Jensen, New Richmond, WI
HM: Four Winds DC Cashmere-ET, Rosedale & Four Winds, Oxford, WI
HM: Knapps Best Buy Tarina, Alexis & Frederick Williams, Mabel, MN

Senior 2 Year Olds (12)
AA: Warwick Manor Caden Sexy, Kaila Stoltzfus, East Earl, PA
Reserve: Tru Lan Aaron Dellia-ET, Casey & Traci Nelson, Ellendale, MN
HM: Knapps Adacka Triumph-ET, Alex & Mary Richardson, Wapakoneta, OH

Junior 3 Year Olds (9)
Unanimous AA: Misty Meadows Levi Suede-ET, Beth Anne Clark, New Paris, PA
Reserve: Misty Meadows Levi Sienna-ET, Beth Anne Clark, New Paris, PA
HM: Chupps Hillpoint Fame Alicia-ET, Karli Stoltzfus, East Earl, PA

Senior 3 Year Olds (8)
AA: Dix Lee Kojack Fawn, Whitney Lee Yerina, Phillipsburg, MO
Reserve: Sniders Super Lux Andee, Andee Syndicate, New Enterprise, PA
HM: Maplehurst Les Maya, Donna M. Whalen, Millbrook, NY
HM: Monument View Adacka Rita, Hunter R. Duval, Greenwich, NY

4 Year Olds (14)
Unanimous AA: Millborne Hillpoint S Fiesta-ET, M. Miller, M. Hellenbrand & P. Vail, Granby, CT
Reserve: Prairie Moon Y Antebella, Leslie & Landon Sivesind, Waukon, IA
HM: Sniders Rebel Audessy, Eli & Kendra Nicley & Brandon Potter, Lebanon, IN

5 Year Olds (11)
Unanimous AA: Flambeau Manor RO Lauren-ET, Gary Van Doorn, Tony, WI
Reserve: Whirlwind Acres Mint Ember, Arlon E. Fritsche, New Ulm, MN
HM: Carpenters HV Yogi Pollie, Makayla E. Hickman, Shelbyville, TN

Aged Cows (6)
Unanimous AA: Knapps Regis Tambourine-ET, Austin & Landen Knapp, Epworth, IA
Reserve: Idle Gold Stud Humorous, Jillian K. Jensen, Comstock, WI
HM: Campbells Rodneys Unify, Marshall Overholt, OH

Total Performance Cow (6)
AA: Lavon Farms Gembo Pepper, Springville Farms, Emory, TX
Reserve: Faria Farms Knockout Susie, JMF Farms, Escalon, CA
HM: Spring Walk Rozelyn A Shirley-ET, Rozelyn Farm, Lynden, WA

Best 3 Females (6)
AA: Knapps Guernseys Group B, Epworth IA
Reserve: Knapps Guernseys Group A, Epworth, IA
HM: Adams Creek Farm, Bangor, WI
HM: Sniders Homestead, New Enterprise, PA

Produce of Dam (6)
Unanimous AA: Produce of Misty Meadows Archie Sis, Beth Anne Clark, New Paris, PA
Reserve: Produce of Knapps Ace Tamera (Group A), Knapps Guernseys, Epworth, IA
HM: Produce of Knapps Ace Tamara (Group B), Knapps Guernseys, Epworth, IA

Dam & Daughter (5)
Unanimous AA: Millborne, Hillpoint & Vail, Granby, CT
Reserve: Knapps Guernseys, Epworth, IA
HM: Adams Creek Farm, Bangor, WI

Exhibitors Herd (6)
AA: Knapps Guernseys, Epworth, IA
Reserve: Warwick Manor Group A, East Earl, PA
HM: Adams Creek Farm, Bangor, WI


Cowsmo-Subs-HaveUHerd-166x250
Cowsmo-BreederLink-World-Fingers-166x200

CURRENT ISSUE

Mid Fall Special 2017



 




error: Content is protected !!